مقایسه دو پاپ، روایتی شنیدنی از یکی از شاهدان زنده تاریخ کلیسا

مقایسه دو پاپ، روایتی شنیدنی از یکی از شاهدان زنده تاریخ کلیسا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خواکین ناوارو والس، متولد 16 نوامبر 1936 در کارتاژ اسپانیا برای مدت 28 سال دبیر روابط عمومی و رسانه ای واتیکان بوده، سخنگوی شخصی پاپ ژان پل دوم و چهره ای شناخته شده برای رسانه های بین المللی. (بندیکت شانزدهم در ژوئیه 2006 این سمت را به فدریکو لومباردی واگذار کرد.)

به بهانه استعفای غیر منتظره پاپ بندیکت شانزدهم، خبرنگار یورونیوز با او به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: آقای مدیر آیا می توان گفت که در زمان قدرت ژان پل دوم و بنکدیکت شانزدهم شاهد تغییرات در شیوه مدیریت روابط عمومی و رسانه ای «سریر مقدس» در واتیکان بوده ایم؟

خواکین ناوارو والس: « بندیکت شانزدهم نسبت به این موضوع حساسیت ویژه ای دارد. گذاشت به این قضیه کمک شود حداقل در موارد متعددی پیشنهاداتی را پذیرفت که عملی کردن آنها آسان نبود. مثلا بازدید یک پاپ از آشویتس کار دشواری است بویژه اگر پاپ آلمانی هم باشد. او نشان داده که در شرایط سخت دیگری هم همواره با روی باز توصیه ها را شنیده و به تبادل عقاید اعتقاد داشته است. البته نه در مورد محتوای سخنانی که می خواسته بگوید بلکه بر روی شکل و نحوه بیان آنها با توجه به در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی.»

یورونیوز: یکی از بدشانسی های بندیکت شانزدهم این بود که جانشین پاپی شد که رسانه ای ترین چهره تاریخ کلیسا محسوب می شود. فردی که در ارتباط برقرار کردن تبحر خاصی داشت ولی به نظر من بندیکت شانزدهم کمی خجالتی است.

خواکین ناوارو والس: « من شخصا فکر نمی کنم بندیکت شانزدهم خجالتی باشد او فردی است که قبل از اینکه پاپ شود با تمام روشنفکران دوره اش در ارتباط بود. او در تبادل عقاید چه با افراد مومن و چه با آنها که اعتقادی ندارد یا به دین دیگری باور دارند راحت بوده است. اهمیت بندیکت شانزدهم بویژه اتخاذ موضع در مورد مسائل جاری عصر فعلی است. او هیچگاه مایل نبود در صورتی که رسوایی ای پیش می آمد خود را برنده آن جلوه دهد بلکه همیشه سعی می کرد با دلایل منطقی طرف مقابل را مجاب و قانع کند. در این مورد او نشان داده که تبحر خاصی دارد.»

یورونیوز: ژان پل دوم تا انتها ایستاد و رنج کشید اما بندیکت شانزدهم حالا استعفا می دهد. چه چیزی در این میان عوض شده؟

خواکین ناوارو والس: « آیا چیزی عوض شده؟ و چه چیزی قرار است از امروز به بعد تغییر کند؟ به نظر من که هیچ چیزی عوض نشده. همه به یک چیز عادت کرده بودیم اینکه پاپ هیچوقت استعفا نمی کند. اما چه کسی گفته که این کار شدنی نیست می بینیم که امروز در کلیسای کاتولیک اتفاق می افتد. یک عرف تاریخی بود ولی قانون نبود. حتی در مقررات داخلی کلیسا چنین مسئله ای پیش بینی شده است.»

یورونیوز: بهترین خاطره یا تجربه شما از بودن در کنار دو پاپ چیست؟

خواکین ناوارو والس: « یادم می آید درست یک روز قبل از مرگ پاپ ژان پل دوم بود خودش می دانست رفتنی است درد زیادی داشت… به سختی نفس می کشید و فردای آنروز فوت کرد. به اتاقش رفت تا مراسم وداع با یوزف راتزینگر که آنموقع از مسن ترین کاردینالها بود و هنوز با عنوان بندیکت شانزدهم پاپ نشده بود را به جای آورد… او در حال پرواز به ملکوت بود. هنوز یادم می آید بندیکت شانزدهم کنار تخت نشست و دستان سرد پاپ ژان پل دوم را گرفت و همانطور که به چشمان پاپ زل زده بود گفت : پدر مقدس برای همه چیزهایی که در این مدت از شما یاد گرفتم از شما تشکر می کنم. این در واقع پیام خداحافظی بندیکت شانزدهم از ژان پل دوم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«زلزله سیاسی» چند روز پس از سفر به واشنگتن؛ نخست‌وزیر ایرلند از مقامش کنار رفت

معاون اول قوه قضائیه ایران پس از برگزاری پنجمین دادگاه رسیدگی به پرونده فساد فرزندانش استعفا کرد

آشوب و هرج و مرج در هائیتی؛ نخست وزیر زیر فشار باندهای تبهکار استعفا کرد