Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زیباکلام: ائتلاف اصلاح طلبان، اصولگرایان را نگران کرده است

زیباکلام: ائتلاف اصلاح طلبان، اصولگرایان را نگران کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

از بین نامزدهای تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان چه کسی برنده یازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد شد؟

حسن روحانی نامزد گرایش های میانه رو و اصلاح طلب که موافق انعطاف در مذاکرات هسته ای است و می گوید همراه با سانتریفیوژها زندگی مردم ایران هم باید بچرخد؟ یا سعید جلیلی اقتدارگرا که بر مقاومت در برابر غرب اصرار و بر ادامه برنامه هسته ای ایران تاکید می ورزد؟

از دیگر کاندیداها، محمد باقر قالیباف است که بر ترمیم دیپلماسی و سیاست خارجی ایران انگشت گذاشته است.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران کاندیدای دیگر است که بر تعامل و بده بستان در عرصه دیپلماسی و دنیا اشاره دارد.

یکی از این چهار کاندیدا به همراه محسن رضایی و محمد غرضی سکاندار دولت ایران در چهار سال آینده خواهد بود. باید دید آیا حمایت تمامی گروههای اصلاح طلب از یک نامزد، چهار کاندیدای دیگر اصولگرا را به چالش خواهد کشید و شگفتی این دور از انتخابات خواهد بود یا نه؟

زیباکلام: ائتلاف اصلاح طلبان، اصولگراها را نگران کرده است

شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شده است و همه منتظرند ببینند که پس از هشت سال پر فراز و نشیب، چه کسی جانشین محمود احمدی نژاد خواهد شد.

محمد محمدی، خبرنگار یورونیوز فارسی در گفتگویی با دکتر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، از تهران، با او درباره تازه ترین تحولات مربوط به انتخابات به گفتگو پرداخت:

یورونیوز: مردم و همچنین حکومت ایران در دوره های گذشته نشان داده اند که همیشه می توانند جهان را متعجب کنند. آیا در این دوره که همه چیز تا به حال آرام پیش رفته است، می توانیم منتظر شگفتی باشیم؟ چه از نظر میزان مشارکت و چه از نظر نتیجه؟

صادق زیبا کلام: من فکر می کنم تا به همین جا هم می توان گفت که ما شاهد تحولات خیلی خیلی تعجب آوری هستیم، از جمله مهمترین شگفتی هایی که به نظر می رسد در حال خلق شدن است، میزان خیلی خیلی بالای مشارکت است. یکی از شگفتی های این انتخابات، آقای احمدی نژاد است برای سکوتش. با توجه به این که بسیاری حدس می زدند که اگر آقای رحیم مشایی که نامزد مورد حمایت او است، رد صلاحیت شود، او دست به اقداماتی خواهد زد.

یورونیوز: اما آیا این سکوت ادامه خواهد داشت؟

صادق زیبا کلام: اگر که انتخابات به دور دوم کشیده شود، من بعید می دانم که سکوت ایشان ادامه پیدا کند و من فکر می کنم که ایشان در دور دوم، پشت سر نامزد اصولگرا قرار بگیرد، حالا هر نامزدی که باشد.

یورونیوز: با کنار رفتن یکی از کاندیداهای اصلاح طلب به نظر می رسد که میانه روها و اصلاح طلبان دست کم در زمینه ائتلاف، از اصولگراهای نزدیک به رهبر پیش افتاده اند. آیا اصولگراها که با چند نامزد در رقابت باقی مانده اند، احساس خطر می کنند؟

صادق زیبا کلام: دقیقا همینطور است. برای این که برخی از چهره ها و شخصیت های اصولگرا به طور خیلی جدی شروع به انتقاد از اصولگرایان کرده اند که چرا شما تکلیف حامیان را روشن نمی کنید و چرا ما داریم با بیش از یک نامزد شرکت می کنیم. این انتقاد از خود، یعنی اصولگرایان بخصوص بعد از اینکه اصلاح طلبان بر روی آقای روحانی توافق کردند و آقای عارف به نفع آقای روحانی کنار رفت، در بین اصولگرایان خیلی خیلی بیشتر شده است.

یورونیوز: در هفته های اخیر بارها این سوال مطرح شده است که نامزد مورد نظر رهبر چه کسی است؟ شما در این مورد چه فکر می کنید؟

صادق زیبا کلام: من فکر می کنم که بر خلاف انتخاب چهار سال پیش و بر خلاف انتخاب هشت سال پیش، در این دوره اصلا معلوم نیست که رهبری روی کدام یک از نامزدها نظر دارد. آنچه مسلم است این است که نظر ایشان نمی تواند روی آقای روحانی باشد یا نمی توانست روی آقای عارف باشد. ولی این که دقیقا روی کدامیک از نامزدهای اصولگرا است، واقعا هیچکس نمی تواند این را بگوید.

یورونیوز: معاون وزیر خارجه آمریکا گفته است که دولت این کشور هیچ علاقه ای به نامزد خاصی ندارد. اما ورای این اظهارات دیپلماتیک آیا غرب و آمریکا گزینه مطلوبی در بین نامزدها دارند؟

صادق زیبا کلام: قطعا غرب و آمریکا و گروه پنج به علاوه یک و اروپا، حتی جهان عرب و حتی همسایگانمان در خلیج فارس نمی توانند نسبت به نتایج انتخابات ایران بی تفاوت باشند. برای این که اگر اصولگرایان و بخصوص شخصیت ها و چهره های رادیکال تر اصولگرا در این انتخابات پیروز شوند، ادامه روند هشت سال گذشته خواهد بود. بنابراین طبیعی است در حالی که آنها می خواهند خود را بی تفاوت و کم علاقه نشان بدهند، مانند ایرانی ها با علاقه زیادی انتخابات ایران را تعقیب می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها