Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سلامتیان: تاریخ مصرف تندگوییهای احمدی نژاد به پایان رسیده

سلامتیان: تاریخ مصرف تندگوییهای احمدی نژاد به پایان رسیده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز:

آقای سلامتیان، با سلام. شما نماینده سابق مجلس ایران و همچنین تحلیل گر مسائل داخلی ایران هستید. در واقع مصاحبه ما با شما در ارتباط با مصاحبه اختصاصی چهارشنبه شب یورونیوز با آقای احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران است.

اولین سوالی که از آقای احمدی نژاد در این مصاحبه پرسیده شد نظر ایشان در ارتباط با محاکمه حسنی مبارک، رییس جمهور سابق مصر بود. ایشان از اینکه فاصله بین برخی دولتها و ملتها باعث شده که ملتها رهبران خود را به پای میز محاکمه بکشانند، ابراز تاسف کردند. نظر شما در رابطه با فاصله بین دولت و ملت در ایران بخصوص دو سال بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری و در آستانه انتخابات مجلس چیست؟

احمد سلامتیان:

مسئله فقط فاصله نیست. اگر فاصله ای بین ملتها و دولتها بوجود آمده علت اصلی آن این بوده که حق انتخاب ملتها محترم شناخته نشده است.

حکومت ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و تصاویر دیروز در بین بسیاری از رهبران ایران همین نگرانی را بوجود می آورد که نوبت آنها کی خواهد بود؟

یورونیوز:

همان طور که می دانید، هم اکنون رهبران ایران دو تن از رهبران اپوزیسیون، آقایان موسوی و کروبی را در حبس خانگی نگاه داشته اند. آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سوال از خودشان سلب مسئولیت کرده و گفتند که قوه قضائیه در ایران مستقل هست.

آیا واقعا همین طور هست و نقش رییس جمهور به عنوان ناظر بر اجرای قانون اساسی در این زمینه چیست؟

احمد سلامتیان:

رییس جمهور فقط ناظر نیست، بلکه او دو بار به قانون اساسی جمهوری اسلامی سوگند خورده و متعهد شده که از حقوق آحاد مردم برای بهره برداری از آزادی هایشان دفاع کند. امروز قوه قضائیه تا این لحظه، هیچ علتی، توجیهی، بیان قانونی و حقوقی در مورد تحت حصر قرار گرفتن و یا به قول عده دیگری گروگان گرفتن آقایان موسوی و کروبی نداده است.

یورونیوز:

آقای احمدی نژاد در مصاحبه چهارشنبه شب خود با یورونیوز بخصوص بعد از خدشه دار شدن روابط با کشورهای اروپایی بخاطر تحریم ها، سعی کرد تا با حالت آشتی جویانه با رهبران اروپایی صحبت کرده و باب گفتگو را باز کند.

آیا این موضع دلیل خاصی دارد؟ به سیاست های داخلی مربوط می شود؟ و یا اینکه دلیل دیگری دارد؟

احمد سلامتیان:

ژست اخیر نرمی زبان آقای احمدی نژاد در فضای بین المللی، فقط ناشی از وضعیت سیاست داخلی است.

از آنجایی که به نوعی تاریخ مصرف تندگویی های ایشان در روابط بین المللی به پایان رسیده، و ایشان هم برای اینکه از بحران هایی که بعد از خودشان در دامن جمهوری اسلامی باقی می گذراند، رفع تکلیف بکنند، در ماههای آخر کوشش خواهند کرد که به نوعی در صحنه بین المللی خودشان را نرم تر از رقبای خود در راس جمهوری اسلامی نشان دهد.

یورونیوز:

از مصاحبه شما با یورونیوز سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط بالگرد رئیسی و تلاش برای حفظ غرور ملی در عرصه دیپلماسی نظامی؛ پهپاد ایران پیدا کرد یا ترکیه؟

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