گزارش "سیا" از موقعیت آمریکا و جهان در سال ۲۰۳۰

گزارش "سیا" از موقعیت آمریکا و جهان در سال ۲۰۳۰
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای اطلاعات ملی ایالات متحده آمریکا چندی پیش گزارش خود درباره موقعیت آمریکا در سال 2030 را منتشر کرد. کارشناسان سرویس امنیتی آمریکا و نظریه پردازان کشور در این گزارش چشم انداز جهان در آینده نزدیک، یعنی سال 2030 را ترسیم کرده اند.

در این گزارش که توسط شعبه سازمان “سیا” نوشته شده، آمده است که سرعت رشد نجومی جمعیت جهان، متوقف شده و دست کم یک میلیارد در یک دهه نیست: در حالیکه جمعیت جهان در سال 2010 شش و میلیارد و هشتصد میلیون است، سال 2030 به مرز هشت و نیم میلیارد خواهد رسید. اما شاخص های جمعیت شناسی در این گزارش نشانگر سالخوردگی جمعیت و رشد مهاجرت به شهرهای بزگ و کلان شهر ها است. پرجمعیت ترین کشورها به ترتیب هند، چین و در جای سوم آمریکا، روسیه دهمین کشور پرجمعیت دنیا خواهد بود.

گزارش سازمان سیا همچنین پیش بینی می کند دنیا شاهد جنگ و تنش کمتری بین دولت ها خواهد بود. در عین حال این تنش در نقاط دیگری متمرکز می شود: در مناطقی که منابع طبیعی از جمله آب و زمین محدود و جمعیت جوان تر است. مناطقی مانند بخش هایی از خاورمیانه، آفریقا و جنوب شرقی آسیا از جمله این نواحی هستند.

اما، چین قدرت نوظهور جهانی، در پایان دو دهه دیگر، سال 2030 قدرت خود را تثبیت می کند و گزارش شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرده قدرت چین از مجموع قدرت اروپا و آمریکا بیشتر خواهد بود. اما خبر خوش برای آمریکا در این گزارش عدم وابستگی به واردات انرژی و خودکفا شدن در این زمینه است. با تولید گاز احتمالا آمریکا، پیشاپیش عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده انرژی خواهد بود.

تازه ترین گزارش شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا، به سناریوهای محتمل پیرامون آینده آمریکا می پردازد. در بعد سیاسی، با انتخاب جان کری به سمت وزیر امور خارجه، بار دیگر توجهات به سوی سکاندار سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا جلب شده است. آمریکا، قدرتمندترین بازیگر سیاست بین المللی، سال 2030چه جایگاهی در این عرصه خواهد داشت؟

یورونیوز درگفتگویی با استفان مرشان، روزنامه نگار کارشناس جغرافیای سیاسی و معاون پیشین رونامه فیگارو، نظر او را در باره این گزارش و آینده آمریکا پرسید.

سوفی دوژاردن از یوروینوز: “آیا آمریکا سال 2030 ابرقدرت جهانی خواهد بود؟”

استفان مرشان، روزنامه نگار کارشناس جغرافیای سیاسی:“پاسخ این سوال مبهم است. اما آنچه که برای آمریکایی ها مسلم است این است که آمریکا سال 2030 هژمونی سیاسی که از سال 1945 داشته، نخواهد داشت. اما به یقین نمی دانند نظم جهانی جایگزین ِآن چه خواهد بود. به همین دلیل هم سناریوهای خوشبینانه و هم بسیار بدبینانه ای را پیش بینی می کنند.”

یورونیوز:“آیا با عبارت ساده تر می توانیم بگوییم گزارش موقعیت جهانی را یا مبتنی بر پسروی، یا همکاری و یا واگرایی پیش بینی می کند؛ نویسندگان گزارش وزن بیشتری به سناریوی آخری داده اند؛ جهانی که از توازن خارج است و تنش بین دولتها را افزایش می دهد، آیا این واقعگرایانه است؟”

استفان مرشان:“نکته مهم به نظر من این است که توجه آمریکا و در نهایت همه کشورها بر آسیا متمرکز خواهد شد. آسیا در حال بسط سلطه خود به عنوان یک قدرت منطقه ای اقتصادی است. آیا این شکوفایی اقتصادی صلح آمیز خواهد بود؟ نقش چین در این مسئله کاملا حیاتی است. اگر چین در توسعه اقتصادی و رفاه، احساس ثبات کند، یقینا نقش مثبتی در تحولات بین المللی خواهد داشت، اما اگر برعکس، ثبات اقتصادی چین مورد تهدید قرار گیرد و در حل مشکلاتی مانند سالخوردگی جمعیت و نهادینه کردن تامین اجتماعی موفق نشود، از درون بی ثبات شده و احساس خطر خواهد کرد، و در نتیجه آن آسیا تهدید می شود و اگر آسیا در موقعیت خطرناکی قرار بگیرد، نظم جهانی در سال 2030 به هم میریزد. اما به خاطر داشته باشیم تنها موقعیت اقتصادی چین ملاک نیست، چین در زمینه ظرفیت و توانایی ها نظامی با آمریکا فاصله بسیاری دارد. می دانیم درآمد سرانه در چین برابر با کشور رومانی است، بنابراین هنوز تا ظهور چین به عنوان قدرتی قابل مقایسه با آمریکا راه درازی در پیش است.”

یورونیوز:“این گزارش دیدگاه آمریکایی دارد، به این معنی که آمریکا برتری سیاسی خود را از دست می دهد. این را چطور تفسیر می کنید، آیا گزارش هشداری به رهبران آمریکا و یا تلنگری به مدیریت کشور است؟”

استفان مرشان:“اینگونه گزارش ها را باید طور دیگری خواند و تفسیر کرد، در حالیکه نشان دهنده نگرانی های آمریکا است، اما در واقع هشدار و تلاش برای حفظ وضعیت موجود و موقعیت برتر، تا حد ممکن است.”

یورونیوز:“در این گزارش به منطقه پولی یورو و اخراج اعضای ضعیف آن نیز اشاره شده است. در این باره چه فکر می کنید؟”

استفان مرشان:“نکته جالب این گزارش این است که به اروپا و آفریقا بسیار کم پرداخته شده. بدیهی است که در آمریکا و به ویژه برای دولت اوباما مدتها است چنین برداشتی در باره اروپا وجود دارد، اروپا منطقه بزرگی نیست؛ تفسیر آنها این است که اروپا اهمیت ژئوپلتیک زیادی ندارد و همگرایی اقتصادی در این قاره رو به تضیف می رود. در حقیقت فرضیه آنها که در چند جای گزارش به آن اشاره شده این است که منطقه یورو رو به فروپاشی است.”
یورونیوز:“استفان مرشان با سپاس از شرکت شما در این گفتگو.“

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت