آگهی

رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط

 Department of Tourism and Commerce Marketing Dubai
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
Department of Tourism and Commerce Marketing Dubai

نبض تجارت؛ از روبات‌های آشپز تا استفاده از هوش مصنوعی در فروش اینترنتی

نبض تجارت؛ از روبات‌های آشپز تا استفاده از هوش مصنوعی در فروش اینترنتی
Copyright  euronews

این برنامهٔ نبض تجارت، به نقش هوش مصنوعی در تحول کسب‌وکار اینترنتی، نقش روبات‌ها در صنعت خوراک و نسل تازهٔ خودروهای الکتریکی می‌پردازد.

هوش مصنوعی؛ همه‌چیز

امارات نخستین همایشِ پس از قرنطینهٔ خود را با عنوان «هوش مصنوعی، همه‌چیز» برگزار کرد. یورونیوز به همین مناسبت با چند تن از کارشناسان حاضر در این همایش گفتگویی کرده که آن را در زیر می‌خوانید.

آگهی

یورونیوز: در چند ماه گذشته، چشم‌انداز شما دربارهٔ مشتری‌هایتان چه تغییری کرده؟ یعنی به زعم شما، بازار در چه سطحی بوده و استفاده از هوش مصنوعی چه تأثیری بر مشتری‌ها و پویاییِ خریدوفروش گذاشته؟

هانی ویس، مدیر فروش شرکت فوتائیم: «اختصاصی کردن کالاها و خدمات، مصرف را بهینه می‌کند، وقت کمتری از مشتری‌ می‌گیرد، و ما می‌توانیم آنچه می‌خواهد را زودتر فراهم کنیم. همهٔ اینها، با هوش مصنوعی بیشتر هم می‌شود. هوش مصنوعی، سبب می‌شود بهتر و هوشمندانه عمل کنیم و نیازهای مشتری‌ را دقیق‌تر پیش‌بینی کنیم. همهٔ ۳۷ هزار تن کارکنان ما، دورهٔ ویژهٔ کار با هوش مصنوعی را گذرانده‌اند و اهمیت داده‌های اطلاعاتی را می‌فهمند. حتی یک صندوق‌دار هم می‌داند که یک کلیک ساده برای مشتری ما چه معنا و فایده‌ای دارد.»

یورونیوز
همایش هوش مصنوعی؛ همه‌چیزیورونیوز

یورونیوز : یکی از نکات ثابتِ تمامی کسب‌وکارهایی که اینجا می‌بینیم تحلیل داده است و بنابراین نکتهٔ مهمِ حریم‌خصوصی و امنیّت اطلاعاتِ اشخاص نیز مطرح می‌شود. شما امنیت حریم خصوصی و اطلاعات فردی را چطور تأمین می‌کنید؟

شیخا مدثر، مدیر عامل شرکت کریم: «اطلاعات و داده‌ها، یکی از مهمترین نکات کار دیجیتال است. ما کارخانه و چیزهایی از این دست نداریم. داده‌های مجازی سوختِ کسب‌وکار ماست. پس سه عنصری که ما روی آن تمرکز می‌کنیم اینهاست: اول داشتن تیمی از بهترین کارشناسان امنیت سایبری، دوم، داشتنِ زیرساخت اطلاعاتی و سیستم مطمئنی برای تأمین اطلاعات. بسیاری از داده‌های ما روی ابرِ اطلاعاتی یا کلاود بارگذاری می‌شود. و در نهایت، کارکردِ خاصّی هم در فرآیندهای مدیریت داده داریم.»

یورونیوز: مهمترین درسی که از این بیماری همه‌گیر آموخته‌اید و آن را در حرفهٔ خود به‌کار می‌گیرید چیست؟

آگهی

هانی وایس: «همزمان با بیماری همه‌گیر، موج عظیمی از سفارش‌ اینترنتی رسید. یعنی رشدی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد بیش از معمول،‌ حتی در عربستان این رشد به ۱۰۰۰ درصد رسید. نکتهٔ دیگری که در این دوره متوجه شدیم و واقعا جالب است این است که ۲۸ درصد سفارش‌های اینترنتی از سوی کسانی رسید که قبلا اصلا به هیچ سامانهٔ آنلاینی دسترسی نداشتند.»

آیا روبات‌ها به‌زودی در صنعت خوراک جای انسان را می‌گیرند؟

اما بیماری همه‌گیر علاوه بر هوش مصنوعی، سبب شده کارِ روبات‌ها هم بیشتر شود. صنعت خوراک هم از این امر مستثنی نیست، و درخواست برای روبات‌ها در زمینهٔ تهیهٔ خوراک بیشتر شده، اما آيا نقش آدمی در این کار کمرنگ خواهد شد یا خیر؟

گرچه روبات‌هایی که قابلیت آشپزی دارند از قبل هم وجود داشتند اما برخی می‌گویند با شیوع کرونا، این روبات‌ها نقشی ضروری پیدا خواهند کرد.

