Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گیلرمو فارینیاس هرنادز جایزه ساخاروف را دریافت کرد

گیلرمو فارینیاس هرنادز جایزه ساخاروف را دریافت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گیلرمو فارینیاس هرنادز، ناراضی سیاسی کوبایی، روانشناس و روزنامه نگار، پس از دوسال ممنوعیت خروج از کوبا، جایزه ساخاروف را در پارلمان اروپا دریافت کرد.

جیووانی پیتلا، معاون پارلمان اروپا، در مراسم اعطای جایزه به آقای فارینیاس گفت:“راههای متفاوتی برای مبارزه برای آزادی وجود دارد. در بسیاری موارد شما در اعتراض به دیکتاتوری در کشورتان، دست به اعتصاب غذا زدید. پشتکار شما جانتان را به خطر انداخت، اما دولت کوبا را ناگزیر کرد که 52 زندانی سیاسی را آزاد کند.”

آقای فارینیاس، بیست و سه بار دست به اعتصاب غذا زد و در لحظاتی گفته می شد که برای نجات جانش دیر شده است. دو سال پیش که جایزه ساخاروف به او اعطاء شد، دولت کوبا از خروجش از کشور جلوگیری کرد.

گفتگو با گیرمو فارینیاس

سارا بلانکو، خبرنگار یورونیوز در بروکسل، با آقای فارینیاس گفتگویی اختصاصی داشت و با اشاره به اینکه چند ماه پیش نیز “بانوان سفید پوش” کوبا برای دریافت جایزه ساخاروف به پارلمان اروپا آمدند، از او پرسید که آیا در کنار آزادی خروج از کوبا، چیز دیگری هم در آن کشور عوض شده است؟*

گیلرمو فارینیاس: چیزهایی با این سیاست عوض شده که تغییری صورت نگیرد. قوانین بجای خود باقی هستند، اختناق پا برجاست و شمار زندانیان سیاسی هم تغییر نکرده است. ضرب و شتم پلیس علیه اعتراضات آرام هم، همچنان ادامه دارد. حقوق حقه مردم کوبا 54 سال است که زیر پا گذاشته شده است. حکومت کوبا، این تغییرات ظاهری را ایجاد کرده است تا برای اقتصاد ورشکسته اش وجه گرد آورده و تحریمهای آمریکا و اروپا را بشکند. در عین حال، کوبا برای حل مسئله بیکاریش، محتاج سرمایه گذاری خارجی است زیرا همانطور که در اروپا و اسپانیا می گویند، هر لحظه امکان آن میرود که جامعه منفجر شود.

یورونیوز: شما بیش از بیست بار دست به اعتصاب غذا زدید، چرا با این روش؟

گیلرمو فارینیاس: در تحقیقاتم متوجه شدم که سنتا و بویژه در دهه های شصت و هفتاد اعتصاب غذا در رویارویی با رژیم کوبا موثر بوده و مقامات سرکوبگر کشور را در گوشه می گذارد. تصمیم گرفتم اعتصاب غذا را از محدوده زندان بیرون آورده و به جامعه بسط دهم. دستاوردم در داخل جنبش مخالف بی عدالتی در جامعه تکرار شد.

یورونیوز: آیا اعتصاب غذا را تکرار خواهید کرد؟

گیلرمو فارینیاس: این به نحوه رفتار رژیم با من و به نحوه رفتار رژیم با مردم کوبا بستگی دارد. اعتصاب غذا را همواره نه برای خودم، بلکه برای دیگران کرده ام.

نخستین مقصد شما فلوریدا بود و حال در استراسبورگ هستید و قرار است از اینجا به اسپانیا بروید. چه کسی به جنبش مخالف در کوبا کمک مالی می کند؟ خرج سفرتان از کجا تامین شده است؟

گیلرمو فارینیاس: هزینه سفر به استراسبورگ را پارلمان اروپا داده است. اما مخارج سفرهایم به هندوراس، میامی، نیویورک، نیوجرسی، و پورتوریکو، از طرف دو کوبایی مهاجر ثروتمند تامین شده که فراموش نکرده اند که کشورشان هنوز در فقدان دموکراسی بسر می برد.

آینده کشورتان را چگونه می بینید؟

گیلرمو فارینیاس: آینده کشور بسیار پیچیده است زیرا دولت قصد دارد آرمان و سیاستهای کاسترو را حتی بعد از فیدل و رائول ادامه دهد. این به رویارویی با شهروندان خواهد انجامید. اگر حواسمان را جمع کنیم، در این رویارویی به دموکراسی واقعی دست خواهیم یافت بدون آنکه خون کسی ریخته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی‌های جنگی روسیه از سواحل کوبا لنگر کشیدند

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد