Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

میراث ریاست جمهوری باراک اوباما، بعد از چهار سال

میراث ریاست جمهوری باراک اوباما، بعد از چهار سال
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باراک اوباما، چهار سال پیش پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در شیکاگو سخنرانی داشت. در همین زمینه یورونیوز با کارن تراورس، خبرنگار شبکه خبری “اِی بی‌ سی” که با کاروان مبارزات انتخاباتی اوباما همراه بوده، گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز:
کارن از اینکه به ما ملحق شدی سپاسگزاریم. باراک اوباما در آن شب گفت «به خاطر آن‌چه ما امروز در این انتخابات و در این لحظه‌ انجام داده ایم، تغییر به آمریکا آمده است». شعاری بزرگ است! اما عمده‌ترین تغییری که اوباما در دوران ریاست جمهوری خود به‌وجود آورده، چیست؟

کارن تراورس :
رئیس‌جمهور اوباما زمانی که وارد کاخ سفید شد، گفت که می‌خواهد دوران جدیدی از شفافیت در کارها را آغاز کند. اما بسیاری از منتقدانش می‌گویند که او چنین نکرده است. کاخ سفید می‌گوید برخی از سیاست‌هایی که به محض ورود او اجرا شدند، چیزهایی بودند که در مبارزات انتخاباتی قولش داده شده بود و بخشی از همان پیام تغییر بوده است. اوباما هر گاه در مبارزات انتخاباتی در مراسمی حضور دارد یا مشغول یکی از این نطق‌های پرشور برای به‌ هیجان درآوردن طرفدارانش است، درباره تلاش‌های بزرگی که برای حقوق هم‌جنس‌گراها کرده، صحبت می کند. این امر یکی از مواردی است که او را از روسای جمهوری پیشین متمایز می سازد. البته قانون جدید خدمات درمانی هم یکی از مهم‌ترین چیزهایی ا‌ست که اوباما همیشه به آن اشاره دارد.

یورونیوز :
بلی او به دوربین خیره شد و به آمریکایی‌ها گفت:« به حرف شما گوش خواهم داد». اما تا چه حد باراک اوباما رییس‌جمهوری بوده که در صحنه‌ سیاسی، صدای کنگره حزب خودش و شاید مهم‌تر از آن صدای مخالفان‌ سیاسی اش را شنیده است؟

کارن تراورس :
و البته صدای رأی‌دهندگان را. این چیزی است که خود او می‌گوید طی چهار سال گذشته، به خوبی از عهده آن بر نیامده است. اغلب از او می‌پرسند که بیشتر از هر چیز درباره‌ چه تأسف می خورد و او پاسخ می دهد از اینکه نتوانسته‌ با مردم ارتباط برقرار کند، سیاست‌هایش را توضیح بدهد و دستاوردش را بیان کند. این امر به همان پرسش تو باز می گردد: گوش دادن به رای دهندگان و با آنها در ارتباط بودن و البته با کنگره آمریکا.

یورونیوز :
نگاهی کوتاه بیاندازیم به برخی از سیاست‌های اقتصادی اوباما. آمار بیکاری که در سپتامبر منتشر شد، برای رئیس‌جمهور خبر بسیار خوبی بود. آیا این امر نشانه این است که سیاست‌های اقتصادی او موثر بوده اند؟

کارن تراورس :
شاید کمی اینطور باشد. اما این را هم می‌گویند که اقتصاد در دو سال گذشته به شکلی طبیعی بهبود پیدا کرده و اوضاع بهتر شده است. بنگاه‌های اقتصادی آماده سرمایه گذاری هستند و مایلند مردم را استخدام کنند. در حالیکه پیش از این محتاط بوده و در حاشیه می‌نشستند و نگران روند عمومی اقتصاد بودند. حال رئیس جمهور خواهد گفت که نرخ بیکاری را به کمتر از آن چیزی که چهار سال پیش بود، رسانده است. اما این کافی نیست. علتش این است که کنگره برنامه‌ تولید مشاغل را که مورد نظر اوباما بود، تصویب نکرد. او می‌گوید که جزئیات برنامه‌اش را پیشنهاد کرده، اما نتوانسته نظر موافق کنگره را جلب کند.

یورونیوز :
چهارسال پیش، یک آمریکای ‌آفریقایی‌تبار، جوان و بی‌تجربه‌ در برابر مردم آمریکا در مقام چهل و چهارمین رئیس ‌جمهورشان ایستاد و نمادِ امید شد. آیا این رخداد دستاوردی هم داشته است؟

کارن تراورس :
پاسخ این پرسش شب انتخابات مشخص خواهد شد. رای‌دهندگان باید تصمیم بگیرند که حاصلی داشته است یا نه. اما این یکی از مهم‌ترین چالش‌های رئیس‌جمهور در مبارزات انتخاباتیش بوده است. نطق او در همایش حزبش، حدود دو هفته پیش، درباره‌ خوش‌بینی ‌نسبت به آینده بود. او مجبور بود توضیح دهد که چگونه اوضاع بهتر خواهد شد. زیرا مردم واقعا از چهارسال گذشته ناراضی هستند. آنها فکر می‌کردند که رئیس جمهور با این همه قول و امید آمده است. اما چالش‌های پیش روی اوباما خیلی بیش از آن‌چه مردم انتظارش را داشتند، مشکل به نظر می رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است