ریک ویلمر، مدیرعامل شرکت روباتیکِ چابوتیکس می‌گوید: «خودکارسازی در صنعت غذا قطعا در راه است. و رسیدن بیماری کووید-۱۹ به آن شتاب می‌دهد چون دغدغهٔ شیوع بیماری از طریق پخت‌وپز وجود دارد. پس اگر عامل انسانی را به‌نوعی از این معادله کنار بگذاریم و روبات را جایگزینش کنیم مردم احساس امنیت بیشتری می‌کنند.»

نمی‌‌توان تأثیر روبات‌ها را بر بازار کار نیروی انسانی نادیده گرفت. جیمی ریچاردسن،‌ از مجموعه قصر سفید (وایت کسل) در این باره می‌گوید : «روبات‌ها بنا نیست جایگزینِ کارگران بشوند. ما این کار را نوعی توان‌بخشیِ کارکنان خودمان می‌دانیم. چون سبب می‌شود بتوانیم برای پذیرایی آماده باشیم.»

یورونیوز
یک روبات ویژه تهیهٔ نوشیدنییورونیوز

گرچه روبات‌ها در دوران این بیماریِ همه‌گیر بسیار مفیدند، کارشناسان قانع نشده‌اند که آنها می‌توانند در زمینه‌ٔ خوراک و آشامیدنی جای نیروی انسانی را بگیرند.

مکس اِلدِر، مدیر تحقیقات، مؤسسهٔ آینده دوبی می‌گوید: «چطور می‌خواهند با رستوران‌ها و غذاخوری‌های کوچک رقابت کنند؟ گرچه کار با روبات‌ها تا حدودی ارزش دارد، اما هنوز شک دارم که خیلی موفق باشد. ممکن است کارشان هنگام بیماری کووید بگیرد، اما بعد از آن زود کنار می‌روند. وقتی کارهایی نظیر پخت‌وپز و سفره‌آرایی و باهم‌غذاخوردن حذف شود خیلی از ارزشهای اصیل غذا خوردن از بین می‌رود.»

اما شاید بتوان در کار تهیهٔ غذا، میان استفاده از روبات‌ و نیروی انسانی توازنی برقرار کرد.

نیسان الکتریکی آریا رقیب تازهٔ خودروهای تسلا

شرکت تسلا در ماه گذشتهٔ میلادی باارزش‌ترین خودروساز جهان شد. گرچه این شرکت هنوز نتوانسته برخی از محبوب‌ترین مدل‌هایش را به تولید انبوه برساند. حال رقبای تسلا، از جمله شرکت نیسان، سخت می‌کوشند از گردونهٔ نوآوری عقب نمانند.

ماکوتو اوشیدا، مدیرعامل شرکت نیسان در معرفی نیسان آریا، محصول تازهٔ این شرکت گفت: «امروز ما خودرویی را رونمایی می‌کنیم که چیزی بیشتر از یک ماشین است. آریا یک فصل تازه، یک چهرهٔ و و یک زبان جدید است.»

آگهی

شرکت نیسان قطعا می‌خواست سالی را تمام کند که در آن ۵/۳ میلیارد یورو ضرر کرد و کارلوس غصن، مدیرعامل آن در پی اتهام فساد، از دست مقامات دولتی گریخت. اما این شاسی‌بلندِ برقیِ جدید، امید تازه‌ای برای نیسان همراه دارد.

جیم هولدر، سردبیر مجلهٔ اتوکار می‌گوید: «فکر می‌کنم با نیسانِ آریا شاهد نسل تازه‌ای از خودروهای الکتریکی در بازار هستیم. نیسان خیلی زود وارد این بازار شد. آنها از یک دهه پیش با تولید «نیسانِ لیف» جزو پیشگامان این مسیر بودند.»

ماکوتو فوکودا، کارشناس ارشدِ توسعهٔ محصول در شرکت نیسان: «در مورد رقیبان باید گفت که خودروسازان بسیار بسیار خوبی در کارند که ماشین برقی تولید می‌کنند. امتیاز ما این است که پروژهٔ لیف را در سال ۲۰۱۰ کلید زدیم و این خودرو، نخستین ماشین تمام الکتریکی دنیا بود که به تولید انبوه رسید. پس در زمینهٔ مشتری، پایه و زیرساخت بزرگی داریم و می‌توانیم از نظرات و بازخوردِ‌ مشتری‌‌های خود نکات بسیاری بیاموزیم.»

بیش از ۴۰ درصدِ فروش خودروهای اخیر آمریکا را ماشین‌های شاسی‌بلند به خود اختصاص داده‌‌اند. نیسان می‌کوشد با مدل آریا، سهمی از بازارِ مدلِ وایِ تسلا را از آن خود کند. باید دید آیا این خودروی الکتریکی تازه می‌تواند دوران جدیدی را برای این شرکت آغاز کند.

آگهی