Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادوارد اسنودن، آمریکا و اروپا را روبروی هم قرار داده است

ادوارد اسنودن، آمریکا و اروپا را روبروی هم قرار داده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا تمامی ندارد. جدیدترین آن، به پرده برداشتن از جاسوسی سرویس های اطلاعاتی آمریکا از دیپلمات های اروپایی و شنود ارتباطات صورت گرفته در دفاتر اتحادیۀ اروپا مربوط می شود. صحت و نادرستی مطالب مطرح شده از سوی ادوارد اسنودن به روشنی معلوم نیست اما دولت های اروپایی را به واکنش واداشته است.

انتشار این مطالب توسط روزنامۀ گاردین و سپس هفته نامۀ اشپیگل نشان می دهد که دفاتر اروپایی در شهرهای واشنگتن، بروکسل و سازمان ملل شنود می شده اند.

سخنگوی دولت آلمان با اشاره به اینکه این مساله باید روشن شود، تاکید کرد: “چنانچه این اقدام صورت گرفته باشد، غیرقابل قبول است. ما دیگر در دوران جنگ سرد نیستیم. وقتی که داده ها بررسی شدند و موضوع روشن شد، در این باره موضع گیری خواهیم کرد. این یک رابطه دو طرفه میان دو کشور نیست بلکه به کل روابط در اروپا مربوط می شود.”

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا نیز این عمل را محکوم کرده است. وی روز اول ژوییه در اظهار نظری گفت: “اگر این اخبار ثابت شوند، تبعات جدی به دنبال خواهد داشت و می تواند مشکل ساز باشد. به همین دلیل بود که بلافاصله بعد از افشای این مطالب توسط رسانه ها، از آمریکا خواسته ایم در این مورد شفاف سازی کند.”

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز می گوید زمان چنین رفتارهای غیردیپلماسی به سر آمده و آن را نوعی بی اعتمادی بین شرکای سیاسی دانسته است. وی می گوید: “این رفتارها غیرقابل پذیرش است و هیچ معنایی میان شرکا و متحدان ندارد. چنانچه صحت این اقدام ثابت شود، نتایجی خواهد داشت. اول اینکه باید در کمترین زمان ممکن، این عمل را متوقف کرد. بعد از آن، باید ضمانت هایی برای عدم تکرار چنین رفتاری داده شود و بدون این ضمانت ها، نمی توانیم مذاکره یا معاملات در هر دامنه ای را ادامه دهیم.”

واقعیت جاسوسی و یا شنود از دیپلمات های دیگر کشورها برای کسانی که دست اندرکار هستند، غیرقابل انکار است. برخی از گردانندگان سازمان های اطلاعاتی می گویند همه از هم جاسوسی می کنند و همۀ کشورها سعی می کنند سر از کار دیگر کشورها در بیاورند.

کلود مونیکه، یکی از ماموران سابق سازمان اطلاعات فرانسه بر این امر تاکید می کند و می گوید: “نباید زیاد از افشای این اخبار متعجب شد. ساده انگارانه و حتی ریاکارانه است اگر کشوری بگوید که جاسوسی دیگر کشورهای دیگر را نمی کند. مطمئن هستم که برخی از کشورهای اروپایی، و در میان آنها قطعا آلمان و فرانسه، جاسوسی می کنند. آنها در مورد آمریکا هر وقت که بتوانند و به هر نحوی که بتوانند جاسوسی می کنند.”

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز واکنش جالبی به افشای اطلاعات مربوط به جاسوسی از دفاتر اروپایی اتحادیۀ اروپا توسط این کشور نشان داده است. دولت آمریکا که ادوارد اسنودن، فاش کنندۀ این اسناد را خائن قلمداد کرده و خواهان استرداد وی است، تاکنون هیچ اظهار نظری در مورد تکذیب این اخبار نکرده است. با اینحال، اظهارات باراک اوباما تلویحا، نشانی از وجود چنین امری است.

رییس جمهوری آمریکا روز اول ژوییه در این باره چنین گفت: “هر سازمان اطلاعاتی اروپایی، آسیایی یا آمریکایی، هر سازمانی در هر کجای دنیا یک وظیفه دارد و سعی می کند آن را به بهترین نحو انجام دهد و آن هم فهمیدن و تحلیل وقایعی است که در دنیا اتفاق می افتد. در غیر اینصورت نیازی به وجود سازمان های اطلاعاتی نداشتیم. به شما اطمینان می دهم که در پایتخت های کشورهای اروپایی هم افرادی هستند که ممکن است به آنچه که من برای صبحانه خورده ام اهمیت ندهند اما در مورد آنچه در دیدارم با سران کشورهای اروپایی چه خواهم گفت، توجه نشان می دهند.”

آمریکا تاکنون در برابر افشای شنود تلفنی و اینترنتی در داخل و خارج این کشور تنها به گفتن این نکته که این شنود برای ردیابی و یافتن تروریست ها صورت گرفته، بسنده کرده است. مقامات اروپایی از این امر خشمگین هستند و می گویند دیپلمات های اروپایی، تروریست نیستند و شنود دفاتر اتحادیۀ اروپا را تحت هر عنوانی دور از رفتار دیپلماتیک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار کارشناسان: بیماری‌های مقاربتی مقاوم به دارو در سطح جهان رو به افزایش است

غرق شدن کشتی مهاجران در جنوب یمن؛ صدها تن کشته یا ناپدید شدند

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت