Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بسیج آمریکا برای یافتن عاملان انفجارها

بسیج آمریکا برای یافتن عاملان انفجارها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خط پایان ماراتن بوستون، شروع کابوسی دوباره برای آمریکایی ها بود. انفجار دو بمب در خیابان بویلستون این شهر که منجر به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن ۱۷۶ نفر شد، خاطرات واقعۀ یازدهم سپتامبر را دوباره زنده کرد. از همان دقایق نخست این دو انفجار، بالا بردن ضریب امنیتی در کشور و تلاش برای دستگیری عاملان این انفجارها، از جمله مواردی بود که مقامات آمریکا بدون آنکه انگشت اشاره به سمت فرد و یا گروهی بگیرند، بر آن تاکید می کنند.

انفجار همزمان بمب دیگری در روز انفجارهای بوستون در کتابخانۀ عمومی “جان اف کندی” در این شهر، نشان از احتمال ادامۀ این تحرکات داشت. این انفجار که هیچ تلفات و مجروحی نداشت، بر سرعت تحقیقات افزود.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در یکی از کنفرانس های مطبوعاتی خود در این باره، ضمن آنکه قول داد از تمام امکانات دولت برای دستگیری عاملان استفاده کند، گفت: “هنوز نمی دانیم که چه کسانی و با چه دلایلی دست به این اقدام زده اند. مردم نباید قبل از اینکه مدرک و سندی داشته باشیم، نتیجه گیری کنند اما اشتباه نکنید، ما تا عمق این جریان خواهیم رفت و هر کسی که را که عامل این انفجارهاست، پیدا خواهیم کرد. ما انگیزۀ این اقدام آنها را خواهیم یافت.”

با وجود گذشت چند روز از این انفجارها، هنوز هیچ فرد یا گروهی مسوولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است. تحقیقات همه جانبۀ اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی، هم هیچ سرنخی را به دست نداده است. پلیس در ارائۀ اطلاعات در مورد روند این تحقیقات بسیار با دقت عمل می کند تا اطلاعات اشتباه به افکار عمومی که در هراس به سر می برند، منتقل نشود. با اینحال، دستیابی به باقیماندۀ بمب های منفجر شده و خبر شناسایی یک مظنون توسط پلیس، از پیشرفت پلیس در این تحقیقات خبر می دهد.

تکه های دستگاه زودپری که در محل یافت شده نشان می دهد که مادۀ منفجره در این وسیله جاسازی شده بوده است. آزمایش های متخصصان پلیس آمریکا حتی نشان می دهد که مواد منفجرۀ استفاده شده در انفجارهای بوستون، از نوع همان موادی است که در اتومبیل های حاوی بمب که در روز اول می در سال ۲۰۱ در میدان تایمز نیویورک کشف شد، به کار رفته است.

در پی این نتایج است که رییس جمهوری آمریکا واژۀ “ترور و سوءقصد” را به کار می برد: “این انفجارها، یک عمل شنیع و بزدلانه بود. آنچه که ما تاکنون با توجه به تحقیقات اف بی آی به دست آورده ایم، نشان می دهد که این یک عمل تروریستی بوده است. هر بار که یک بمب علیه اهداف انسانی به کار گرفته شود، آن یک عمل تروریستی تلقی می شود.”

ظاهرا این انفجارها آغاز یک سلسله عملیات تروریستی دیگر است. روز سه شنبه، نامه هایی حاوی مواد سمی که برای باراک اوباما و یکی دو تن از مقامات قضایی و سیاسی ارسال شده بود، توسط پلیس کشف شد. نامه ها فاقد آدرس فرستنده هستند و باز هم نشانی از یازدهم سپتامبر با خود دارند. پس از حمله به برج های دوقلو در آن تاریخ نیز، تعدادی از مقامات آمریکایی از این نامه ها دریافت کرده بودند.

سخنگوی پلیس پایتخت امریکا در این باره اطلاعاتی نمی دهد و تنها به گفتن اینکه تحقیقات ادامه دارد، بسنده می کند: “تنها چیزی که می توانم به شما بگویم این است که تحقیقات ما دربارۀ نامه های مشکوک یافت شده ادامه دارد.”

به نظر می رسد، تا زمانی که تحقیقات پایان نیافته و عاملان این انفجارها دستگیر نشده اند، ترس و هراس آمریکایی ها نیز پایان نیابد. بعید به نظر می رسد این آخرین واقعۀ تروریستی در آمریکا باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا سوء قصد به جان ترامپ پیروزی او در انتخابات پیش‌روی آمریکا را تضمین کرد؟

نقش دونالد ترامپ در ترویج خصومت در فرهنگ سیاسی آمریکا

واکنش‌ها به تیراندازی به دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را مسئول دانستند