Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مشکلات اروپا از زبان کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا

مشکلات اروپا از زبان کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درباره مسائل و مشکلات اقتصادی کشورهای اروپایی با اولی رن، کمیسر امور اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا به گفتگو نشستیم.

مشکلات اقتصادی یونان، اسپانیا و سایر کشورهایی که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند و راهکارهای خروج از بحران اقتصادی کنونی از جمله محورهای گفتگو با آقای رن بود.

یورونیوز: آقای رن، متشکرم از اینکه با ما هستید. به نظر می رسد نقشه راه اقتصادی که توسط شما اینجا در بروکسل پیشنهاد شده، از سوی رای دهندگان فرانسوی و یونانی رد شده است. آیا فکر نمی کند اکنون زمان تغییر راهکارها است؟

اولی رن: فکر می کنم مهم است که ما در اروپا ثبات مالی و رشد پایدار را با یکدیگر همگام کنیم.

یورونیوز: منظور شما از رشد چیست؟ رشد، مانند صلح جهانی که همه آنرا می خواهند؟ واقعا منظورتان چیست؟

اولی رن: این دقیقا مساله امروز ما است. به نظرم در این شرایط باید همه چیز را به صورت عینی در آوریم و به مردم بگوییم چطور رشد محقق می شود. از نظر ما، باید مسیر “ثبات مالی” را ادامه دهیم. نمی توانیم با بدهی های کنونی “رشد” داشته باشیم.

یورونیوز: چیزی شبیه به ریاضت اقتصادی؟

اولی رن: ببینید، چند مورد را توضیح می دهم.

اول اینکه باید در همین مسیر تثبیت بمانیم. همزمان، باید سرمایه گذاری را تقویت کنیم. چه سرمایه گذاری بخش دولتی باشد و چه بخش خصوصی، هردو را. باید بخش خصوصی را به سرمایه گذاری تشویق کرد.

یورونیوز: چطور این کار شدنی است؟

اولی رن: اول اینکه باید در اقتصاد اعتماد سازی کرد. این از طریق حل بحران بدهی ها و ثبیت بانکها انجام می شود تا از این طریق نقدینگی به اقتصاد تزریق شود. برای این کار می توانیم از بانک های دولتی و بانک های سرمایه گذاری، مثل بانک سرمایه گذاری اروپا کمک بگیریم. همینطور نیاز به تحریک سرمایه گذاری خصوصی داریم. در حال حاضر پول زیادی در اروپا وجود دارد، اما این پول برای سرمایه گذاری هزینه نمی شود.

یورونیوز: اما خیلی از کارشناسان معتقدند که این تنها یک درمان زودگذر است.

اولی رن: نمی دانم چطور این را یک درمان زودگذر می بینید. اگر شما 10 میلیارد یورو در بانک سرمایه گذاری اروپا بگذارید، می توانید 60 میلیارد یورو از بانک مرکزی اروپا استقراض کنید. و با کار بستن سایر ساز و کار ها، 180 میلیارد یورو خواهید داشت تا برای سرمایه گذاری بر روی زیرساخت ها، بخش انرژی یا نوآوری در اروپا استفاده کنید. فکر می کنم این چیز کمی نیست.

یورونیوز: برای ماندن در منطقه یورو، یونان باید چه کند؟

اولی رن: در مورد یونان، مساله مهم این است که این کشور و رهبرانش بتوانند دولت ائتلافی تشکیل دهند.

یعنی کشور باید از بن بستی که در آن است خارج شود و از رشد حمایت کند و سیاست های اشتغال سازی از طریق اصلاحات اقتصادی و بودجه ای را در پیش گیرد.

یورونیوز: اگر ائتلاف انجام نشود چه اتفاقی روی خواهد داد؟

بیایید راجع به اتفاقی که هنوز نیفتاده است فکر نکنیم. من به رهبران سیاسی یونان اطمینان دارم. فکر می کنم آنها عمق فاجعه را می دانند و به زودی یک دولت ائتلافی تشکیل می دهند.

یورنیوز: آیا خروج یونان از منطقه یورو یک فاجعه است؟

اولی رن: نمی خواهم به احتمال خروج یونان از منطقه یورو فکر کنم. در واقع این کار لزومی ندارد. چیزی که اکنون برای یونان مهم است حرکت به سمت تشکیل یک دولت ائتلافی برای مقابله با مشکلات اقتصادی کشور است.

یورونیوز: ژوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپا، از یک توافق مالی هوشمند خبر داده. آیا این بمعنی نفس تازه برای اسپانیا نیست؟

اولی رن: اسپانیا مشکلات اقتصادی جدی ای دارد. بویژه بدلیل مشکلات خارجی، که ناشی از انفجار اعتبار درسالهای گذشته است. برای اینکه همه چیز به حالت عادی بازگردد زمان لازم است.

یورونیوز: آیا در طول یک سال اسپانیا می تواند مشکلاتش را سر و سامان دهد؟

اولی رن: با احترام، باید بگویم که این یک نگاه ساده انگارانه به مشکلات اسپانیاست. این کشور دو و حتی سه مشکل اساسی دارد.

نخستین مشکل، مطمئنا، میزان بیکاری بسیار بالا، بویژه در میان جوانان است. دولت باید اصلاحات عمیقی را در بازار کار ایجاد کند. اصلاحاتی که خیلی دیر به فکرش افتادند. مشکل دوم، اصلاحات در نظام بانکی است. این کشور باید بزودی اصلاحات عمیق و کاملی را برای بازگرداندن اعتماد به نظام مالی انجام دهد و بار دیگر پول به بازار تزریق کند.

و مورد سوم، ایجاد یک ساز و کار نظارتی برای جلوگیری از زیاده روی های منطقه ای است.

بنابراین اسپانیا باید روی این سه موضوع تمرکز کند تا بتواند اعتماد را برگرداند و برنامه اقتصادی و بودجه ای خود را توانمند کند.

یورونیوز: سوال آخر، آیا سال دیگر یونان در منطقه یورو خواهد بود؟

اولی رن: سال دیگر یونان در منطقه یورو خواهد بود، البته که چنین است. این شرط لازم برای توانایی این کشور جهت اتخاذ تمهیدات و تصمیم های لازم و اجرای شرایط برنامه دوم اصلاحات اقتصادی است.

لازمه همه اینها ثبات سیاسی و تشکیل یک دولت ائتلافی، با پشتیبانی مردم و احزاب یونان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا؛ آیا خط مشی واحد در قبال اسرائیل و فلسطین ممکن می‌شود؟

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند