ماجراجویی در دُبی؛ رفتن به ژرفای عمیق‌ترین استخر ویژه غواصی جهان

ماجراجویی در دُبی؛ رفتن به ژرفای عمیق‌ترین استخر ویژه غواصی جهان
کپی رایت  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از Evan Bourke  &  یورونیوز فارسی

این برنامهٔ ماجراجویی به بازدید از عمیق‌ترین استخر ویژهٔ غواصی جهان در دُبی اختصاص دارد. عمق این استخر که به بیش از ۶۰ متر می‌رسد در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.

این استخر ۱۴ میلیون لیتر آب را در خود جای داده و حجمش به‌اندازهٔ ۶ استخر شنای المپیک است. برای درمان ناراحتی‌های حاصل از غواصی، نظیر بیماری کاهش فشار، یک اتاق ۱۲ تخت‌خوابی اکسیژن پُرفشار نیز هست. سیستم بسیار پیش‌رفتهٔ تصفیهٔ آب فقط ظرف ۶ ساعت کل آب استخر را تصفیه می‌کند.

جرد جابلونسکی، مدیر استخر غواصی عمیق دُبی می‌گوید: «اینجا واقعا یک شهر زیرآب‌ است. و گذشته از شگفت‌انگیز بودن پر از آخرین فناوری‌هاست. محفظه زیرآب ما هم بسیار جالب است.»

او می‌افزاید: «ساخت چنین استخری خدمت بزرگی به صنعت غواصی است اما اینجا در دُبی تا نزدیک‌ترین مکان برای غواصی یک شبانه‌روز با ماشین راه است. اما این استخر نزدیک است و هر روز سال شرایط ایدئال را دارد.»

اینج مجموعه بهترین جا برای آموزش غواصی در اعماق است و میزان جزئیات و خلاقیتی که در ساخت این شهر زیر‌آب به‌کاررفته مبهوت‌کننده است.

استخر غواصی عمیق دُبی حاصل کار تیمی پیچیده و چند ساله بوده است. این استخر ۲۷ بلندگوی زیرآب برای ارتباط با غواصان یا پخش موسیقی دارد.

دو محفظه زیرآب هم در عمق‌های ۶ و ۲۱ متری قرار دارند. غواصان در این محفظه‌ها به هوا دسترسی دارند. فقط وقتی به مرزهای حفره غواصی نزدیک می‌شوید ابعاد واقعی این استخر عظیم را می‌بینید، که سرگیجه‌آور است.

گردانندگان استخر غواصی عمیق دُبی می‌گویند که این مجموعه متعلق به همگان است. طراحان آن علاوه بر حرفه‌ای‌ها و قهرمانان، کسانی را نیز که هرگز غواصی نکرده‌اند و می‌خواهند دورهٔ آموزشی ببینند در نظر داشته‌اند.