فن درلاین بر عزم اتحادیه اروپا برای مقابله با سیاست‌های حمایت‌گرایانه چین تاکید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رئیس کمیسیون اروپا
رئیس کمیسیون اروپا   -  کپی رایت  AP Photo

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه از «تلاش‌های خصمانه» برای جذب ظرفیت‌های صنعتی اتحادیه اروپا «به سمت چین و دیگر مناطق» انتقاد کرد.

رئیس کمیسیون اروپا که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخنرانی می‌کرد به طور خاص به ظرفیت‌های صنعتی اتحادیه اروپا در زمینه فناوری‌های مرتبط با انرژی پاک اشاره کرد. اورزولا فن درلاین تهدید کرد که بروکسل در صورت لزوم برای تحقیق در زمینه یارانه‌هایی که منجر به جذب ظرفیت‌های صنعتی اتحادیه اروپا به چین و دیگر مناطق جهان می‌شود تردید نخواهد کرد. 

وی اظهار داشت: «چین به طور آشکار شرکت‌هایی را که انرژی زیادی مصرف می‌کنند و در اروپا و مناطق دیگر مستقرهستند تشویق می‌کند تا تمام یا بخشی از تولید خود را به داخل خاک این کشور منتقل کنند. آنها هم با وعده انرژی ارزان، هزینه پایین نیروی کار و محیطی که مقررات دست و پاگیر کمتری دارد این کار را انجام می‌دهند. چین همزمان به طور گسترده به بخش صنعتی خود یارانه اختصاص می‌دهد و دسترسی به بازار خود را برای شرکت‌های اروپایی محدود می‌کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین اعلام کرد که کمیسیون اروپا قانونی را پیشنهاد خواهد کرد که هدف از آن ایجاد «بخش صنعتی با انتشار خالص صفر» در زمینه گازهای گلخانه‌ای خواهد بود. 

اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را در مقایسه با سال ۱۹۹۰ میلادی ۵۵ درصد کاهش دهد. 

رئیس کمیسیون اروپا همچنین از ایجاد «صندوق استقلال اروپایی» برای حمایت از صنایع ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در برابر افزایش قیمت انرژی و سیاست‌های حمایت‌گرایانه چین و آمریکا سخن گفت. 

اورزولا فن درلاین در مورد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نیز گفت که بروکسل «تا هر زمان» که لازم باشد به حمایت‌های خود از کی‌یف ادامه خواهد داد.