گفتگوی اختصاصی دبیرکل پیمان ناتو با یورونیوز

گفتگوی اختصاصی دبیرکل پیمان ناتو با یورونیوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آندرس فو راسموسن دبیر کل پیمان ناتو درباره عملیات نظامی در شمال و غرب آفریقا و برنامه آینده ناتو در افغانستان، به گفتگویی اختصاصی با یورونیوز نشسته است.

یورونیوز: آقای آندرس فو راسموسن، از ستاد مرکزی ناتو، به یورونیوز خوش آمدید.
ما شاهد تحول اوضاع در شمال آفریقا هستیم. اول از همه، ارزیابی شما درباره گروگان گیری در الجزایر چیست؟

00.36
راسموسن: “من حمله گروگانگیران و کشتار و گروگان گیری را قویا محکوم می کنم. همچنین تسلیت صمیمانه ام را به خانواده ها و دوستداران کارکنان جان باخته تقدیم و با کشورهای متاثر از این رویداد ابراز همبستگی می کنم.

01.01
یورونیوز: ارزیابی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه برای ناتو جبهه تازه ای در سراسر منطقه شامل سومالی، مالی و اکنون الجزایر و شاید نیجر و موریتانی گشوده شده است. شما نیز همینطور فکر می کنید؟

01.15
راسموسن: “من برای ناتو چنین نقشی نمی بینم. بدیهی است که ما اوضاع را از نزدیک دنبال می کنیم. درحقیقت ما سال هاست که اوضاع این منطقه و فعالیت گروه های تروریست، افراط گرا و باندهای جنایتکار را زیر نظر داشته ایم. به همین دلیل است که من از اقدام سریع فرانسه در مالی و بنا به درخواست رئیس جمهوری مالی اسقبال می کنم. ارزیابی روشن من اینست که این اقدام برای هموار کردن راه جهت استقرار نیروهای آفریقایی ضرور بود.”

01.58
یورونیوز: بدیهی است که فرانسه عضو ناتو است. آیا ناتو در نظر دارد که این عملیات را با هواپیماهای آواکس یا هواپیماهای جاسوسی یا بدون سرنشین یاری کند؟ زیرا سرانجام همه شما منابع مشترک دارید.

02.12
راسموسن: “من برای ناتو به مثابه یک سازمان نقشی نمی بینم، اما تعدادی از متحدان ناتو به طور جداگانه به فرانسه در زمینه تدارکات، امکانات حمل و نقل، مراقبت و شناسایی کمک می کنند.”

02.33
یورونیوز: ولی آن ها باید اقداماتشان را به نحوی از طریق مرکز ناتو در بروکسل هماهنگ کنند. بنابراین ناتو در این میان به عنوان یک قطب درگیر مطرح است.
02.41
راسموسن: “ناتو به عنوان یک سازمان درگیر نیست.”

02.45
یورونیوز: اکنون اتحادیه اروپا سرگرم آموزش سربازان مالی است و نیز تسهیلات داروئی را فراهم می کند. آیا این ها وظایف ناتو نیست؟ چرا اتحادیه اروپا انجام می دهد؟

02.56
راسموسن: “آموزش و تعلیم نیروهای مسلح مالی یک نیاز حیاتی است. بنابراین من از این ماموریت آموزشی ناتو استقبال می کنم. ما نمی توانیم اجازه دهیم که مالی سرزمین پرورش تروریسم شود.”

03.19
یورونیوز: ناتو نسبت به تبدیل افغانستان به سرزمینی برای تروریسم برخورد کرد، چرا در مالی نکند؟

03.24
راسموسن: “ناتو نمی تواند پلیس جهان باشد و از این کشور به آن کشور سفر کند و همه مسائل را حل کند. بنابراین فکر می کنم این ایده خوبی است که کارها تقسیم شود. و اجازه دهید یادآور شوم که شورای امنیت سازمان ملل به یک نیروی تحت هدایت آفریقا، برای ایجاد تبات در مالی اختیار داده است.”

