چالش های امنیتی یوروپل

چالش های امنیتی یوروپل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از مرگ اسامه بن لادن و با چشم انداز بحران در شمال آفریقا، یورونیوز با “راب ونورایت “، مدیر یوروپل در مورد امنیت صحبت می کند.

یورونیوز:
آیا به نظر شما بعد از مرگ اسامه بن لادن خطر بیشتری اروپا را تهدید می کند؟

راب ونورایت:
ما نباید خطر تروریسم را دست کم بگیریم. به هیچ وجه نباید چنین کنیم. خطر عملیات جهادی در حال حاضر حتی از آن چه حدود ده سال قبل در آمریکا شاهدش بودیم بیشتر است. پس از حملات تروریستی لندن و مادرید ما شاهد عملیات تروریستی عمده ای در اروپا نبودیم. با این حال نباید تروریسم را دست کم گرفت. یکی از مهمترین دلایل این امر کار فوق العاده ای است که پلیس و نیروهای امنیتی در اروپا انجام داده اند. سازمانهای اطلاعاتی اروپا به تروریستها اجازه ندادند به راحتی در اروپا فعالیت کنند. من بنا به اطلاعاتی که دارم می دانم که گروه های جهادی همچنان در اروپا فعال هستند اما آنها عوض شده اند. آنها به نوعی آواره شده اند. شبکه های ارتباطی خود را از دست داده اند. به عنوان مثال فرماندهی شبکه آنها از آسیا بسیار ضعیف شده است. بنابراین ما با تهدیدی رابرو هستیم که شکننده تر شده است اما همین شکنندگی آن را خطرناکتر هم کرده. تهدیدی که از راه اینترنت عمل می کند. افراد تندروتر شده اند. به دلیل برنامه های تبلیغاتی که در اینترنت جریان دارند. به اصطلاح حملات توسط گرگهایی انجام می شود که به تنهایی به شکار رفته اند. به همین دلیل شناسایی حمله کنندگان دشوارتر شده است و تهدیدی که ما در اروپا با آن رابرو هستیم همچنان قابل ملاحظه است. ما باید در برابر این تهدید قویتر و محکمتر بایستیم.

یورونیوز:
اجازه بدهید درباره استاکس نت صحبت کنیم. یک ویروس رایانه ای پیچیده که به آن اسلحه سایبری هم گفته می شود. به دلیل توانایی که این ویروس در شناسایی و نابود کردن اهداف مشخص دارد. اگر تروریستها بخواهند از چنین ابزار پیشرفته ای در برابر اروپا استفاده کنند آیا اروپا برای مقابله با آن آماده است؟

راب ونورایت:
به نظر من این خطری منحصر به فرد است که ما را تهدید می کند. خطری که در محیطی کاملا نو در حال رشد است. منظور من نرم افزارهای مخربی است که در مقیاس فوق العاده بالایی بر روی اینترنت منتشر می شوند و گروه های خرابکار با استفاده از آن میلیاردها دلار درآمد کسب می کنند. آنها شهروندان زیادی را در دنیا از جمله در اروپا هدف قرار می دهند. به نظر من ما با خطر بالقوه سوء استفاده تروریستها از این ابزار رابرو هستیم. وقتی تروریستها اهداف دولتی را هدف قرار می دهند و ساختارهای حیاتی دولتها را تخریب می کنند، ما باید در برابر چنین تهدیداتی کاملا هوشیار باشیم. قانونگذاران و مجریان قانون در اروپا باید برای مواجهه با چنین تهدیداتی کاملا آماده باشد. ما در یوروپل مشغول توسعه یک مرکز فعال برای اجرای قوانین ضد جرایم سایبری هستیم. ما منتظر راه اندازی مرکز مبارزه با جرایم سایبری در اروپا هستیم که امیدواریم در ساختمانی که متعلق به خودمان است راه اندازی شود.

یورونیوز:
آیا واحد جرائم سایبری شما به اندازه کافی موثر خواهد بود؟

راب ونورایت:
در ارتباط با جرائم سایبری ما مشخصا برنامه ای بلندپروازانه داریم. این برنامه شامل روشهای سنتی مبارزه با جرائم، از جمله استفاده از بانک اطلاعاتی پلیس است. اما در عین حال ما با نهادهای دانشگاهی و شرکتهای خصوصی و صنایع هم در ارتباط خواهیم بود. من در ماه های اخیر نشستهای متعددی با مدیران عامل شرکتهای امنیت رایانه ها داشته ام به طور مشخص در سیلیکون ولی در آمریکا. ما درباره نحوه مواجهه با تهدیدهای رایانه ای در قالب یک برنامه مشترک صحبت کردیم. درباره تشکیل سیستمی صحبت کردیم تا در آن اطلاعات اشتراک گذاشته شود و تواناییهای تحقیقاتی ما در صنعتی که تا همین حالا هم کارهای فوق العاده ای در آن انجام شده است توسعه پیدا کند. همچنین درباره اجرای قوانینی که در این محیط ها حاکم خواهد بود بحث کردیم. ما قاعدتا باید به روشهای نوین و خلاقانه ای روی بیاوریم تا بتوانیم در سالهای پیش رو به اهدافی که در یوروپل تعیین شده است دست پیدا کنیم.

