گشایش نخستین رستوران کوشر در دُبی پس از بهبود روابط امارات و اسرائیل

گشایش نخستین رستوران کوشر در دُبی پس از بهبود روابط امارات و اسرائیل
کپی رایت  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از یورونیوز فارسی

این برنامهٔ مزّه به معرّفی نخستین رستوران دُبی اختصاص دارد که طبق قواعد شرعی یهودیان کار می‌کند.

با بهبود رابطهٔ امارات و اسرائيل، دُبی شاهد افزایش گردشگران یهودی خواهد بود و برخی رستوران‌ها به تکاپو افتاده‌اند تا غذاهایی منطبق با آداب شرعی و شیوهٔ پخت‌وپز کلیمیان تدارک ببینند. به همین مناسبت نگاهی به یکی از این رستوران‌ها که اخیراً در برج خلیفهٔ دُبی باز شده است انداخته‌ایم.

فابین فایوله، سرآشپز رستوران هتل آرمانیِ برج خلفیه در دُبی نوعی غذای ایتالیایی به نام آرانچینا را تماما به شیوهٔ کوشر تهیه می‌کند.

او دربارهٔ قواعده خاص تهیهٔ غذای کوشر (یا غذای حلال از نظر شرع یهود) می‌گوید: «اجاق را باید روحانی کلیمی یا ربّی روشن کند. و ما یک اجاق هوشمند داریم که ربّی اپلیکیشنش دارد. ما از او می‌خواهیم که اجاق را روشن کند و او هم از راه دور این کار را می‌کند.

و وقتی از او می‌پرسیم چرا از کرهٔ گیاهی استفاده می‌کند می‌گوید: «در هر آشپزخانه یا گوشت داریم یا لبنیات. چون قاعدهٔ دیگر طبخ کوشر این است که آشپزخانهٔ گوشت جدا باشد.»

ربّی لِوی داچمن، روحانی یهودیان امارات دربارهٔ سنّت کوشر و مجوّز کوشر برای رستوران، چنین توضیح می‌دهد: «مجوّز کوشر نشانهٔ آن است که همه چیز یک خوراک از نظر مذهبی تأییدشده است. همه‌چیز از مواد اولیه، تا روشن کردن اجاق و طرز پخت، و هرچه به اینها مربوط است، باید تحت نظارت باشد. این رستوران گِلات کوشر است یعنی معتبرترین گواهی کوشر را دارد.»

او می‌افزاید که در همکاری با مسئولان رستوران این هتل منویی با مواد اولیه تأییدشده تهیه کرده‌اند و همچنین برای نخستین بار گوشت کوشر را نیز به امارات وارد کرده‌اند. او در انتها می‌افزاید: «این رستوران فقط متعلق به جامعهٔ یهودیان نیست بلکه به کلّ جامعهٔ امارات و به همهٔ گردشگرانی تعلق دارد که مایلند طعم غذای کوشر را بچشند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید