Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رشد اقتصاد جهانی در چشم انداز صندوق بین المللی پول

رشد اقتصاد جهانی در چشم انداز صندوق بین المللی پول
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود رشد اقتصادی جهان را که انتظار می رفت 3.3 درصد باشد به 3.5 درصد افزایش داد. اما همچنان بحران مالی در منطقه یورو را تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان دانست.

بنابر گزارش صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی 17 کشور عضو منطقه یورو در سال میلادی جاری منفی سه دهم درصد خواهد بود. چشم انداز این صندوق برای رشد اقتصادی این منطقه در سال آینده میلادی رقم 0.9 درصد است. رشد اقتصادی آمریکا هم روند صعودی را تجربه می کند. اما در ژاپن روند رشد نزولی خواهد بود و از دو درصد در سال جاری به 1.7 درصد در سال آینده کاهش می یابد.

براساس گزارش صندوق بین المللی پول، کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش تولید کارخانجات در کشورهای صنعتی جهان از جمله خطراتی است که روند رشد اقتصاد جهانی را تهدید می کند.

بالا بودن نرخ بیکاری هم یکی دیگر از دغدغه های صندوق بین المللی پول است .
هرچند نرخ بیکاری در آمریکا روند کاهشی به خود گرفته است اما تعداد بیکاران در
منطقه یورو به بالاترین حد در پانزده سال گذشته و میانگین نرخ بیکاری در هفده
کشور عضو منطقه مالی یورو به 10.8 درصد رسیده است.

یورونیوز:گفتگو می کنیم با یورک دیکرسین، رئیس بخش اروپای صندوق بین المللی پول در واشنگتن. یورگ شاهدیم که آرامش به بازار بازگشته است. چون دولت های منطقه یورو موظف شده اند که گامهای بیشتری در جهت کاهش کسری بودجه و اصلاحات مالی خود بردارند. آیا بحران یورو را پشت سر گذاشته ایم یا وضعیت در اسپانیا و ایتالیا می تواند باعث تشدید بحران شود؟

یورک دیکرسین: خطرات همچنان بسیار بالا باقی مانده است. در چشم انداز اقتصادی جهان، ما در واقع شاهد یک حرکت نزولی هستیم. چشم اندازی که توضیح می دهد که چگونه تکرار بحران مالی در منطقه یورو بر کشورهای این منطقه و سایر نقاط جهان تاثیر می گذارد و نشان می دهد که با تکرار بحران مالی بسیاری از کشورها رنج خواهند برد.

یورونیوز:خطرگسترش اثرات بحران مالی به بقیه اروپا و فراتر از آن وجود دارد. روایت در اینجا چیست؟ آیا منطقه یورو اقتصاد جهانی را پایین می کشد؟

یورک دیکرسین:کانال های مختلفی وجود دارند که از طریق آنها بحران منطقه یورو به بقیه جهان منتقل می شود. اول، بسیاری از دولتهای اروپایی در حال اجرای طرح تثبیت مالی شدیدی هستند. این لازم است، اما آنها با اینکار باعث کاهش رشد اقتصادی در کوتاه مدت می شوند. در نتیجه واردات منطقه یورو از بقیه جهان کاهش می یابد و این بر رشد کشورهای دیگر تاثیر می گذارد. دوم، بانک ها در اروپا هستند که برای بازسازی سرمایه و کاهش اعتبار و دارایی هایشان تلاش می کنند. آنها به منظور بهبود کیفیت اوراق بهادار بلند مدت شان در حال فروش دارایی خود در نقاط دیگر جهان و کاهش رشد اعتبار در این نقاط هستند که بر رشد اقتصادی این مناطق تاثیر می گذارد.

یورونیوز:گزارشی از پیشرفت در یونان و پرتغال بدهید؟ آیا همکاری مشترک اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در این کشورها کارساز بود؟ تاثیر آن بر بخش واقعی اقتصاد در این کشورها و چشم انداز رشدشان چیست؟

یورک دیکرسین: برنامه ها در حال اجراست. شرایط هنوز هم در یونان چالش برانگیز است. در پرتغال برنامه های ریاضتی به آرامی در جریانند. موفقیت برنامه را می توان در شاخص های مختلف دید. اول اینکه شما شاهد کاهش محسوس کسری مالی این کشورها باشید. شاخص دوم کاهش تورم در این کشورها ست و در نهایت اگر کسری بودجه جاری به طور محسوسی کاهش یابد می توان ارزیابی کرد که برنامه ها موفق بوده اند.

یورونیوز:بخش عمده ای از بار حمایت از رشد به روی سیاست های پولی می افتد. آیا بانک مرکزی اروپا با وجود مخالفت آلمان باید بودجه های بیشتری را به سیستم مالی برای رسیدگی به بودجه و مشکلات نقدینگی بانک ها تزریق کند؟

یورک دیکرسین:سیاست های بانک مرکزی اروپا بسیار تعیین کننده هستند به خصوص عملیات طولانی مدت تجدید ساختار بدهی ها که آنها آغاز کرده اند. ما بر این باوریم که بانک مرکزی اروپا باید بار دیگر و هنگامی که مورد نیاز است دست به چنین کاری بزند. همچنین نیاز است که آنها برای مداخله در بازارهای اوراق قرضه با هدف حفظ نظم آماده باشند . و از طریق سیاست های پولی به تسهیل مسیر اقتصاد واقعی کمک کنند.

یورونیوز:گفتگویی بود با یورک دیکرسین، رئیس بخش اروپای صندوق بین المللی پول در واشنگتن. با سپاس از فرصتی که به ما دادید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا طرح تخصیص سود دارایی‌های مسدود شده روسیه به دفاع از اوکراین را تصویب کرد

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

تسلیت برای کشته‌شدن رئیسی در سانحه بالگرد؛ در آمریکا سخنگو سوال‌پیچ و در اتحادیه اروپا جنجال شد