رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط

 Azerbaijan Tourism Board
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
رپرتاژ آگهی ارائه شده توسط
رپرتاژآگهی (محتوای شریک تجاری) برای توصیف مطلبی بکار برده می شود که تبلیغ کننده و حامی مالی بر روند تهیه آن نظارت و هزینه آنرا پرداخت می کند. محتوای مربوطه توسط بخش بازرگانی تولید می شود و تحریریه و خبرنگاران یورونیوز نقشی در آن ندارند. حامی مالی با همکاری بخش تولید بازرگانی یورونیوز، کنترل موضوعات، محتوا و تأیید نهایی را در اختیار دارد. «شریک تجاری» بر انتخاب موضوعات و تولید محتوا نظارت دارد و تصمیم نهایی را در همکاهنگی با بخش تولیدات بازرگانی یورونیوز اتخاذ می کند.
Azerbaijan Tourism Board

شگفتیهای آذربایجان را که در سراسر سال قابل دیدن هستند کشف کنید

کاخ شیروان شاه
کاخ شیروان شاه   -  Copyright  سازمان گردشگری آذربایجان

آذربایجان که در تقاطع اروپا و آسیا جای گرفته است، طیفی رنگارنگ از تجربهها را عرضه میکند، از میراث فرهنگی غنی تا شگفتیهای طبیعی باشکوه و گنجینههای فرهنگی سرزنده.

خواه جذب جشنوارههای پر جنب و جوش باکو در بهار، سواحل آفتابخورده دریای خزر در تابستان، خیابانهای سنگففرش شده و دیدنی Sheki در پاییز یا قلههای پربرف قفقاز در زمستان شوید، آذربایجان آنقدر متنوع است که هر لحظه از سفر به یک ماجرای جدید تبدیل میشود. در حال حاضر، سازمان گردشگری آذربایجان و خطوط هوایی آذربایجان، به عنوان بخشی از یک کمپین مشترکِ خوشآمدگویی به گردشگران بینالمللی، پروازهای مستقیم آسانی را ارائه میکنند.

آگهی

گردشگران از اتریش، امارات متحده عربی و اسرائیل، اکنون تا 20 دسامبر 2023 میتوانند سه بلیت پرواز را با قیمت دو بلیت رزرو کنند که تا 31 ژانویه 2024 قابل استفاده هستند. ضمنا، گردشگرانی که از آلمان پرواز میکنند، 30 درصد تخفیف برای بلیتهای هواپیما که در همین تاریخها رزرو و خریداری شوند دریافت خواهند کرد. در همه پیشنهادها، پروازهای بین 25 دسامبر و 5 ژانویه مستثنی هستند.

بهار

هنگامی که گلها شکوفه میکنند و هوا گرمتر میشود، خطوط هوایی آذربایجان شما را به مرکز قرون وسطایی باکو میبرد که کوچههای مارپیچ آن با افراد محلی و گردشگران به جنب و جوش میآیند. ایچری شَهَر - یا شهر قدیمی - که با دیوارهای بازمانده از قرن 12 محصور شده و با معماری شرقی مزین شده است، به موزهها، آثار تاریخی، گالریهای آثار هنری و رستورانهای سنتیاش میبالد.

قلعه باستانی دختر را از دست ندهید، تا بتوانید نگاهی به گذشته پر رمز و راز باکو بیندازید یا کاخ شیروان شاه را کشف کنید که مربوط به قرن 15 است و دیوارهای ماسهسنگی و گنبدهای برجمانندش، داستان خاندان حاکم بر آذربایجان در قرون وسطا را شرح میدهند.

در بازدید از پارک ملی گوبوستان، از آفتاب درخشان بهترین استفاده را ببرید. در آنجا میتوانید از دیدن بیش از 6000 کندهکاری سنگی شگفتزده شوید که شاهدی بر 40،000 سال هنر سنگنگاری هستند، یا در میان گلفشانهای جوشان گردش کنید که به میلیونها سال قبل برمیگردند.

