Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زنان آفریقایی قدرت بیشتری می خواهند

زنان آفریقایی قدرت بیشتری می خواهند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساعاتی پیش از شروع هفدهمین نشست اتحادیه آفریقا در گینه استوایی، پای صحبت های بینس گاواناس، کمیسر این اتحادیه در امور اجتماعی نشستیم. خانم گاواناس اهل نامیبیا است و به گفته بسیاری از تاثیرگذارترین و بانفوذترین زنان این قاره پهناور است.

یورونیوز: خانم گاواناس سلام؛ از زمانی که برای ما گذاشتید ممنونم. اولین سوالم خیلی ساده است؛ آیا واقعا هنوز می شود از آفریقای متحد صحبت کرد؟

بینس گاواناس: همانطور که شما می دانید من در تمامی دوران جنگ داخلی نامیبیا فعالانه شرکت داشتم و باور کنید که بخوبی از نقش این اتحادیه در دفاع و حمایت از آزادیخواهان و استقلال طلبان آگاه هستم. در آن زمان به من خیلی کمک شد؛ دوران تبعید و زندگی در اردوگاه مهاجرین (هر جای جهان که باشید) لحظات و دوران بسیار سختی است. امروز پس از گذشت سالها، بعنوان کمیسر امور اجتماعی بنام کشورم در اتحادیه آفریقا، تمام تلاش خود را بکار بسته ام تا صلح و رفاه و آرامش در قاره ام (آفریقا) ریشه دواند و دوام یابد. برای من این مبارزه همانند مبارزه با استعمارگران برای استقلال و آزادی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. و بدون شک برای رسیدن به صلح نیاز به اتحاد است. اما اتحاد میان 53 کشور با فرهنگها، زبانها و برنامه ریزیهای پایه ای متفاوت، خیلی هم ساده نیست، اما من همچنان به این اتحاد باور دارم.

یورونیوز: آیا بر این باورید که آینده آفریقا در دستان زنان این قاره خواهد بود؟

بینس گاواناس: اول از همه باید بگویم که فعالیت در اتحادیه آفریقا برای من این افتخار بزرگی است. می دانید که کمیسیون آفریقا اولین سازمان جهانی است که بطور مساوی از پنج زن و پنج مرد تشکیل شده بود. امیدوارم زنان با دیدن فعالیتهای کمیسیون ما، تلاشهای برابری طلبانه ما را باور کنند و چالش روزانه ما را نیز چالش خود بدانند. من بسیار خوشحالم که زنده بودم و دیدم زنی به ریاست جمهوری کشوری در آفریقا رسید. آرزویی بود که هیچگاه فکر نمی کردم روی واقعیت ببیند. در نتیجه، بله، من همچنان امیدوارم و می خواهم که نقش زنان در جوامع آفریقایی بیشتر و بیشتر شود و البته در این زمینه تحولات مهمی هم رخ داده است. معروف است که زنان به دنبال درگیری و جنگ نیستند اما از نتایج آنها رنج بسیار می برند. پس زمانی که صحبت از صلح است، صحبت از آرامش و رفاه زنان نیز هست و آنها هم طبیعتا باید در این گفتگوها و بحثها نقش پر رنگتری داشته باشند. همواره زنان آفریقا، دست در دست هم در جنبشهای گوناگون فعالیت و کار کرده اند و این خود نشانه اتحاد عمیق و قوی میان آنها بوده است. من معتقدم، باید برای هرچه بهتر کردن شرایط زندگی در افریقا، از این قدرت، بهره گرفت.

یورونیوز: ولی خب، در آفریقا، قدرت همچنان در دست مردان است!

بینس گاواناس: خب مردان هم باید درک کنند که ما همه برابریم. برای همین هم هست که من همیشه از مثال مبارزات استقلال طلبی استفاده می کنم، زمانی که مردان و زنان شانه به شانه در کنار هم می جنگیدند. ما هم اسلحه به دوش در کنار آنها جنگیدم تا پس از استقلال، زندگی بهتری داشته باشیم. ببینید؛ مساله این نیست که ما را برابر و عین مردان و با استانداردهای مردان بپذیرند. من نمی خواهم مرد باشم! من به زن بودنم افتخار می کنم و دوست دارم مثل یک زن دوستم بدارند و برایم احترام قائل باشند.

یورونیوز: بیشتر در این مورد توضیح بدهید.

بینس گاواناس: می خواهم که زنان آفریقا، زنانی قوی و بانفوذی باشند؛ نه اینکه سخنوران مسلط اما جنجالی، بلکه زنانی که در آرامش اما با قدرت و توان فراوان در محلات، شهرها و قبایل، فعالانه در بهبود شرایط جوامع خود کوشا هستند. این راه درست است. و امیدوارم زنده بمانم و بتوانیم پیامم را اینگونه به سراسر آفریقا برسانم که بیاید و طور دیگری از توان زنان تغییر شرایط در قاره مان استفاده کنیم.

یورونیوز: خانم، این همه شور و اشتیاق برای مبارزه را چگونه بدست آورده اید؟

بینس گاواناس: اگر آدم بدنینی بودم، امروز اینجا نبودم. من اهل نامیبیا هستم. در کشوری با سیستم مبتنی بر تبعیض نژادی و آپارتاید بزرگ شدم. وقتی درس می خواندم به من می گفتند که هوش سیاه پوستان نصف سفیدان است. اگر قبول می کردم هیچگاه نمی توانستم حقوق بخوانم. امروز وکیلم و بر این باور که رنگ پوست و جنسیت ربطی به هوش و استعداد ندارند.

یورونیوز: صمیمانه از اینکه به سوالات یورونیوز پاسخ دادید، ممنوم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است