آگهی

رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط

 Department of Tourism and Commerce Marketing Dubai
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
Department of Tourism and Commerce Marketing Dubai

نبض تجارت؛ درآمدزایی از بازیافت پلاستیک و بازار عظیم ژنتیک در پزشکی

نبض تجارت؛ درآمدزایی از بازیافت پلاستیک و بازار عظیم ژنتیک در پزشکی
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai

در این برنامهٔ نبض تجارت سه موضوع مختلف بررسی می‌شود: نخست بازیافت زباله‌های پلاستیکی در آفریقا، دوم نگاهی به آیندهٔ صنعت چند تریلیون دلاری مهندسی ژنتیک در حوزهٔ پزشکی و بهداشت و در نهایت نگاهی به استقبال از فروش آنلاین در بازارچهٔ سنتی لندن.

درآمدزایی از بازیافت پسماندهای پلاستیکی

پسماندهای پلاستیکی تمام روی زمین را از دریا گرفته تا کوه آلوده کرده‌اند. در کنیا هم چهار مهندس تصمیم گرفته‌اند که این زباله‌ها را به چیز مفید و سودآور تبدیل کنند.

آگهی

سه سال پیش کنیا مقررات سفت‌وسختی را در زمینهٔ واردات، تولید و استفاده از پلاستیکها تصویب کرد. اما آموس ومانیا، فعال زیست‌بوم و عضو کارزار صلح‌سبز آفریقا می‌گوید حتی در غذای ما هم پلاستیک هست.

او با اشاره به نتایج پژوهش‌های اخیر می‌گوید: «شرکت گرین پیس در سال ۲۰۱۸ پژوهشی را دربارهٔ وجود ریزپلاستیک‌ها در نمک خوراکی، حاصل از آب دریا، آب دریاچه، و حتی در سنگ نمک هست. ریز پلاستیک‌ها در آب،‌ غذا و هوای ما هستند و برای ما مشکلات سلامت ایجاد می‌کنند.»

شرکتی در نایروبی قصد کرده تا از سیلاب ظاهرا بی‌پایان پلاستیک‌های بی‌مصرف نوعی سنگفرش سازگار با زیست‌بوم بسازد.

نزامبی ماتی، یکی از بنیانگذران شرکت گژنگ میکرز می‌گوید: «فقط در خود نایروبی هر روز ۵۰۰ تن زبالهٔ پلاستیکی تولید می‌شود. پس خواستیم ببینیم آيا می‌شود از این پلاستیک‌ها چیزی تولید کرد و بعد اینطور بود که به ایدهٔ این سنگفرش‌ها رسیدیم.»

زباله‌های پلاستیکی خرد شده طبق رنگشان جدا می‌شوند و بعد آنها را با ماسه و دانه‌های رنگی مخلوط و آسیاب می‌کنند و در نهایت با پرس هیدرولیکی قالب می‌زنند.

آگهی

سنگفرشهای گژنگ زیبا و با محیط زیست سازگارند، رنگ‌های مختلف دارند و تمیز کردنشان راحت است. این شرکت روزی ۱۵۰۰ قطعه سنگفرش می‌سازد که قیمت متر مربع آنها ۸ تا ۱۰ یوروست. چنین کاری مسیر سود اقتصادی و پاکی محیط را سنگفرش می‌کند.

آیندهٔ چند تریلیون دلاریِ مهندسی ژنتیک در صنعت پزشکی

گفته می‌شود که مهندسی ژنتیک و اصلاح ژن صنعتی با بازار تریلیون دلاری در آینده است، درحالی که واکسن کووید نیز با استفاده از همین فناوری‌ها ساخته شده، جین ویترسپون، خبرنگار یورونیوز، در نمایشگاه فناوری دُبی با کارشناسان برجستهٔ این موضوع گفتگو کرده است.

یورونیوز: فکر می‌کنید بزرگترین پیشرفت مالی آینده در این حوزه از کجا می‌آید؟

پرفسور زیو روتس‌تین،‌ سازمان پزشکی حدثه (حداصّح) در پاسخ می‌گوید:‌ «ژنومیک. تمام واکسن‌هایی تولید شده برای کووید-۱۹ بر اساس فعالیت کریسپر (CRISPR) ژنومیک ساخته شده و شرکت‌های فایزر و مدرنا با شناخت و درک از آر‌ان‌ای انسان واکسن‌هایشان را ساخته‌اند.»

دکتر منال تریام، مدیر بخش مراقبت‌های پزشکی سازمان بهداشت دُبی نیز در پاسخ همین پرسش می‌افزاید: ‌«ما این فناوری را چارهٔ مهار بسیاری از بیماری‌ها در آینده می‌دانیم، نه فقط همه‌گیری‌، بلکه بیماری‌های مُزمن. توانایی درکِ اینکه طرح ژنتیکیِ اجتماع نسبت به هر ویروس یا باکتری چه واکنشی نشان می‌دهد، برای پیشبینی نتیجه و تأثیر هر بیماری یا همه‌گیری بسیار مهم است. بنابراین کار ژنومیک چیست؟ ژنومیک پایگاه اطلاعاتی لازم را برای ساخت طرح مدیریتی به ما می‌دهد و همچنین میانبری برای رسیدن به داروی خاص هر فرد در اختیارمان می‌گذارد. و آنگاه ما نه کلیّت آن بیماری را، بلکه هر فرد خاصی را علاج می‌کنیم که دچار آن بیماری شده است.»

