نامزد ریاست جمهوری مصر:"اسرائیلی ها کسی را که بلد است نه بگوید، نمی خواهند"

نامزد ریاست جمهوری مصر:"اسرائیلی ها کسی را که بلد است نه بگوید، نمی خواهند"
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی در مصر و تغییرات سیاسی چشمگیر در این کشور، حالا مردم مصر خود را برای برگزاری یک انتخابات سرنوشت ساز دیگر آماده می کنند: اولین انتخابات ریاست جمهوری بعد از سقوط رژیم حسنی مبارک.

به همین بهانه گفتگویی انجام داده ایم با یکی از نامزدهای تایید صلاحیت شده این پست، عمرو موسی وزیر خارجه پیشین مصر که در کارنامه او دبیر کلی اتحادیه عرب هم دیده می شود. با سلام و تشکر از شما آقای عمرو موسی.

عمرو موسی:“سلام و تشکر متقابل.”

یورونیوز: برنامه انتخاباتی شما چیست و چه تفاوتهایی با برنامه سایر نامزدها دارد؟

عمرو موسی:” برنامه من متفاوت است، چون برنامه ای جامع و در برگیرنده منافع مصر است. در آن واحد، هم دیدگاه من است وهم برنامه من. برنامه ای است که شامل همه مسائل مصر می شود. برای اینکه درمواجهه با این مسائل دولت پشت دولت آمده ولی موفق عمل نکرده و کارشان که من هم مشارکتی در آنها نداشتم، به شکست منجر شده است… در واقع آنها کاری نکردند. من یک برنامه کوتاه مدت برای دوره زمانی چهارسال آینده دارم و یک برنامه بلند مدت. طبق برنامه من در قالب جمهوری دوم مصر دولتی جدید بوجود خواهد آمد. که در واقع ادامه دهنده شیوه جمهوری اول نخواهد بود و با شصت سال گذشته تفاوتهای اساسی خواهد داشت. یک نظام جمهوری مبتنی بر اصول دمکراتیک وقانون اساسی. در این راستا، نهادها و سازمانهای کشوری و اداری باید متحول شوند. قوه قضاییه و قضات، مستقل و تفکیک قوا عملی خواهد شد. در واقع برنامه من توانایی پاسخ به مطالبات گوناگونی را دارد. این یک برنامه ساده نیست بلکه چشم انداز آینده مصر است.”

یورونیوز: بسیار خوب. آقای دکتر من با مشاهده وضعیت ستاد انتخاباتی شما متوجه شدم که شما به روستاییان و کارگران اهمیت زیادی می دهید. درست مثل همین سفر انتخاباتی فعلی شما.

عمرو موسی :“بله. این طبقه جامعه کلا در طی شصت سال گذشته به حاشیه رفته بودند و از هیچ برنامه ای نفعی عایدشان نمی شد.”

یورونیوز: اما آقای دکتر برنامه شما برنامه ای جاه طلبانه بنظر می رسد؟ آیا به بعد مالی آن فکر کرده اید؟

عمرو موسی:“برای تامین سرمایه مورد نیاز سال آینده، یا بهتراست بگوییم برای پنج تا ده سال آینده ما روی رشد اقتصادی مصر حساب می کنیم. چرخ تولید و آهنگ رشد سرعت خواهد گرفت و دروازه های خود را بروی سرمایه گذاری بویژه با اهمیت دادن دوباره به جهانگردی، می گشاییم. نباید شرایط بد فعلی را ملاک قرار داد. ما درمورد سالهای آینده صحبت می کنیم. و من هیچ نگرانی مالی ای در این خصوص که بخواهد جلوی برنامه های ما را در دراز مدت و حتی میان مدت بگیرد، احساس نمی کنم.”

یورونیوز: متوجه شدم خیلی ها شما را متهم می کنند که به رژیم گذشته مصر وابستگی داشته اید و در مقاطعی با حسنی مبارک همکاری کرده اید. آیا این مسئله بر مبارزه انتخاباتی شما تاثیر گذار است؟

عمرو موسی:“البته این موضوع تاثیر می گذارد ولی به صورتی محدود و جزئی. برای اینکه این یک اتهام شخصی است و در واقع خدشه ای به اصول وارد نمی کند. آنهایی که این اتهام را بمن وارد کرده اند خودشان عصام شرف را بعنوان نخست وزیر انتخاب کردند، خوب مگر او هم به رژیم گذشته متعلق نبوده. این یک ادعای بی اهمیت است. اما اگر آنها مرا متهم می کنند چون برای مدت ده سال وزیر امورخارجه بوده ام من به آن دوره افتخار می کنم و مطمئنم که مصر یها این اتهام را جدی نمی گیرند.”

