دیدار از نخستین تالار جهانی غذا‌های آفریقا با استاد غذاهای قاره سیاه

دیدار از نخستین تالار جهانی غذا‌های آفریقا با استاد غذاهای قاره سیاه
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از یورونیوز فارسی

بازدیدکنندگان اکسپوی ۲۰۲۰ دُبی می‌توانند با دیدار از نخستین تالار غذاهای آفریقایی به‌نام الکبولان تنوع خوراکی قارهٔ سیاه را کشف کنند.

کشورهای بسیاری از سراسر جهان غذاهای ملی خود را در اکسپوی ۲۰۲۰ دُبی ارائه می‌کنند و بازدیدکنندگان می‌توانند در بیش از ۲۰۰ محل عرضهٔ خوراک و نوشیدنی، غذاهای سنتی و ویژهٔ رنگارنگی را بچشند.

اما شاید کشورهایی که غذاهایش کمتر از دیگر جاها شناخته شده کشورهای آفریقایی باشند. بازدیدکنندگان اکسپوی ۲۰۲۰ دُبی همچنین می‌توانند با دیدار از نخستین تالار غذاهای آفریقایی به‌نام الکبولان تنوع خوراکی قارهٔ سیاه را کشف کنند. غذاهایی رنگارنگ از خوراک لوبیای چشم‌بلبلی گرفته تا چیپس موز‌ پختنی و (همبرگر) گوشت شترمرغ.

الکساندر اسمالز آمریکایی آفریقایی‌تبار، و خالق تالار الکبولان، پیشتر خوانندهٔ اپرا بود اما پس از سه دهه گشت‌وگذار و مطالعه آشپزی‌های مختلف قارهٔ آفریقا به استاد غذاهای آفریقایی بدل شده و سه کتاب دربارهٔ سفره‌ٔ آفریقا نوشته است.

یکی از غذاهای محبوب او نوعی پلو و ماهیچه است که با گوشت دُم درست می‌شود. او ورود برنج به غذاهای آفریقایی را تحت تأثیر چین می‌داند و می‌افزاید: « به‌نظر من این نوع پخت‌وپز حاصل تأثیر متقابل آسیا و آفریقاست، یعنی به دوران برده‌داری در چین در قرن پانزدهم برمی‌گردد. برنج در غذاهای آسیایی و آفریقایی جایگاه مهمی دارد.»

نام الکبولان، قدیمی‌ترین نام شناخته‌شده برای قارّهٔ آفریقاست که همزمان «مادر آدمی» یا «باغ عدن» معنا می‌دهد. تالار الکبولان ۱۱ پیشخوان غذاخوری مختلف دارد که برخی از چشم‌گیرترین و خوشمزه‌ترین غذاهای آفریقایی را ارائه می‌کنند.

این سالن که هفت روز هفته از ساعت ۱۰ صبح تا نیمه‌شب باز است با ارائه غذاهای رنگارنگ، مشوق تبادل فرهنگ‌هاست.

مطالب مرتبط