وام یکصد میلیارد یورویی به اسپانیا کمک نمی کند

وام یکصد میلیارد یورویی به اسپانیا کمک نمی کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسپانیا همگام با یونان یکی از کشورهای عمده اروپاست که در قلب بحران مالی قرار گرفته است.از هر چهار شهروند، یکنفر بیکار و در خطر فقر مطلق است. خبر آنکه، بانکهای اسپانیا که مقصرین اصلی بحران کشور و نزدیک به ورشکستگی هستند، مبلغ یکصد میلیار یوروی دیگر از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند به این امید که شاید این گام پر هزینه، اقتصاد اسپانیا را از ورشکستگی نجات دهد.

برای صحبت درمورد طرح نجات اسپانیا با ژوزپ ماریا اوره تا خبرنگار اقتصادی مجله کاتالونیا در بارسلون گفتگویی انجام داده ایم. بالاخره طی روزهای گذشته وام صدمیلیارد یورویی اسپانیا با مداخله محدود بروکسل نهایی شد. شرایط دریافت چنین مبلغی برای مادرید چیست؟

ژوزف ماریا اورتا:” آقای راخوی نخست وزیر اسپانیا روز یکشنبه گفت که شرایطی در کار نخواهد بود برای اینکه این فقط قرضی است به بانکهایی که عملکرد مناسبی نداشته اند… فعالیت این بانکها در مجموع دربرگیرنده سی درصد فعالیتهای بانکی اسپانیاست. این وام صدمیلیارد یورویی را دیگر اعضای منطقه یورو تامین می کنند و بنابراین همه می دانند که قطعا شرایطی درکار خواهد بود و این کشورها شرایط خودشان را دارند… این یک مسئله بدیهی است آنها پیشنهادات خود را قعطا با مطرح کردن مواردی از قبیل کاهش هزینه های دولتی و افزایش مالیاتها احتمالا از طریق بروکسل پیش خواهند برد.”

یورونیوز: اما چگونه می توان توضیح داد که چنین کمک قابل توجهی تاثیری بر کسری بودجه و یا بر زندگی مالیات دهندگان اسپانیایی نخواهد گذاشت؟

ژوزف ماریا اورتا:” نه تنها من بلکه اکثر همکارانم در جراید اسپانیا، از این حرف آقای راخوی که یکشنبه گفت این وام موجب کسری بودجه نخواهد شد، تعجب کردیم. ببخشید ولی نهادی که این کمکها را دریافت می کند دولتی است و نامش “صندوق محدودیتهای بانکی” است. بعلاوه نهادی که نهایتا مسئول بانکهای اسپانیاست همان دولت است. بنابراین پرداختن به این مسئله و تامین بازپرداخت وام در صورت ناتوانی بانکها، نهایتا وظیفه دولت است. بنابراین با توجه به بهره وام، کسری بودجه اجتناب ناپذیر خواهد بود.”

یورونیوز:متحدان اروپایی بنوعی اسپانیا را مجبور به اتخاذ چنین تصمیمی آنهم درست قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی یونان کردند. آیا با این کار آنها می خواستند از همه گیر شدن احتمال خروج یونان از منطقه یورو جلوگیری کنند؟

ژوزف ماریا اورتا:” پیام این کار شفاف است. سرنوشت حوزه یورو یک عمل مشارکتی است که با این کمک نمود پیدا می کند. همه با یک طناب یه یورو وصل هستند که اگر پاره شود همه با هم سقوط می کنند و این بازی یک بازنده ندارد بلکه در صورت شکست همه بازنده خواهند بود.”

یورونیوز: ورای این کمک های کنترل گرایانه اروپا و نظارتهای صندوق بین المللی پول، آیا روزی فراخواهد رسید که مسببان اصلی مشکلات بانکیا محاکمه و یا حتی محکوم شوند؟

ژوزف ماریا اورتا:” بخش اعظم قهرمانان این شکست مفتضحانه بانکهای اسپانیا در واقع صندوق های پس انداز هستند که در اکثر آنها ردپای سیاستمداران دو حزب عمده اسپانیا هم دیده می شود: حزب پوپولر و حزب سوسیالیست. البته در مورد بخصوص بانکیا، وزن مسئولیت سیاستمداران حزب پوپولر بر بقیه می چربد. واقعا نمی توان تصور کرد حزبی که اکثریت را در اختیار دارد چنین مسیری را طی کرده باشد.”

یورونیوز: گفتگویی بود با ژوزپ ماریا اوره تا روزنامه نگار اقتصادی مجله کاتالونیا از بارسلون. با سپاس از تحلیل شما.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به چهار نامزد اصلی و عملکرد آنها در آستانه انتخابات پیش‌روی اسپانیا

تصاویری از تخریب بانکهای بیروت؛ لبنانی‌هایی که نمی‌توانند پولشان را برداشت کنند

تصاویری از بیروت؛ تجمع معترضان لبنانی مقابل بانک‌ها در واکنش به بحران نقدینگی