یورونیوز: من در رسانه ها خواندم که شما به همراه یکی از نامزدهای اسلامگرا در نظر سنجی ها جلوترید. آیا به این نظرسنجی ها اعتقادی دارید؟

عمرو موسی:“اگر تنها یک نظرسنجی بود می توانستیم در مورد صحت آن تردید کنیم. اما این نتیجه دهها نظرسنجی است از طیف های گوناگون چه در داخل و چه در خارج که همه یک چیز را پیش بینی می کنند. قطعا این نظرسنجی ها بخشی از واقعیت هستند.”

یورونیوز: نگرانی هایی از جانب اسرائیل در صورت رییس جمهور شدن عمرو موسی وجود دارد. آیا این موضوع می تواند در روابط مصر و اسرائیل مشکل ساز شود؟ منظورم این است اگر شما رییس جمهور شوید؟

عمروموسی:“خیر. اسرائیلی ها دوست ندارند کسی بقدرت برسد که در جریان ریز به ریز مسئله فلسطین و دعوای اعراب و اسرائیل قرار داشته است. آنها همچنین کسی که قدرت نه گفتن دارد را نمی خواهند. کسی که واقعا قدرت نه گفتن دارد و وقتی هم به درخواستی پاسخ مثبت می دهد خودش به آن رسیده و اینطور نبوده که بخاطر فشار دیگران چنین تصمیمی گرفته باشد. سابقا و طی پنج سال گذشته اسرائیلی ها را خیلی به حال خود رها کرده بودیم و باید بگویم این دوره راحتی اسرائیلی ها به پایان رسیده. آنها مایل نیستند رییس جمهوری آینده مصر در جریان جزء به جزء این موضوع باشد تا بتوانند راحتتر اوضاع را اداره کنند. بنظرم البته آنها نگران پیش آمدن شرایط جنگی نیستند و بیشتر نگران این هستند که کسی بیاید که با بازی آنها آشناست.”

یورونیوز: می توان از این نکته فهمید که…

عمروموسی:“همانطور که ما می گوییم آنها کسی را که بلد است چگونه جوابشان را بدهد نمی خواهند. من قویا اعتقاد دارم که مصر باید یک سیاست متوازن را در منطقه دنبال کند. ما باید کشور خود را دوباره بسازیم ولی این بدان معنی هم نیست که فلسطینی ها را فراموش کنیم. ما یک اصل منطقی داریم و اینکه این موضوع رابطه خیلی تنگاتنگ و شکننده ای با مسئله امنیت ملی مصر دارد و می تواند امنیت کل منطقه خاورمیانه را هم تهدید کند. به هرحال مصر هم در قالب کشورهای عربی خواستار یک راه حل صلح آمیز برای این مشکل است، راه حلی سیاسی با شرایط مساوی. موضع ما این است نه کمتر نه بیشتر.”

یورونیوز: آیا اعمال اصلاحاتی در پیمان کمپ دیوید را محتمل می دانید؟

عمرو موسی:“خیر. پیمان کمپ دیوید تمام شده و اکنون پیمان دوجانبه مصر و اسرائیل است که جاریست و ما به آن احترام خواهیم گذاشت.”

یورونیوز: در صورت رییس جمهور شدن، تعامل شما با پارلمانی که اکثریت آن در اختیار اسلامگرایان است چگونه خواهد بود؟

عمرو موسی:” تعامل ما با پارلمان چه اکثریت آن اسلامگرا باشد چه نباشد، تعاملی سازنده و مناسب خواهد بود. من بعنوان رییس جمهوری وظیفه دارم با حزب دارای اکثریت تعامل کنم. من نظرات خودم را خواهم داشت و آنها هم نظرات خودشان را. مهم این است که تعامل ما مثبت باشد. در مقام رییس جمهور من نظرات خودم را خواهم داشت ولی همیشه نظر اکثریت را نیز جویا می شوم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