مصاحبه اختصاصی یورونیوز با رییس دوره ای جدید اتحادیه اروپا

مصاحبه اختصاصی یورونیوز با رییس دوره ای جدید اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری قبرس در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا ملحق شد و چهار سال بعد یورو را واحد پول خود قرارداد. این کشور از ماه جاری ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه به عهده گرفته است.

قبرس جزیره ای کوچک واقع در شرق مدیترانه است و با جمعیتی کمی بیش از یک میلیون نفر به خاطر موقعیت جغرافیای اش از وضعیت ویژه ای برخودار است. بیش از چهل سال است که با ترکیه بر سر مالکیت بخش شمالی اش در مناقشه است. از سوی دیگر، بحرانهای مالی یونان که از لحاظ اقتصادی و فرهنگی شریک اصلی آن محسوب می شود، ضربۀ سختی به اقتصاد قبرس وارد کرده است. به طوریکه این کشور به تازگی از اتحادیه اروپا در خواست وام ده میلیارد یورویی کرد.

یورونیوز مصاحبه ای اختصاصی با رییس جمهور این کشور انجام داده است که متن آن را در زیر می خوانید:

یورونیوز:
آقای دیمتریس کریستوفیاس، رییس جمهوری قبرس، به یورو نیوز خوش آمدید.
قبرس به تازگی رییس شواری اتحادیه اروپا شده است.
مهمترین دستاوردی که سعی دارید طی شش ماه آیندۀ دوران ریاست به آن برسید چیست؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
همراه با کمیسیون و پارلمان اروپا (ما هم جزء جدایی ‌ناپذیر اتحادیۀ اروپا هستیم) نیاز داریم برنامه ای برای مبارزه با مشکلات اقتصادی در نظر بگیریم. اولویت اصلی مذاکراتی‌ است که باید برای چارچوب مالی بین ۲۷ عضو اتحادیۀ اروپا به‌ ویژه کشورهای ناحیۀ یورو و تمام نهادها تا ماه دسامبر آینده انجام شود. مشکلات اقتصادی را نمی‌توانیم تنها از راه ریاضت مالی حل کنیم. نمی‌توانیم بدون رشد اقتصادی و ایجاد شغل و بدون توزیع تدریجی و منصفانه ‌تر ثروتی که در اتحادیۀ اروپا تولید می‌شود، جلو برویم. فلسفۀ کلی ما این است.

یورونیوز:
نمی‌دانم وقتی دربارۀ ریاضت مالی‌ بیش از اندازه صحبت می‌کردید، آیا براساس تفکرات کمونیستی‌ خودتان بود؟ بسیاری از سیاستمداران اروپا ایدئولوژی شما را قبول ندارند. دیدگاه‌های کمونیستی‌ شما تا چه اندازه بر ریاست قبرس و شاید سیاست کل اتحادیۀ اروپا تأثیر خواهد داشت؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
قبل از رسیدن به مقام رئیس‌جمهوری قبرس، این نکته را روشن کردم که نمی‌خواهم ایدئولوژی‌ کمونیستی‌ خود را به اجرا درآورم. من با سیستم سرمایه‌داری کار خواهم کرد، اما به شکلی منصفانه.
شاید سرمایه‌داری غیرانسانی باشد.اما می‌توانیم بدون سرکارآوردن رژیم کمونیستی به توزیع عادلانه‌تر ثروت دست پیدا کنیم. من عضو حزب سیاسی ‌ کارگران هستم که حزبی‌ پیشرو است . اینک وقت حل کردن مشکلات روزمرۀ مردم است . مشکل ایدئولوژی را بعدا باید حل کرد.

یورونیوز:
اگر اجازه بدهید باز به سابقۀ شما بپردازیم. می‌بینیم که در روسیه درس‌ خوانده‌اید و روسی صحبت می‌کنید. آیا این نکته به این معنی‌ است که در زمانی که شما رئیس شورای اتحادیه اروپا هستید، بروکسل به روابطش با روسیه بیبشتر توجه خواهد کرد؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
از نظر من اتحادیۀ اروپا باید با روسیه دوست باشد و با آن همکاری کند. روسیه هم قسمتی از اروپاست. باید این نکته را بپذیریم. بنابراین اگر لازم باشد نقش مهمی در این مورد ایفا خواهیم کرد.

