Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عمرو موسی: به شرط التزام به دموکراسی به رئیس جمهوری اخوان المسلمین هم کمک می کنیم

عمرو موسی: به شرط التزام به دموکراسی به رئیس جمهوری اخوان المسلمین هم کمک می کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با سرنگونی حسنی مبارک و رئیس جمهوری محمد مرسی از اخوان المسلمین، تنش بین اسلامگرایان و سکولارها، جامعه مصر را به دو نیم متضاد تقسیم کرده است. این تضاد در همه پرسی پیش نویس قانون اساسی این کشور که اخیرا برگزار شد نمود پیدا کرد. در خصوص این همه پرسی و اتفاقات سیاسی اخیر در قاهره، باعمرو موسی، کاندیدای سابق ریاست جمهوری و یکی از چهره های برجسته مخالفان دولت کنونی مصر گفتگویی انجام داده ایم.

یورونیوز: آقای عمرو موسی به یورونیوز خوش آمدید. مخالفان و شما در ابتداء و بدنبال اختلاف با رئیس جمهوری، جبهه نجات ملی را تشکیل دادید. هدف از تشکیل این جبهه ملی چه بود؟

عمرو موسی: جبهه نجات ملی با تمام گروهها، احزاب و چهره های سیاسیِ همفکر هماهنگی دارد. محور این همفکری نیز این است که در این شرایط بسیار بد که شاهدش هستیم چه می توان برای مصر انجام داد. آغاز بحران نیز به اعلامیه قانون اساسی در 21 نوامبر بر می گردد که مخالفان مصر به دلیل غیردموکراتیک بودنش آن را رد کردند.

یورونیوز: به نظر شما آیا اخوان المسلمین بطور آگاهانه و عمدی در پی سیطرۀ کامل بر دولت است؟

عمرو موسی: هر حزب پیروز در انتخابات یاران و حامیان خود را بر مناصب حساس و کلیدی می گمارد و این قابل فهم است، چه در این جا و چه در کشورهای دیگر و آمریکا…اما تفاوت دارد بین این که شما حامیان خود را به کار گمارید یا این که بخواهید کل سیمای دولت را به طور کامل تغییر دهید.

یورونیوز: چرا شما به محمد مرسی فرصت کافی برای اجرای برنامه هایش نمی دهید؟

عمرو موسی: ما آماده ایم. فرصت داشتن حق اوست. او رئیس جمهوری منتخب است. اما چیزی در برنامه هایش نمی بینیم. ما که قانون اساسی را تدوین و برگزاری رفراندوم را اعلام نکردیم. ما شهروندانی هستیم که در احزاب گرد هم آمده ایم. رئیس جمهوری است که صاحب قدرت است و تصمیم می گیرد و دستور صادر می کند. ما قدرت او را به چالش نمی کشیم بلکه با برخی از سیاست هایش که در همه پرسی پیش نویس قانون اساسی متجلی شده است، مخالفت می کنیم. برعکس، مخالفان آماده کمک به وی هستند و من یکی از آنها هستم و آماده ام تا برای موفقیت برنامه های دموکراتیک با رئیس جمهوری همیاری داشته باشم و به وی کمک کنیم، حال این رئیس جمهوری از اخوان المسلمین باشد یا نه، تفاوتی نمی کند، اما فقط یک شرط وجود دارد و آن التزام وی به دموکراسی است.

یورونیوز: رئیس جمهوری از شما برای شرکت در گفتگوی ملی دعوت کرد. چرا به این دعوت پاسخی ندادید؟

عمرو موسی: چنین گفتگویی آن چیزی نیست که ما می خواهیم. آنچه ما می خواهیم ابتداء نشستی است که طی آن مشکلات خاصی که ایجاد شده حل گردد. ما نگفته ایم که مخالف گفتگوی ملی هستیم، برعکس آن را ضروری می دانیم. اما اساس این گفتگو باید مورد قبول همه باشد. تحولات و چیزهایی است که به سرعت پیش روی مخالفان گذاشته شده است و مخالفان بایستی به سرعت و در اسرع وقت با آنها مواجه شوند و واکنش نشان دهند اما وقت کافی برای چنین عکس العملی وجود ندارد.

یورونیوز: مخالفان اکنون خواهان سرنگونی محمد مرسی هستند، آیا این آن چیزی است که شما می خواهید؟

عمرو موسی: جبهه مخالفان چنین نخواسته، بدنبال آن نیست. این موضوع مورد بحث آنان نیز نیست. اما خواسته هایی هست و صداهایی که در شعارها و تظاهرات تجلی یافته است، مردمی که ناامید شده اند و تحلیل هایی که به حالت سکون رسیده اند و فایده ای ندارند.

یورونیوز: برغم این که شما همه پرسی پیش نویس قانون اساسی را تحریم کردید اما بسیاری از مخالفان و مصری ها در آن شرکت کردند؟

عمرو موسی: من جزو آنهایی هستم که همه پرسی قانون اساسی را رد می کنند. دو ایده وجود داشت؛ این که همه پرسی را تحریم کنیم یا با شرکت در آن، رای منفی دهیم. اکثریت بر ایده دوم بودند و من نیز. من پیش از آن که مخالفان تصمیم بگیرند این را گفته بودم. نقش مشارکت و مخالفت در شکل گیری دموکراسی بسیار حیاتی است و ما خواهان ترقی مصر هستیم. مهم مشارکت است، مگر نه این که این قاعده است؟ اما اگر مخالفان دوباره در وضع مشابه حال حاضر قرار داده شوند و یا دولت سیاستهایی اتخاذ کند بر خلاف میل اکثریت مردمی باشد که آن را به زیان مصر ببینند، در این صورت واکنش ما بسیار محکم تر خواهد بود. امیدوارم همه از وضع موجود درس گرفته باشند که مصر تکرار چنین وضعی را تحمل نخواهد کرد.

یورونیوز: آقای عمر موسی، چه کسی بر مصر حکومت می کند؟ محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر یا مرشد عام اخوان المسلمین، همانگونه که مخالفان ادعا می کنند؟

عمرو موسی: فکر می کنم اخوان المسلمین، اما محمد مرسی به عنوان یکی از رهبران آنها منتظر دستور آنها ننشسته است. این تصور من است. اما من دکتری مدیریت در امور و سازمان اخوان المسلمین ندارم. مهم این است که اکثریت حزب اخوان المسلمین، حزب عدالت و آزادی و رئیس دولت، بی تردید مثل هم و یک مجموعه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