هالی مورفی، بنیانگزار کانون «قهرمانان امید» برای نوجوانان دچار ناتوانی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هالی مورفی، بنیانگزار کانون «قهرمانان امید» برای نوجوانان دچار ناتوانی
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai

در این برنامهٔ دیدار با محلی‌ها در دُبی با هالی مورفی، مربی تربیت بدنی اهل ایرلند آشنا می‌شویم که سالهاست در دُبی با کودکان و نوجوانان دچار ناتوانی کار می‌کند.

هالی مورفی در کانونی به نام «قهرمانان امید» شمار زیادی از این کودکان و نوجوانان را گردهم آورده و امکان تمرین انواع ورزش‌ها را برای آنان فراهم کرده است. او خود در ۱۲ رشته مختلف ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت کرده‌ است.

او می‌گوید در کودکی از آنجا که بیش‌فعال بوده خیلی زود مادرش او را وارد دنیای ورزش کرده و چون در اردو‌های تابستانی عموما با کودکان و نوجونان متبلا به اوتیسم یا بچه‌های دچار ناشنوایی یا ناتوانی‌های دیگر همراه و هم‌بازی بوده عاشق کارکردن با این بچه‌ها شده است.

هالی می‌افزاید: «من ۱۳ سال پیش به‌عنوان معلم ورزش در دُبی کار پیدا کردم. اما فهمیدم که بچه‌هایی با نیازهای خاص کمتر سراغ ورزش می‌آیند. زنگ ورزش‌شان را به درس‌های دیگر اختصاص می‌دادند. اما من که معلم ورزش و عاشق کار با این بچه‌ها بودم این وضع را تحمل نکردم. چون فعالیت بدنی برای رشد این بچه‌ها مهم است، و باید فرصت حرکت و تجربه به آنها داد. تنها راه رشد، و اینکه این بچه‌ها عشق‌وعلاقهٔ واقعی‌شان را بشناسند همین است.»

خانم مورفی کار خود را با کلاس‌های فوق‌برنامه شروع کرده و در ابتدای کار تنها ۱۲ شاگرد داشته اما تنها ظرف ۴ سال تعداد این بچه‌های بااراده‌ به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده تا جایی که او در نهایت تصمیم گرفته کار به عنوان معلم ورزش را کنار بگذارد و مؤسسه‌ای مخصوص کار با این بچه‌های بااراده راه‌‌اندازی کند، جایی که او آن را کانون «قهرمانان امید» نامیده است.

او شاگردانش را قهرمانان خود می‌نامد و می‌گوید:‌ «هر کدام از این بچه‌ها توانایی خاصی دارد و مسئولیت من این است که کمک کنم این توانایی را پیدا کنیم و پرورشش دهیم.»

نوجوانان دچار ناتوانی‌ می‌توانند ورزش‌های مختلفی را در کانون قهرمانان امید تمرین کنند، از حرکات کششی گرفته تا بوکس. و مربیانی داوطلبانه به آنها کمک می‌کنند. این کانون همچنین به یاری مراکز ورزشی دیگر در دُبی به زمین فوتبال و بسکتبال و دیگر امکانات ورزشی دسترسی پیدا کرده و شاگردانش می‌توانند هفت روز هفته ورزش کنند.

هالی می‌گوید:‌ «محدودیت، فقط ذهنی است و ما مربیان می‌توانیم این بچه‌های قهرمان را واقعا آماده کنیم تا به هر هدفی برسند.»

سال گذشته چند نفر از قهرمانان هالی در «چالش هاتا» در دُبی شرکت کردند. آنها توانستند از موانع بگذرند و به خط پایان برسند و همین‌ها باعث تشویق و امیدواری‌ بسیار آنان و گردانندگان این کانون شده است.