بازدیدکنندگان در فصل بهار همچنین میتوانند شاهد جشنواره نوروز باشند که با موسیقی سنتی، رقصها و نمایشهای عمومی شاد، به مناسبت برابری شب و روز جشن میگیرند.

آگهی

درباره غذاها، بهار زمان عالی برای چشیدن سبزیجات محلی مانند مارچوبه، گیاهان تازه و سبزیجات تُرد است. دُلمه برگ یکی از غذاهای معتبر آذری است که در آن برگهای درخت انگور را با گوشت چرخکرده گاو یا گوسفند، برنج، پیاز و سبزیجات پر میکنند و با ماست و سیر سرو میکنند.

با یک لیوان شربت سنتی خود را خُنک کنید که یک نوشیدنی محلی فرحبخش است که در طعمهای انار، گیلاس، نعناع و لیمو موجود است.

تابستان

© سازمان گردشگری آذربایجان
چرخ و فلک باکو© سازمان گردشگری آذربایجان

در تابستان، هم افراد محلی و هم گردشگران به سواحل درخشان دریای خزر هجوم میبرند تا روزهای آفتابی را در کنار آب تجربه کنند.

برخلاف نام آن، خزر در اصل دریاچهای بزرگ است که موقعیت باکو را بسیار پایینتر از سطح دریا تعریف میکند. در اینجا کلوبهای عالی کنار دریا و امکانات عالی کایتسواری را خواهید یافت. اگر یک جای خلوتتر میخواهید، به سواحل بیلگَه یا مردَکان بروید تا در میان ازدحام کمی آرامش بیابید.

روستای زیبای لاهیج در سه کیلومتری باکو هم ارزش دیدن در تابستان را دارد که در آن باد خنک از کوه در خیابانهای سنگفرش شده قدیمی میوزد. این روستای تاریخی، با میراث بینظیر صنایع دستیاش شناخته میشود و ظروف مسی

آن در موزههای سراسر دنیا یافت میشوند. هنگامی که گردش در روستا را به پایان رساندید، به بالای کوهها بروید تا از یک گردش خوشمنظر در طبیعت بکر لذت ببرید.

در آذربایجان، کباب پادشاه غذاها است و تابستان بهترین زمان برای امتحان کردن انواع لولهکباب است. این کباب که از گوشت چرخکرده گوسفند و پیاز کاملا رنده شده درست میشود، با ادویهها آمیخته میشود، به سیخ کشیده میشود و روی زغال پخته میشود. پس از فعالیتهای روزانه، با یک لیوان آیرانِ نیروبخش آب بدنتان را جبران کنید که از ماست و نمک درست میشود و سرد سرو میشود.

پاییز

© سازمان گردشگری آذربایجان
شبکه در شکی© سازمان گردشگری آذربایجان

پاییز، با هوای خنکتر ولی آفتاب فراوان، یک فصل عالی برای آن است که سوار یک هواپیمای خطوط هوایی آذربایجان شوید و جواهرات شهر را کشف کنید.

شکی، که زمانی یک توقفگاه مهم در «جاده ابریشم» بود، یکی از دیدنیترین شهرهای آذربایجان است. مرکز این شهر که از سوی UNESCO به عنوان میراث فرهنگی شناخته شده است، پُر از مغازههای صنایع دستی و کاروانسراها، کوچههای سنگفرش شده و شیرینی فروشیهای رنگارنگ است.

سرای خان، یکی از مشهورترین ساختمانهای شکی است. این کاخ پر زرق و برق که در سال 1762 ساخته شده است، هنگامی که نورهای رنگارنگ از میان شیشههای رنگی پنجرهها عبور میکنند، چشمها را خیره میکند.

