دبی سومین کشور برتر در حوزه اقتصاد اسلامی در جهان

دبی سومین کشور برتر در حوزه اقتصاد اسلامی در جهان
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai - Courtesy of Islamic Banking in the UAE
نگارش از یورونیوز فارسی

در دبی، شاهد رشد جمعیت جوانان مسلمان هستیم که بطور فزاینده‌ای حساسیت‌های اسلامی خود را در خرید انواع محصولات و خدمات از جمله مواد غذایی و خدمات بانکی و مالی و همچنین خرید لوازم آرایشی و مرتبط با مد، سفر و بهداشت اعمال می کنند.

به گزارش اقتصاد اسلامی در جهان در سال ۲۰۲۰، امارات متحده عربی یکی از سه کشور برتر در حوزه اقتصاد اسلامی در جهان است. مالزی همچنان پیشتاز است و عربستان سعودی در جایگاه دوم قرار داد. به بیان ساده، اقتصاد اسلامی سبکی از تجارت، امور مالی و سرمایه‌گذاری‌های سازگار با اصول و ارزش‌های اسلامی است.

مرکز مالی بین‌المللی دبی، مرکز تجاری و لنگرگاه منطقه است. اینجا دو نوع سبک اقتصادی شانه‌ به شانه‌ هم کار می کنند. ما بر اقتصادی اسلامی تمرکز کرده‌ایم که دارای سه حوزه اصلی است. مالیه اسلامی، محصولات حلال و فعالیت‌های اسلامی که شامل هنرها، گردشگری و مد است.

طی سال ۲۰۱۹، ۲.۴ تریلیون یورو در حوزه داراییهای مالی اسلامی سرمایه‌گذاری شده است. ۱.۹ میلیارد مسلمان در سراسر جهان حدود ۱.۷ تریلیون یورو در اقتصاد اسلامی هزینه‌ کرده اند و بخش‌ غذای حلال، مد و رسانه و سرگرمی سه حوزه اصلی این حوزه بوده‌اند. مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد تا دبی را به پایتخت اقتصاد اسلامی تبدیل کند.

عبدالله محمد العور، مدیر عامل مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی می گوید: «آنچه که این گزارش ارائه می کند یک منبع است که نشان می دهد که سرمایه‌گذاری‌های کلیدی در بخشهای مختلف اقتصاد اسلامی کدامند، چقدر مصرف‌کنندگان در محصولات و خدمات اقتصادی اسلامی هزینه کرده‌اند. بنابراین منبع بسیار خوبی برای شرکت‌ها و همچنین دولت‌هاست تا از روند‌ها آگاه شوند.»

گزارش تحقیقاتی «تکسای» در سال ۲۰۱۸ تخمین زده است که بازار مواد غذایی و آشامدینی امارات متحده عربی تا سال ۲۰۲۲ از ۴.۶ میلیارد یورو فراتر می رود. افزایش جمعیت مسلمان، افزایش درآمد سرانه و رشد تجارت الکترونیک از جمله عوامل عمده تقاضا است. عامل دیگر افزایش مقبولیت غذای حلال در میان غیرمسلمانان در اینجا در «پرری فود» است زیرا غذاهای حلال و نوشیدنی ها از قوانین و سیاست‌های سختگیرانه‌ای پیروی می کنند.

وحید قندیل، مدیر عامل غذاهای حلال «پرری» می گوید: «ما به همه رستوران های مختلف از جمله رستوران‌های با کیفیت بالا خدمات می دهیم. بیشتر مصرف کنندگان یا بخش مهمی از آنها مسلمان نیستند و حلال برای آنها الزام آور نیست اما ما قادر به خدمات دهی به آنها هستیم.»

در دبی، شاهد رشد جمعیت جوانان مسلمان هستیم که بطور فزاینده‌ای حساسیت‌های اسلامی خود را در خرید انواع محصولات و خدمات از جمله مواد غذایی و خدمات بانکی و مالی لحاظ می کنند. آنها حساسیت‌هایشان را در خرید لوازم آرایشی و مرتبط با مد، سفر و بهداشت اعمال می کنند. همچنین صنعت پوشاک شاهد رشد محبوبیتش در منطقه و فراتر از آن است.

امل مراد، طراح مد می گوید: «من از بسیاری از پیروان مذاهب و همچنین مسلمانان در اروپا و و حتی دوستان غیرمسلمانم پرس و جو می کنم و می بینم که آنها دوست دارند لباس‌های طراحی شده من را بپوشند، نه فقط وقتی به اینجا می آیند بلکه حتی وقتی به کشورشان بازمیگردند.»

اقتصاد اسلامی بر این موضوع متمرکز است که چگونه می توان پس از بحران کووید۱۹ توسعه یابد. وضعیت اقتصاد اسلامی در جهان در گزارشی که تا سال ۲۰۲۱ را پیش بینی کرده است، می گوید که تولید ناخالص داخلی و میزان اشتغال نه تنها روند افزایش خواهد گرفت که رشد به حالت قبل از بحران کووید بازخواهد گشت. این گزارش تخمین می زند که اقتصادهای پیشرفته دنیا که به شدت از کووید آسیب دیده‌اند با سرعت بیشتری بهبود خواهند یافت و عملکرد کلی بازارهای نوظهور و رشد جهانی افزایش خواهد یافت.

عبدالله محمد العور، مدیر عامل مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی می افزاید: «دبی امروز از لحاظ ارزش اوراق قرضه در صدر جهان است. اوراق قرضه اسلامی در بازار مبادلات اوراق پذیرفته شده. آنها می بینند که «صکوک» برای تامین مالی بسیاری از ابتکاراتی که برای بهبود اقتصاد لازم است مورد استفاده قرار می گیرد.»

اقتصاد اسلامی در مقیاس جهانی بیش از دو تریلیون دلار مبادله را به خود اختصاص داده است و دبی مدعی قطعه‌ای از این کیک بسیار سوآور است.

مطالب مرتبط