یورونیوز:
مواد مخدر سالانه حدود 25 تا پنجاه هزار نفر را در اروپا می کشد. آیا یوروپل برنامه ای مشابه آن چه آمریکا “جنگ با مواد مخدر” نامیده است دارد؟

راب ونورایت:
من نمی خواهم بگویم جنگ با مواد مخدر. به نظر من این زبان مناسبی نیست. من خیلی به مساله مواد مخدر فکر می کنم که چگونه می توانیم بر مشکل مواد مخدر پیروز شویم. به نظر من راه از میان برداشتن مشکل مواد مخدر مثلا پیدا کردن ارتباط بین حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت داده ها است. به عنوان نمونه سازمانی مانند سازمان ما چگونه می تواند با جمع آوری داده های بسیار زیاد توازنی بین عدالت و امنیت برقرار کند. به همین دلیل من فکر می کنم که استفاده از واژه جنگ در این باره پیام نادرستی به مخاطب می دهد. اما این درست است که ما هنوز با مشکل بزرگی به نام مصرف مواد مخدر در اروپا رابرو هستیم. قسمت عمده این مشکل به سازمانهای پیچیده ای مرتبط است که از راه های مختلف مواد مخدر را از سراسر دنیا به اروپا ارسال می کنند. کوکائین از دریای آدریاتیک به اروپا می رسد. به عنوان مثال از طریق کشورهای حوزه بالکان یا حتی از کشورهای حوزه دریای بالتیک. کوکایین حتی از طریق کشورهای آمریکای جنوبی هم راه خود را به اروپا باز کرده است. میزان هروئین در اروپا دائما در حال افزایش است. ما مواد مخدر توهم زایی داریم که در اروپا تولید می شود. ضرر این مواد مخدر به جامعه ما بسیار زیاد است. مواد مخدر عرصه ای است که همه سازمانهای خلافکار در آن وارد شده اند اما ما با تهدیدهای جدیدی هم رابرو هستیم که باید چاره ای برای مقابله با آنها بیندیشیم. مبارزه با مواد مخدر قسمت عمده ای از کار ما را شامل می شود.

یورونیوز:
شما پدر سه فرزند هستید. چه احساسی به شما دست می دهید وقتی می بینید کودکان را برای کار اجباری یا فحشا قاچاق می کنند؟ به عنوان رئیس یوروپل چه کاری برای توقف این روند انجام می دهید؟

راب ونورایت:
این قسمت از کار مبارزه با جرائیم سازمان یافته بدترین قسمت است. در عین حال مدیریت سازمانی که مبارزه با این جرائم را به عهده دارد افتخاری است. از بین بردن چنین جرائمی به حفظ ارزشهای خانوادگی و محافظت از کودکان کمک می کند. موقعیت فوق العاده ای در اینجا برای ما پیش آمده تا از اطلاعات منحصر بفرد و کارشناسان متخصصی که داریم استفاده کنیم. کارشناسانی که در اروپا بی نظیر هستند. قابلیتهای عملیاتی ما می تواند در پرونده های بسیار حیاتی به کار بیاید. امسال ما توانستیم یکی از بزرگترین شبکه های سو استفاده جنسی از کودکان در جهان را از بین ببریم. این عملیات به ما اجازه داد که بتوانیم بیش از هفتصد مجرم جنسی را در سراسر اروپا شناسایی کنیم. ما این کار را فقط از طریق تحلیل اطلاعاتی که داشتیم انجام دادیم. ما توانستیم با استفاده از این روش به کدهای اطلاعاتی مجرمان دست پیدا کنیم و در پی آن مجرمان را شناسایی کنیم. شناسایی این افراد به از بین بردن کل شبکه و نجات 230 کودک در سراسر اروپا و خارج از اروپا منجر شد. این دستاورد بزرگی است! من وقتی چنین دستاوردهایی را می بینم به کار کارشناسان خودمان افتخار می کنم. از این که می توانیم در جامعه تحول ایجاد کنیم احساس غرور می کنم. چرا که در این حوزه مشخص ما مجرمان را تحت تاثیر تواناییهای خودمان قرار داده ایم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

گزارش جدید یوروپل منتشر شد؛ رمزگشایی از تهدیدآمیزترین شبکه‌های جرم و جنایت در اروپا

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد