انتخابات اسراییل، تازه واردی که شگفتی آفرید

انتخابات اسراییل، تازه واردی که شگفتی آفرید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی

یک شگفتی انتخابات روز سه شنبه اسراییل این بود که حزب میانه تحت رهبری یاییر لاپید، دومین گروه عمده در کنست، پارلمان، خواهد بود. بدین ترتیب، این حزب خواهان سهم خود در دولت آینده خواهد بود.

یاییر لاپید، رهبر حزب “ییش آتید” پس از مشخص شدن نتایج انتخابات در جمع هواداران خود که به شادمانی مشغول بودند، گفت: “اسراییلی ها امروز به سیاست ترس و نفرت، نه گفتند. به اینکه جامعه اسراییل به بخش ها، اقوام و گروه هایی بر اساس منافع تقسیم شود و به تندروی و مخالفت با دموکراسی، نه گفتند.”

یکی از هواداران او در این جمع به یورونیوز گفت: “ این ثابت می کند که کشور اسراییل، قلبا میانه روست، و اینکه ما به صلح و به طبقه متوسطی که خواهان تغییر اوضاع است، اعتقاد داریم.”

یک هوادار دیگر آقای لاپید نیز اظهار داشت که اسراییل جامعه ای از هم گسسته نیست. او گفت: “مسیری که یاییر لاپید در آن قدم بر می دارد، مسیر اتحاد است. او می داند که چگونه در رسیدن به این رویا، دیگران را با خود همراه کند.”

یاییر لاپید 49 ساله، نزد بسیاری از اسراییلی ها چهره ای شناخته شده است. او که قبلا مجری اخبار تلویزیون بوده، سال گذشته استعفا و اعلام کرد به عرصه سیاست پا می گذارد با این هدف که “بازی” را تغییر دهد، تصمیمی که در آن زمان نگرانی بنیامین نتانیاهو را برغم آنکه از محبوبیت خود مطمئن شده بود، برانگیخت.

مدافع میانه روی طبقه متوسط، قدم در راه پدرش می گذاشت، ژوزف تامی لاپید که چهار سال پیش در سن هفتاد و هفت سالگی درگذشت، نیز خبرنگاری بود که تبدیل به یک سیاستمدار معروف شد. او مردی صریح اللهجه و مخالف سرسخت احزاب راست تندرو در اسراییل بود.

اکنون باید دید لاپید پسر چگونه خواهد توانست اندیشه های خود را در مورد
صلح با فلسطینیان و بویژه در مورد تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی به پیش ببرد.

او قول داده است که دولت را برای مذاکره با فلسطینیان تحت فشار قرار دهد: “اگر نخست وزیر واقعا علاقمند به مذاکره باشد و حس کند که کسانی هستند که لازم است با آنها به گفتگو بنشیند، این کار را خواهد کرد. اگر نخست وزیر اسراییل بخواهد که بر سر میز مذاکره بنشیند، این کار را خواهد کرد. بخشی از کاری که من می خواهم انجام دهم این است که سعی کنم دولت آینده را به انجام چنین کاری وادار کنم زیرا به نظر من این کار بسیار مهم است.”

همچنین، یاییر لاپید، مانند پدرش مخالف سرسخت امتیازاتی است که به یهودی های افراطی داده می شود، عمدتا با این استدلال که جامعه اسراییل دیگر توانایی پرداخت این هزینه را ندارد.

یاییر لاپید را نمادی از یک اسراییل مدرن، متکثر و سکولار می دانند، یک احتمال برای آینده آن کشور و مردی که اکنون انتظار می رود، دمی تازه بر کالبد سیاست اسراییل بدمد.

اما این تاکید او که مایل نیست اسباب تزیین یا بقول خود او “برگ انجیر” یک دولت راست افراطی باشد، چشم انداز یک ائتلاف بین دو جناح راست و میانه را نامطمئن می سازد.

کالبدشکافی یک ائتلاف

به نظر می رسد که بنیامین نتانیاهو به نخست وزیری خود ادامه خواهد داد اما با آگاهی از کاهش محبوبیت خود. پیام رای دهندگان به او چه بود؟ در این باره، نیل اورایلی، مدیر بخش انگلیسی یورونیوز، گفتگویی با آبراهام دیسکین، تحلیلگر سیاسی در دانشگاه عبری بیت المقدس انجام داده است که متن آن در پی می آید:

یورونیوز: آقای نتانیاهو امنیت ملی و بویژه ایران را در اولویت قرار داد اما رای مردم نشان می دهد که آنها بیشتر نگران مسائل اقتصادی هستند. آیا محاسبه او در مورد طرز تفکر مردم اشتباه بود؟ آیا او اکنون باید اولویت های خود را مورد بازبینی قرار دهد؟

آبراهام داسکین: “ نه، فکر نمی کنم. برای بسیاری از مردم اسراییل، مناقشه اعراب و اسراییل و خطر ایران، اولویت اصلی است و به نظر من آن چیزی که اتفاق افتاد، یک حرکت تاکتیکی بسیار بد و آن ائتلاف بین حزب نتانیاهو و حزب لیبرمن، وزیر خارجه سابق ما بود و من فکر می کنم این، به ریزش آراء در همه سطوح و بویژه در قشر میانه رو منجر شد.”

یورونیوز: خوب، در آن صورت، فکر می کنید آیا هنگام تشکیل یک ائتلاف طی روزها یا هفته های آینده، او در نوع هم پیمانان خود در دولت تجدیدنظر کند؟

آبراهام داسکین: “من معتقدم که او به هر حال به همکاری با احزاب میانه بسیار علاقمند است، حتی اگر آراء بیشتری را به دست آورده بود. اکنون کاملا روشن است که این حزب میانه جدید به رهبری یاییر لاپید، روزنامه نگار سابق، برای ائتلاف، بیشتر به کار آقای نتانیاهو می خورد، اما این دو حزب، لیکود و این حزب جدید که ترجمه نام آن هست “آینده وجود دارد“، حائز اکثریت نیستند و همراه کردن احزاب میانه دیگر و حتی احزاب چپ گرا، بسیار دشوار خواهد بود. بنابر این، نتانیاهو و لاپید باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند یکی از دو حزب عمده جناح راست را با خود همراه کنند که این حزب می تواند یا جنگ طلب تر از لیکود باشد یا یک حزب مذهبی نسبتا متعادل از نظر سیاسی که از نظر مذهبی افراطی است.”

یورونیوز: فکر می کنید کاخ سفید به تحلیل این نتایج بنشیند؟ آیا نتیجه این انتخابات بر روند روابط آمریکا و اسراییل که طی دوران ریاست جمهوری آقای اوباما، در اوج نبوده، تاثیر خواهد گذاشت؟

آبراهام داسکین: “من برای اوباما بسیار ارزش قائلم و فکر می کنم باید به ارزش های او احترام گذاشت اما متاسفانه فکر میکنم که دولت کنونی در تعبیر تحولات خاورمیانه در هر زمینه ای که توانست، مرتکب اشتباه شد. این را در جریان بهار عربی و در سراسر منطقه می بینیم و من فکر می کنم که آنها در مورد اصل مسئله مناقشه بین ما و فلسطینیان و در کل بین ما و کشورهای عربی، دچار سوء تفاهم هستند. به نظر من آمریکا قطعا می تواند به ارتقای صلح کمک کند، باید اسراییل را تحت فشار قرار دهد، اما همچنین باید بداند مشکل اصلی در کجاست. مشکل اصلی نه در اسراییل است و نه در دولت آن، بلکه در طرف فلسطینی است.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