میراث پاپ بندیکت شانزدهم و دلایل استعفای او

میراث پاپ بندیکت شانزدهم و دلایل استعفای او
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میراث بندیکت شانزدهم چیست؟ او در کار خود و در قبال تاریخ کلیسای کاتولیک چگونه برخورد کرده است؟ این ها پرسش هایی است که پس از کناره گیری پاپ از سمت مرجعیت کلیسای سنت پیتر که اولین مورد از قرن پانزدهم تا کنون است، مطرح می شود. یورونیوز در این زمینه گفتگویی انجام داده است با آندریا ریکاردی بنیانگذار جامعه کاتولیک های سنت اجیدیو، که در عین حال تاریخدان و وزیر همکاری های بین المللی در دولت ماریو مونتی است.

یورونیوز: آقای ریکاردی! ما در اینجا به عنوان یک مورخ واتیکان با شما گفتگو می کنیم.
اگر بعد از استعفای ژزف راتسینگر کلیسا تغییر کند، این چگونه تغییری خواهد بود؟

ریکاردی: “به یک معنا، روز یازدهم فوریه به عنوان یک روز تاریخی باقی خواهد ماند. این استعفای یک پاپ است که با روشنی و آگاهی درباره آن تصمیم گرفته است. پرسش های بسیاری از سوی مردمی مطرح شده است که توضیح ژوزف راتسینگر در مورد کاهش قوای جسمانی، روحی و فکری او که ناشی از کهولت سن است را نپذیرفته اند. آنها به دنبال دلایل دیگری مانند بحران قدرت در درون کلیسا و یاچیزی شبیه آن هستند. من فکر می کنم پاپ بودن و رهبری کلیسای کاتولیک دشوار است، اما دلایل دیگری که مربوط به مسائلی پنهانی باشد وجود ندارد. مسئله بر سر انسانی است که خسته و فرسوده شده است.”

یورونیوز: بنابراین شما فکر نمی کنید چیز دیگری پشت این استعفا باشد؟

ریکاردی: “نه و بر عکس، من باور دارم که او صبر کرد تا دادگاه گابریل، منشی مخصوصش به پایان برسد.

یورونیوز: این استعفا همچنین در آستانه انتخابات ایتالیا صورت گرفته، و تمام رسانه ها را در اختیار خود گرفته است. آیا تداخلی در انتخابات ایتالیا ایجاد نخواهد کرد؟

ریکاردی: “استعفای پاپ هیچ ارتباطی با انتخابات ندارد. اما مردم ایتالیا به شمول ناباوران به کلیسا، در ارتباط نزدیک با شخصیت پاپ هستند. من شنیده ام که بسیاری از مردم پرسش هایی مطرح کرده اند. ابهامات زیادی وجود دارد و پیش بینی اینکه چگونه در انتخابات تجلی کند دشوار است.”

یورونیوز: پاپ آینده چگونه خواهد بود و کلیسای فردا چه نوع پاپی نیاز دارد؟

ریکاردی: “گفتن آن دشوار است. امروز کلیسا نیاز به پاپی دارد که توانایی قدرتمند تر کردن آن در جهان را داشته باشد. یک پاپ کاریسماتیک که اوانگلیش ها را رهبری کند. اما در عین حال شخصیتی برای حکم کردن داشته باشد، زیرا کلیسا یک واقعیت جهانی است.”

یورونیوز: از تاسیس دومین شورای واتیکان که مدرن سازی کلیسا را پایه گذاری کرد پنجاه سال می گذرد. فکر نمی کنید زمان یک شورای جدید فرارسیده است؟

ریکاردی: “اخیرا یکبار دیگر در این باره صحبت شده است. راتسینگر و بسیاری از همفکرانش فکر می کنند که ما باید هنوز به تطبیق شورای دوم واتیکان با نیازها بپردازیم. شاید نه به یک شورا بلکه به مکان هایی برای واکنش به مسائل نیاز داشته باشیم تا به کلیسا کمک کنند. چون عرصه کلیسا بسیار وسیع و متنوع است.”

یورونیوز: از سنت به مدرنیسم، تاریخ چگونه از بندیکت شانزدهم یاد خواهد کرد؟

ریکاردی: “ژوزف راتسینگر، مرد قدرتمند کلیسا و تفتیش عقاید ان توصیف شده لست، اما او مردی فروتن است. مقام او به عنوان پاپ سنتی بود و به خاطر مطالعاتش توسط کلیساهای ارتدوکس شرق مورد ستایش قرار می گرفت. با این حال استعفای او به عنوان یک حرکت نوآورانه باقی خواهد ماند. ژان پل دوم به بیماری حاد درگذشت و پل ششم به شدت بیمار بود و پاپ های دیگر نیز در وضع تقریبا مشابه ای بودند. اما حرکت راتسینگر بسیار نوآورانه بود.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«زلزله سیاسی» چند روز پس از سفر به واشنگتن؛ نخست‌وزیر ایرلند از مقامش کنار رفت

معاون اول قوه قضائیه ایران پس از برگزاری پنجمین دادگاه رسیدگی به پرونده فساد فرزندانش استعفا کرد

آشوب و هرج و مرج در هائیتی؛ نخست وزیر زیر فشار باندهای تبهکار استعفا کرد