رستوران هندی ترسیند در دُبی؛ چشیدن طعم ۲۰ چاشنی از سراسر هند در یک غذا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
رستوران هندی ترسیند در دُبی؛ چشیدن طعم ۲۰ چاشنی از سراسر هند در یک غذا
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai

در این برنامهٔ مزه، سرآشپز رستوران هندی تریسند در دُبی طرز تهیهٔ غذای اصلی این رستوران را که همزمان به‌شکلی خاص و با ۱۵ طعم مختلف ارائه می‌شود را نشان می‌دهد.

رستوران کوچکی در دُبی سروصدای زیادی به راه انداخته است. تِرِسیند استودیو نام رستوران کوچکی است با گنجایش ۲۰ نفر که غذاهایی هندی را با ۱۵ طعم مختلف یکجا سرو می‌کند. این مجموعه در دل رستوران بزرگتری به همین نام در هتل ووکوی دُبی قرار دارد.

رستوران ترسیند گهگاه مراسم شامی را به میزبانی سرآشپزهای صاحب ستارهٔ میشلن از سراسر دنیا برگزار می‌کند. سرآشپز هیمانشو ساینی به ما نشان دهد که غذای محبوبش را چطور درست می‌کند. اسم این غذا کاچوری است. نوعی عدس‌پلوی یا لپه‌پلوی هندی ساده است.

هیمانشو می‌گوید: «مردم ما در هر نقطه و هر خانهٔ هند این غذا را درست می‌کنند و هرکدام هم با مواد اولیه منطقهٔ خودشان. ما این غذا را با لپهٔ‌ زرد و عدس قرمز و برنج درست می‌کنیم.»

یورنیوز
سرآشپز هیمانشو ساینییورنیوز

برای تهیه این غذا حبوبات را نیم ساعت خیس می‌کنند و بعد در قابلمه با آب می‌پزند و کنار می‌گذارند. سپس مخلوط ادویهٔ مخصوص کاچوری را در روغن حیوانی تفت می‌دهند؛ سرآشپز کمی زیره و زنجبیل، سیر و فلفل، و گشنیز و زرچوبه را تفت می‌دهد و در آخر پیاز و گوجه خردشده را به آنها اضافه می‌کند. و اجازه می‌دهد که این مخلوط حدود ۱۰ دقیقه به آرامی بجوشد.

در آخر کمی کره و آب‌لیمو را با مقداری گشنیز مخلوط می‌کنند و با کمی خامه به کل مخلوط اضافه می‌کنند. مخلوط حبوبات پخته را در کاسه می‌کشند و با چاشنی‌های رنگارنگ تزئین می‌کنند به این شکل که روی هر بخش آن مقداری از ادویهٔ خاص می‌ریزند که از یکی از نقاط هند می‌آید.

هیمانشو می‌گوید: «همهٔ اینها در غذای ما سهمی دارند چون هر لقمه‌ای که می‌خورید طعم همان منطقه‌ای را دارد که ادویهٔ خاصش از آنجا می‌آید.»

یورونیوز
چاشنی‌های غذایی که از نقاط مختلف هند روی نقشهٔ این کشوریورونیوز

سرآشپز ما در مجموع حدود ۲۰ نوع چاشنی و ادویهٔ هندی به غذایش می‌زند از جمله: زعفران از جامووکشمیر می‌آید که یکی از بهترین زعفران‌های دنیا را دارد. سیب سبز هیماشال پرادش طعم ترش خاصی به این غذا می‌دهد. چاشنی پاپایا از گجرات، سیراز ایالت مهاراشترا، فلفل سیاه کرالا و ادویهٔ باروتی مَدرَس که ترکیبی از برنج وعدس و ادویه است و از شهر چنایِ استان تامیل نادو می‌آید.

هیمانشو ساینی می‌گوید می‌توان این غذا را با هر چاشنی و ادویه‌‌ای درست کرد و حتی می‌توان هر بار طعم‌های مختلف را امتحان کرد و می‌افزاید: «و همه هم خوشمزه می‌شوند، مطمئنم!»

او در آخر پیشنهاد می‌کند هر کاسهٔ کوچک را جداگانه مزه کنید و آنگاه می‌توانید در انتها همهٔ آنها را مخلوط و یکجا نوش جان کنید.