Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مدیر رادیو واتیکان از استعفای پاپ می گوید

مدیر رادیو واتیکان از استعفای پاپ می گوید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشیش لومباردی، یکی از سخنگویان واتیکان و مدیر رادیو واتیکان از شهر رم با ما است.

ما در مصاحبه ای با او درباره خبر کناره گیری پاپ بندیکت شانزدهم که خبری غیرمنتظره بود گفتگو می کنیم.

یورونیوز، مانوئلا اسکارپلینی: آیا به نظر شما تصمیم پاپ، تصمیمی مدرن و شجاعانه بود یا تصمیمی بر اساس بی علاقگی به ادامه کار؟

کشیش لومباردی: البته موضوع بی علاقگی به ادامه کار هم مساله ای است که می تواند مورد بررسی قرار بگیرد. این نکته در قوانین واتیکان در نظر گرفته شده است.

به هر حال این تصمیمی بود که نشان دهنده شجاعت بالای پاپ است. چرا که قرنها بود که چنین تصمیمی گرفته نشده بود. این تصمیم تواضع بالای پاپ را نشان می دهد. او به وضوع اعلام کرده است که کهولت سن و وخامت حال او دلیل اتخاذ چنین تصمیمی بود.

ما نباید 86 سال سن او و میزان تعهدی را که جامعه جهانی کاتولیکها از او انتظار دارد فراموش کنیم. به نظر من این تصمیم، تصمیمی نمونه بود و من آن را ستایش می کنم.

یورونیوز: سوال دیگری که جنبه جهانی دارد این است که رسواییهایی مانند سو استفاده جنسی از کودکان، بانک واتیکان و انتشار اسناد شخصی پاپ چه نقشی در این استعفا بازی می کند؟

کشیش لومباردی: این تصمیم را خود او اتخاذ کرد. بعد از سبک و سنگین کردن شرایط و کنار آمدن با وجدان خودش در محضر خداوند. هیچ چیزی مهمتر از این وجود ندارد. البته مشکلاتی هم در این بین وجود داشت. اما این مشکلات همیشه هستند. بندیکت مرد واقعگرایی است. او می داند که تاریخ واتیکان تاریخ پرفراز و نشیبی است. پاپ بعدی هم با مشکلات بزرگی روبرو خواهد بود. راه پیش رو برای او هم آسان نیست. بنابراین نمی توان گفت که یک مشکل یا چند مشکل انگیزه او برای اتخاذ چنین تصمیمی بود. این فرضیه غلطی بود که به نتیجه گیری غلطی منتهی می شود.

یورونیوز: مردم می پرسند چرا حالا؟

کشیش لومباردی: می توان تصور کرد که سفرهای او به مکزیک و کوبا در سال گذشته، به او اجازه داد که وضعیت سلامتی خود را به آزمون بگذارد. او در این سفرها فوق العاده بود، اما بعد از آن بود که او دوباره توانش را برای چنین تعهدهایی بررسی کرد.

یورونیوز: با توجه به بحران اقتصادی و عدم اطمینان سیاسی در اروپا، نه فقط در ایتالیا، به نظر شما این تصمیم به سردرگمی موجود دامن نمی زند؟

کشیش لومباردی: برای کسانی که کلیسا را می شناسند و دید درستی از واقعیتها دارند، چنین تغییری در سطح بالای رهبری کاتولیکها یک روند طبیعی است و در طول تاریخ هم رخ داده است. این گونه نیست که فقط یک نفر رهبری کلیسای کاتولیکها را به عهده داشته باشد. بلکه این کار به عهده تشکیلات واتیکان است.

یورونیوز: پاپ که بیش از دو میلیون و ششصد هزار نفر در توییتر پیگیر پیامهایش هستند، تصمیم گرفت خبر استعفایش را به زبان لاتین اعلام کند. چطور این دوگانگی را توضیح می دهید؟

کشیش لومباردی: پاپ فردی باهوش است که از مشکلات جهان امروز و فرهنگ حاکم بر آن باخبر است. او با توجه زیادی پیشرفتهای ارتباطی جهان را دنبال کرده است. انتشار خبر استعفا جنبه رسمی باید داشته باشد و از طرفی مساله ای تاریخی است. مساله ای تاریخی برای کشیشهای ارشد واتیکان. به همین دلیل او روشی رسمی و جدی را برای این کار برگزید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد

بنی گانتس ضمن اعلام استعفا از کابینه جنگ نتانیاهو، خواستار برگزاری انتخابات در اسرائیل شد

«زلزله سیاسی» چند روز پس از سفر به واشنگتن؛ نخست‌وزیر ایرلند از مقامش کنار رفت