آگهی

عصرها در پاییز ممکن است کمی خنکتر باشد و دمای هوا تا 6 درجه افت کند، اگرچه هوای سردتر بهانه خوبی برای یک کاسه آبگوشت داغ است. این غذای مقوی در قابلمه سفالی سنتی به نام دپو درست میشود و زمانی به عنوان «غذای کارگر» شناخته میشد چون یک وعده آن انرژی کافی برای یک روز کامل را فراهم میکند.

آبگوشت، از گوشت گوسفند، نخود، شاه بلوط، آلوی خشک، پیاز و زعفران درست میشود و در طول چند ساعت پخته میشود. به طور سنتی، ابتدا آب آبگوشت و پس از آن باقیمانده غذا در قابلمه به صورت کوبیده شده سرو

میشود. آن را با یک لیوان شربت پایین بفرستید که یک آب میوه شیرین آمیخته با جوشانده شکر، گلاب و سبزیجات معطر است.

زمستان

© سازمان گردشگری آذربایجان
فعالیتهای زمستانی در شاهداغ© سازمان گردشگری آذربایجان

برای اسکی کردن در یکی از نفسگیرترین تفرجگاههای آذربایجان، به شیبهای پربرف کوه شاهداغ بروید. تفرجگاه کوه شاهداغ که در 29 کیلومتری شهر گوسار واقع شده است، نامش را از کوه باعظمت شاهداغ میگیرد که ارتفاع آن از سطح دریا 4243 متر است.

ماههای سردتر همچنین زمان عالی برای کشف روستاهای جالب گوبا هستند و با پروازهای خطوط هوایی آذربایجان، کشف مناظر زمستانی زیبا هرگز آسانتر از این نبوده است. بار و بندیل را جمع کنید و به سمت جنگل گَچرَش راه بیفتید تا در میان چشمهها و باغهای سیب پیادهروی کنید یا در روستای خینالیگ توقف کنید تا یک تاریخ 5000 ساله را کشف کنید که باور بر آن است کهنترین روستای مسکونی کشور است.

پس از یک روز کامل گردش، با یک کاسه دوشبره گرم شوید که یک سوپ سنتی از گوشت گوسفند است با زعفران و کوفتههای کوچک و شناور که با گوشت پُر شدهاند. برای دسر، هیچ چیز بهتر از vapakhla نیست، یک شیرینی پُر از آجیل و آغشته به عسل که با چای سیاه داغ و شیرین سرو میشود.

خطوط هوایی آذربایجان

خطوط هوایی آذربایجان، سیستم حمل و نقل ملی کشور است که مسافران را به فهرستی از مقاصدی که هر لحظه به تعداد آنها اضافه میشود جابهجا میکند، از جمله استانبول، بارسلونا، پاریس و دهلینو.

برای یک تجربه بهتر، به کلاس تجاری ارتقاء یابید تا از مزایایی مانند فضای بیشتر برای پاها و خم شدن بیشتر پشتی صندلی، دسترسی به سالن لابی و سرگرمیهای کلاس جهانی در طول پرواز، و نیز 42 کیلوگرم بار مجاز استفاده کنید.

صرفنظر از زمان پرواز، یک وعده غذایی خوشمزه، منوی روز است که با دقت و با استفاده از مواد غذایی گزینش شده با غذاهای ویژه به صورت رایگان ارائه میشود.

برنامه مسافر پرسفر Azal-Miles به اعضایی که امتیازهای سفر و وضعیت را کسب کنند جایزه میدهد که مسافران میتوانند این جایزه را در بلیتهای جایزه برای پروازهای بعدی با خطوط هوایی آذربایجان دریافت کنند.

در سال 2023، مقاصد جدیدی مانند مولداوی، عربستان سعودی، (Bishkek)Kyrgyzstan و پاکستان اضافه خواهند شد و پروازها به ژنو از سپتامبر از سر گرفته خواهند شد.

با سازمان گردشگری آذربایجان و خطوط هواهی آذربایجان، امکانات ماجراجویی، صرفنظر از دلیل آنها، بیپایان هستند. برای اطلاعات بیشتر، به www.azal.az بروید