03.51
یورونیوز: این روزها ناتو مشغول کمک به یک عضو خود یعنی ترکیه برای دفاع از خود از طریق استقرار موشک های پاتریوت است. اما ترکیه مورد تهدید حمله نظامی و یا حمله منظم توپخانه نیست. آیا موشک های پاتریوت سلاحی بیش از حد قوی برای این نوع تهدید نیست؟

04.12
راسموسن: “نه، سلاحی مطلقا مناسب است. سلاحی کاملا دفاعی. ما شاهد رویدادهای امنیتی در طول مرزهای سوریه و ترکیه بوده ایم. ما شلیک توپخانه در مرزها و جان باختن مردم در داخل مرز ترکیه و همچنین شلیک موشک در داخل سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه را دیده ایم. این ها تهدیدی بالقوه و واقعی و دلیلی است بر اینکه چرا پیمان ناتو تصمیم به نمایش یک همبستگی روشن با ترکیه و تقویت نیروی دفاع هوایی آن گرفت. به نحوی که بتوانیم از حفاظت موثر از مردم و قلمروی ترکیه مطمئن شویم.”

04.57
یورونیوز: اما موشک های پاتریوت همچنین می توانند در موارد دیگر مثلا عملیات پدافندی برای منطقه پرواز ممنوع به کار روند. آیا طرح هایی برای استفاده از آن ها و یا سلاح های دیگر در عملیات نظامی آینده و در شرایطی که اوضاع در سوریه و اطراف آن حادتر شود وجود دارد؟

05.11
راسموسن: “ما قصد مداخله نظامی در سوریه نداریم و از ابتدا روشن کرده ایم که استقرار موشک های پاتریوت اقدامی کاملا دفاعی است. ما قصد استفاده از آن ها برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع را نداریم. از نظر تکنیکی نیز واقعا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع طراحی نشده است.

05.34
یورونیوز: با این حال توازن استراتژیک را تغییر می دهند. آیا استقرار این سلاح اعمال فشار بیشتر بر رژیم دمشق و تشویق مخالفان نیست؟

05.45
راسموسن: “هدف استقرار موشک ها، دفاع و حفاظت موثر از مردم و سرزمین ترکیه است. اما البته به عنوان یک عامل روشن بازدارنده نیز عمل می کند تا رژیم دمشق حتی فکر حمله به ترکیه را در سر نپروراند. و من واقعا رژیم دمشق را ترغیب می کنم که خود را با آرمان های مشروع مردم سوریه دمساز کند و سرکوب شهروندان غیر نظامی را متوقف کند. آنچه ما در سوریه شاهد آن هستیم مطلقا بیدادگرانه است.”

06.25
یورونیوز: از افغانستان یاد کردیم. عملیات شما در آنجا آخرین مرحله خود را می گذراند. آیا پس از سال 2014 پرسنلی از ناتو در آنجا خواهند ماند و یا آنگونه که بعضی مقامات آمریکا اشاره می کنند، هیچ نیرویی باقی نخواهد ماند؟

06.40
راسموسن: “ما تصمیم گرفته ایم که فراتر از سال 2014 نیز در افغانستان بمانیم و طرح خود را دنبال کنیم. طرح ما تحویل تدریجی مسئولیت امنیت به خود افغان هاست. این روند آغاز شده و تا پایان سال 2014 تکمیل خواهد شد. بنابراین تا پایان 2014 ماموریت عملیاتی نیروهای آیساف تکمیل می شود. از اول ژانویه 2015 ما یک ماموریت آموزشی را آغاز می کنیم که شامل مشاوره، کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان هاست. این آرزوی ماست.”

07.16
یورونیوز: آیا تعداد پرسنل برای این کار مشخص شده است؟

07.18
راسموسن: “نه، ما هنوز درباره ابعاد این ماموریت آموزشی تصمیم نگرفته ایم، اما در آینده بسیار نزدیک تصمیم خواهیم گرفت. ما در حال طرح ریزی این ماموریت هستیم.”

07.30
یورونیوز: با سپاس از شرکت شما در این گفتگو.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت

تصاویری از فضای خشونت‌بار در «پورتو پرنس» هائیتی در پی گریختن هزاران زندانی

کشته شدن مامور پلیس کوزوو؛ پریشتینا خواستار تحریم‌های بین‌المللی علیه صربستان شد