گفتگو با یک آینده‌پژوه؛ پیشرفت هوش مصنوعی در عین حال ترسناک و هیجان‌انگیز است

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
گفتگو با یک آینده‌پژوه؛ پیشرفت هوش مصنوعی در عین حال ترسناک و هیجان‌انگیز است
Copyright  euronews   -   Credit: Dubai

جان سانی، استراتژیست آینده و نویسنده کتاب‌های پرفروش معتقد است که وقتی سخن از تفکر آینده نگر به پیش می‌آید، به رغم آن‌که هیچ ثباتی برای آینده وجود ندارد، جامعه باید برای هرگونه احتمالی آماده باشد. او می‌گوید: «تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که رفتار‌های خود را مدیریت کنیم و اگر در حال ساختن یک رفتار سازگار با آینده هستیم، واقعا اهمیتی ندارد که آینده برای ما چه به ارمغان می‌آورد. بنابر این دیگر هیچ قطعیتی وجود ندارد.» 

او که در اولین مجمع آینده دوبی در مو‌زه آینده امارات سخنرانی کرد. گفت: «در اختیار داشتن ۴۰۰ نفر از برترین آینده‌پژوه‌های دنیا زیر یک سقف فوق‌العاده است و برای ما فرصت منحصر به فردی برای مباحثه حول چالش‌های یکسان و آموختن از یکدیگر فراهم می‌کند. ما بسیار خوش‌شانسیم که در دوبی هستیم و می‌توانیم فرصتی برای به اشتراک گذاری ایده‌های خود پیدا کنیم. از دید من اهمیت این گردهم‌آیی آن‌جاست که ما باید در بازارهای بسیاری فعالیت کنیم و اگر بتوانیم درس‌هایی که از این بازارها در می‌یابیم را باهم در اشتراک بگذاریم، می‌توانیم جهان را برای مواجهه با آینده آماده کنیم.» 

کتاب جدید او «به چی چیز تبدیل خواهیم شد؟» نام دارد. و سوال اساسی درون کتاب این است که «بر چه چیزی ارزش می‌نهیم؟» او در پاسخ به سوال خود گفت: «برای من ارزش نهادن به صلح، هماهنگی و همزیستی بسیار مهم است. در قلب این‌ مفاهیم شما ثروت بسیاری می‌یابید. به نظر من در آینده باید به ثروت از منظر جدیدی نگاه کنیم و این به معنای نفی بهره‌وری و پول نیست. بلکه تعامل با آن به شیوه‌ای باریک‌بینانه‌تر و هوشمندانه‌تر است.» 

وی همچنین درباره آینده هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی بشر گفت: « به نظر من بسیاری از ما به پیشرفت و هوشمندتر شدن سریع آن آگاه نیستیم. این مساله همزمان ترسناک و هیجان‌انگیز است. همان‌طور که الکتریسیته همه جنبه‌های زندگی ما را تغییر داد، هوش مصنوعی هم همین کار را خواهد کرد و تا ۵ یا ۱۰ سال آینده، در همه جنبه‌های زندگی ما حضور خواهد داشت.»

او با نگاه به آینده و مخصوصا به سال ۲۰۲۳ می‌گوید: «باید آگاه باشیم به ازای هرچیز جدیدی که متولد می‌شود، قدیمی‌ها ناگزیر به فروریختنند. من همیشه به مخاطبانم می‌گویم که اگر هر روز صبح از خواب بیدار شوید و بدانید که جهان باید فرو بریزد تا جهان جدیدی از راه برسد، در این فرآیند قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهید شد.»