آشنایی با محلی‌ها؛ اشتیاق جوان‌ترین خلبان امارات برای پروازهای نمایشی

 آشنایی با محلی‌ها؛ اشتیاق جوان‌ترین خلبان امارات برای پروازهای نمایشی
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از Gorkem Sifael

«پرواز بیشتر نوعی بازی روانی است. صدای موتور هواپیما را می‌شنیدم و سعی می‌کردم بفهمم که چه حرفی برایم دارد. بعد به خودم گفتم من در این کار خیلی پیش می روم.»

حسام کمال، خلبان پرواز نمایشی اهل امارات که از ۱۵ سالگی وارد آکادمی پرواز شده هیجان‌انگیزترین خاطره‌اش را روز نخستین پرواز انفرادی‌ خود می‌داند و می‌گوید: «خیلی ترسیده بودم. پرواز بیشتر نوعی بازی روانی است. صدای موتور هواپیما را می‌شنیدم و سعی می‌کردم بفهمم که چه حرفی برایم دارد، اینها را با گوشت و پوست احساس کردم، و مغزم اینها را پذیرفت و گویی به خودم گفتم من خیلی در این کار پیش می روم.»

او که در امارت بزرگ شده شوروشوق پرواز را از کودکی با خود داشته و سرانجام در هفده سالگی به‌عنوان جوان‌ترین خلبان امارات فارغ‌التحصیل شده است.

حسام که در سال ۲۰۱۳ با پروازهای نمایشی آشنا شده پس از دو سال تمرین پیوسته در سال ۲۰۱۵ تصمیم می‌گیرد که وارد مسابقات حرفه‌ای شود. او خود دربارهٔ نتیجهٔ کار می‌گوید: «اولین رقابتم بود و من در آن آخر شدم. این کار تجربه می‌خواهد و باید دست‌کم ۲۰ باری سروگردنت شکسته باشد. می‌خواهم با بیشتر مسابقه‌دادن اعتمادبه‌نفسم را بیشتر کنم.

این خلبان جوان بعدها تجربهٔ بیشتری کسب می‌کند تا جایی که در سال ۲۰۱۸ در مسابقات پروازهای نمایشی اسپانیا در چهار رشته نفر اول و در مجموع قهرمان می‌شود. و به فاصلهٔ یک هفته به اردوی انتخابی تیم ردبول دعوت می‌شود .

حسام این تجربه را هیجان‌انگیز توصیف می‌کند و می‌گوید: «در آخر باید بسیار سریع از میان دروازهٔ بادی بزرگی رد می‌شدیم. اما من درست قبل از رسیدن به دروازه ناگهان کنار کشیدم و گفتم امکان ندارد هواپیما از این دروازه رد شود، حتما به آن می‌خورد. بعد که نشستم مربی آمد و گفت: شما رد شدی، گفتم: نه، دوباره می‌روم و از دروازه رد می‌شوم، و وقتی از آن دروازه رد شدم حس کردم دنیا را به من داده‌اند و بعد انتخاب شدم.»

حسام که با فرا رسیدن بحران کووید مدتی پرواز را کنار گذاشته بوده حالا دوباره و با پشتیبانی شرکت ایکس‌دُبی وارد میدان شده است. او می‌گوید: «من قطعا دوباره مسابقه می‌دهم. این‌بار هدفم شرکت در مسابقات قهرمانی جهان است و برای اول شدن می‌روم.»

مطالب مرتبط