بازگشت اجرای موسیقی زنده به صحنهٔ‌ دُبی پس از ماه‌ها قرنطینه

بازگشت اجرای موسیقی زنده به صحنهٔ‌ دُبی پس از ماه‌ها قرنطینه
کپی رایت  euronews   -   Credit: Dubai
نگارش از یورونیوز فارسی

اجرای زنده‌ٔ موسیقی نیز مانند بسیاری از دیگر رویدادهای فرهنگی ماه‌ها به خاطر بحران شیوع ویروس کرونا، در دُبی متوقف شده بود. اما به تازگی هنرمندان این عرصه دوباره به صحنه برگشته‌اند و مخاطبان با شوقی بیش از پیش به فضاهای کوچک و بزرگ اجرای موسیقی زنده هجوم آورده‌اند.

لیلا کاردان که بیش از یک دهه است بر صحنهٔ موسیقی دُبی کار می‌کند می‌گوید: «برای من که هفته‌ای پنج تا شش بار روی صحنه می‌رفتم، خیلی سخت بود که شش ماه کار نکنم. این بحران شوک بزرگی به سیستم وارد کرد. خیلی‌ها به‌شدت منتظر برگشتن به چنین فضایی بودند و حالا با انگیزهٔ زیاد آمده‌اند تا لذت ببرند. اجرای زنده خیلی به‌آدم می‌چسبد و عاشق این هستم که ببینم مخاطبان اجرا با ما همراه می‌شوند، هیچ چیز مثل اجرای زنده نیست. برای من زیباترین چیز است. دیدن اجرای این همه نوازنده که در سطح جهانی موسیقی اجرا می‌کنند واقعا عالی است.»

دوران قرنطینه برای علاقه‌مندان موسیقی زنده، وقفه‌ای طولانی بود اما حالا نوازندگان و خوانندگان دوباره به صحنهٔ دُبی برگشته‌اند. آهنگسازان از قرنطینه برای همکاری و آفرینش بهره بردند.

خان، آهنگساز مقیم دُبی می‌گوید: «یکی از جنبه‌های جذاب قرنطینه، همکاری با نوازندگان دیگر بود. مثلا دختری که خوانندهٔ اپرا بود از ایتالیا پیغام داد که می‌خواهی با هم آهنگی بخوانیم؟ همکاریِ فوق‌العاده جذابی بود. بعد از آن خودم با بعضی از آهنگسازان و نوازندگان مستقر در دُبی تماس گرفتم. و همه از این کار استقبال کردند. همه می‌گفتند بیا با هم کار مشترکی بکنیم. همه منتظر بودند تا دوباره بنوازند و بسازند. برای من درست مثل قبل است، چون کاری را که دوست دارم می‌کنم. آهنگ خودم را می‌نوازم. حالا چه بیست نفر در سالن باشند چه هزار نفر، من کار خودم را می‌کنم و آخر سر این کار را دوست دارم. اینطور کار کردن در دُبی شدنی است.»

اما فقط استعدادهای بومی و داوطلبان نیستند که می‌دانند موسیقی برای فرهنگ زندهٔ اینجا چقدر مهم است.

جان لِجِند، آهنگساز و خوانندهٔ معروف دربارهٔ همین موضوع می‌گوید: «به گمان من یکی از نکات شهرِ خوب آن است که فضای زنده‌ای داشته باشد تا کسانی که کارشان موسیقی است بتوانند در آن با هم کار کنند. همین فضاهای کوچک و نوازندگان محلی که می‌توانند در آنها بنوازند، موسیقی شهر را تعریف می‌کند، این چیزی است که صحنهٔ موسیقایی‌ شهر را می‌سازد.»

اجرای موسیقی زنده در فضاهای کوچک، برای علاقه‌مندان غنیمتی است. امری که بعد از قرنطینه، دوباره رونق گرفته است. و این موسیقی زنده جان تازه‌ای به دُبی بخشیده است.