یورونیوز:
انتظار می‌رود که قبرس کشورهای دیگر را از بحران رهایی دهد. اما قبرس خودش در جست‌وجوی کمک‌های مالی ا‌ست. شما چه‌طور همزمان می‌توانید هر دو کار را که به‌نظر می‌رسد با هم تناقض دارند، انجام دهید؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
من فکر نمی‌کنم این کارها با هم تناقض دارند.
قبرس برای تأمین سرمایۀ برخی بانک‌ها که اوراق قرضه یونان را خریداری کرده بودند، نیاز به کمک خارجی دارد. اما این به معنی آن نیست که ما نمی‌توانیم به نفع کشورهای دیگری که نیاز به کمک دارند، کار کنیم. فکر می‌کنم در قبرس مشکلات عمده‌ ای با انضباط مالی نداریم. بزرگترین مشکل ما اوراق قرضه بانک‌های ماست که با کمک اروپا حل خواهد شد.

یورونیوز:
از نظر بیشتر کشورهای اروپایی، قبرس جزیره ای دور افتاده در مدیترانه است.
آیا این مو قعیت جغرافیایی، در حال حاضر یک مزیت محسوب می شود؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
قبرس به خاطر موقعیت جغرافیایی اش ، واقع در مرزهای جنوبی اتحادیه اروپا، نقش مهمی را ایفا می کند: نقش پل تفاهم و دوستی و همکاری اتحادیه اروپا با کشورهای منطقه، با کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا.
ما با کشورهایی که بهارعرب را از سر گذرانده اند، رابطۀ خوبی داریم.

یورونیوز:
طی مدت ریاست قبرس، اتحادیه اروپا، چگونه با مسئلۀ امتناع ترکیه از همکاری با قبرس کنار خواهد آمد؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
به نظرم اینکه دولت ترکیه در گذشته پیامهای متفاوتی را فرستاده و هم اکنون هم مواضع شدیدتری اتخاذ کرده، شرم آور است
پیام من به ترکیه این است که باید به جمهوری قبرس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا احترام بگذارد.

یورونیوز:
فکر می‌کنید ریاست کشور شما بر شورای اتحادیه اروپا در جهت رسیدن به یکپارچگی فواید دیگری داشته باشد؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
اشغال بخشی از قبرس توسط نیروهای مسلح کشوری که سعی در پیوستن به اتحادیه اروپا دارد، خود امری متناقض است. ما قصد نداریم مشکلمان با ترکیه را باتوسل به راههای نظامی، حل کنیم. قبرس باید به منظور ایجاد گفتگو از شیوه های صلح جویانه استفاده کند. من بارها به نخست وزیر اردوغان و آقای عبدالله گل پیشنهاد کرده ام. اما متاسفانه آنها من را به عنوان رییس جمهور قبرس قبول نداشتند.

یورونیوز :ریاست قبرس بر شورای اتحادیه اروپا با دوره های سابق ، مثلا ریاست دانمارک ولهستان چه تفاوتی خواهد داشت؟

دیمیتریس کریستوفیاس:
نباید انتظار داشته باشیم که ریاست قبرس انقلابی درون اتحادیه اروپا ایجاد کند.
با این حال ، با توجه به فلسفه ای که پیش تر به آن اشاره کردم، خوشحالم که شورای اتحادیه اروپا کمتر از قبل لیبرال شده است و به سوی سیاست های همبستگی میان مردم و کشورهای اروپا گام بر داشته است.

یورونیوز: دیمیتریس کریستوفیاس از اینکه در مصاحبه با یورونیوز شرکت کردید، سپاسگزارم.

دیمیتریس کریستوفیاس:
از این که مرا دعوت کردید تشکر می کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

قبرس در عملیات مشترک با موساد ۲ ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل تجار اسرائيلی بازداشت کرد

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی در واکنش به ادعای موساد علیه ایران: بی‌اساس و شرارت‌بار است