ملاقات با محلی‌ها؛ از مدیریت مالی تا باشگاه وزنه برداری

ملاقات با محلی‌ها؛ از مدیریت مالی تا باشگاه وزنه برداری
کپی رایت  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi  & Gorkem Sifael

مارکو سیپولات، وزنه‌بردار قدرتی و بنیان‌گذار باشگاه ورزشی دزرت باربل (Desert Barbell) دوبی، بزرگترین باشگاه وزنه‌برداری قدرتی خاورمیانه بر اساس تعداد اعضا و ورزشکاران حرفه‌ای عضو این باشگاه که در مسابقات شرکت می‌کنند، است.  

مارکو که در آفریقای جنوبی بزرگ شده، ورزش‌های گوناگونی را تجربه کرده است. او می‌گوید: «مادرم ورزشکار خانواده بود. هربار که شنا می‌کردم، وقتی سرم را از آب بیرون می‌آوردم، فقط صدای او را از میان جمعیت می‌شنیدم.»

او پس از پایان تحصیلاتش در رشته مدیریت مالی و سرمایه‌، با مهاجرت به دوبی کار خود را در یک شرکت برگزاری رویداد آغاز کرد. انگیزه او کار در یک محیط متنوع‌ و رقابتی‌تر بود. مارکو می‌گوید: «خیلی روی کارم متمرکز بودم و دیدم وزنم درحال افزایش است. آن‌قدر که می‌خواستم فعالیت نداشتم. رژیم غذایی خاصی نداشتم و به خودم گفتم این طوری نمی‌شود. باید چیزی را تغییر دهم.»

مارکو با یکی از دوستانش که با او درباره وزنه‌برداری قدرتی صحبت کرده بود به باشگاه رفت. وقتی آن‌دو شروع به تمرین این ورزش کردند، با پاتریک هیدکویست در باشگاه آشنا شدند. مارکو می‌گوید: «او اولین وزنه‌بردار قدرتی حرفه‌ای بود که من ملاقات کردم. پاتریک در آن زمان به عنوان ملی‌پوش تیم سوئد در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت کرده بود.»   

پاتریک شروع به تعلیم مارکو کرد و وقتی که مارکو بیشتر راجع‌به وزنه‌برداری قدرتی اطلاعات پیدا کرد، عاشق این ورزش شد. آن‌ها باهم در مورد جمع‌کردن همه ورزش‌کاران قدرتی دوبی زیر یک سقف صحبت کردند و پس از این که به بازدید باشگاهی که پاتریک در آن در سوئد تمرین می‌کرد رفتند، به دوبی بازگشته و باشگاه دزرت باربل (Desert Barbell) را تاسیس کردند. 

وزنه‌برداران قدرتی با سه حرکت پشت سر هم اسکوات، پرس سینه و ددلیفت، وزنه را بلند می‌کنند. هفت مربی به سرپرستی پاتریک در باشگاه دزرت باربل، ۱۲۰ ورزشکار را با حرکات قدرتی از جمله این سه گونه وزنه‌برداری تمرین می‌دهند. پاتریک می‌گوید: «ما سعی کردیم کاری کنیم که افرادی که هیچ ایده‌ای ندارند وزنه‌برداری قدرتی چیست از هالتر نترسند.» 

۱۸ نفر از اعضای این باشگاه نماینده امارات عربی متحده در رقابت‌های قهرمانی آسیا که قرار است امسال در دوبی برگزار شود، هستند. مارکو می‌گوید: «وقتی رئیس کمیته وزنه‌برداری قدرتی از من پرسید که آیا می‌خواهم نماینده امارات متحده عربی در این رقابت‌ها باشم، چگونه می‌توانستم نه بگویم؟ این مساله برای من افتخار ویژه‌ای است.»