یورونیوز: چه چیزی لازم است تا فضا آماده بشود و شاهد پشتیبانی از نوآوری‌های پزشکی باشیم؟

آصاف بارنئا، مدیرعامل شرکت سانارا ونچرز:«در صورت رسیدن بیماری همه‌گیر بعدی باید آماده باشیم. فکر می‌کنم، آشکارا، استفاده از هوش مصنوعی دیجتال راهی برای وارد کردن فناوری‌های نو به حوزهٔ بهداشت و درمان خواهد بود. مدتی است که شاهد تغییر رویکرد عظیمی هستیم از پزشکیِ هزینه‌درقبال‌خدمت به‌سوی پزشکی عملکردمحور یا ارزش‌محور. و تمامی این تحولات در نهایت فضایی ایجاد می‌کند که به‌زعم من وضع مقررات تازه و تطابق با فن‌آوری را الزامی خواهد کرد و پزشکی ارزش‌محوری که اکنون می‌بینیم پزشکان و بیمارستان‌ها را وادار خواهد کرد تا فناوری‌های تازه را به‌کار بگیرند و نیز خود ما را به‌عنوان عامل بازار و سرمایه‌گذاری مجبور به عوض کردن مُدل تجاری خواهد کرد. بحران فعلی فرصتی برای پذیرش نوآوری‌های پزشکی است.»

وقت خرید حضوری بعد از قرنطینه در قدیمی‌ترین بازارچهٔ بریتانیا

در بریتانیا پیشبینی شده که یک‌سوم خرید کریسمس، آنلاین انجام خواهد شد و فروشندگان هم مُدل کارشان را با نیاز مشتری تطابق داده‌اند، اما برای باقی مشتریان هم امکان خرید شخصی فراهم شده است.

طبق اعلام مرکز پژوهش فروش بریتانیا امسال ۳۳ درصد از خرید کریسمس به‌شکل آنلاین انجام خواهد شد. قدیمی‌ترین بازارچهٔ بریتانیا یعنی بازارچهٔ آرلینگتونِ لندن هم فروش آنلاین را تقویت کرده است.

مارک لورد، متصدی انتظامات بازارچه می‌گوید: «مغازه‌داران اینجا هم همگی خود را با دوران بحرانی ۲۰۲۰ تطابق داده‌اند. پس همه ما فروش آنلاین داریم، روی اینترنت اجناس موجود در بازارچه را پیدا می‌کنید و می‌خرید و این بازار مجازی هم خوب جواب داده است. جنس را می‌خرید و برایتان فرستاده می‌شود چه در خانهٔ خودتان باشید چه در هتل یا بیرون شهر. گرچه ما ۲۰۰ ساله‌ایم اما خودمان را با دنیای جدید تطابق داده‌ایم.»

آگهی

جورجیا بندات، شهروند لندن می‌گوید: ‌«احتمالا آنلاین خرید می‌کنم چون امسال اوضاع بد است. معلوم نیست مغازه‌ها باز باشند، خرید آنلاین راحت‌تر و مطمئن‌تر است.»

دیوید سیلور، مدیر فروشگاه وینتیج واچ دربارهٔ تأثیر فروش آنلاین بر کسب‌وکار خود می‌گوید: «استقبال از خرید آنلاین در زمان قرنطینه عالی بود. راستش ما از ابتدای کارمان، وبسایت داشتیم و از این نظر خیلی جلو بودیم چون عکس همهٔ ساعت‌هامان از قبل آماده بود و لازم نبود کار دیگری بکنیم. اما تقاضا خیلی زیاد بود و فروش بین‌اللملی زیادی داشتیم و از این بابت خوش‌شانس بودیم.»

اما وقتی لندن از قرنطینه در بیاید برخی مشتری‌ها می‌توانند برای خرید حضوری از قبل وقت بگیرند. مارک لورد دربارهٔ اهمیت خرید حضوری برای مردم می‌افزاید: «همهٔ ما تجربهٔ خرید آنلاین را داریم و همه‌چیز را هم برایمان به در خانه فرستاده‌اند اما مردم خرید حضوری را دوست دارند، می‌خواهند خرید برایشان به‌یادماندنی و شادی‌بخش بشود. ما در بازارچهٔ آرلینگتون هم می‌خواهیم چنین کاری بکنیم و وقتی شما وارد می‌شوید و خود من یا یکی از همکارانم در مغازه به شما سلام می‌کنم، نگرانی سال ۲۰۲۰ برای چند دقیقه هم که شده فراموش می‌شود و لذت کریسمس را کمی بیشتر می‌چشید.»

آگهی