مدیر ارشد رستوران‌های زنجیره‌ای در ژاپن به دلیل سخنان «جنسیت‌زده» برکنار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رستوران‌های زنجیره‌ای «یوشینویا»
رستوران‌های زنجیره‌ای «یوشینویا»   -  کپی رایت  AP Photo

یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های زنجیره‌ای عرضه غذای فوری (فست فود) در ژاپن روز سه‌شنبه یکی از عالی‌ترین مسئولان اجرایی خود را به دلیل «سخنان جنسیت‌زده» برکنار کرد.

شرکت «یوشینویا» درباره اظهاراتی که منجر به برکناری ماساکی ایتو، مدیر اجرایی رستوران‌های زنجیره‌ای این شرکت شد توضیحی نداده است. با این حال رسانه‌های ژاپن گزارش داده‌اند که او در اظهاراتی درباره راهبرد بازاریابی «یوشینویا» گفته بود که باید «دوشیزه‌ها» را به محصولات شرکت «معتاد» کرد.

در بیانیه «یوشینویا» آمده که ماساکی ایتو به دلیل «سخنان و کردار بسیار غیرقابل قبول» برکنار شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنان مقام برکنارشده این رستوران‌های زنجیره‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. کاربری که این اظهارات را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود مدعی شده که در جلسه سخنرانی ماساکی ایتو در یک دانشگاه حضور داشته است.

انتشار این اظهارات موجی از اعتراض‌ها را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته بود. ژاپن اغلب در فهرست کشورهای جهان از نظر برابری جنسیتی مقام پائینی دارد. این کشور در فهرست مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۱ از نظر برابری جنسیتی در بین ۱۵۶ کشور در جایگاه ۱۲۰ قرار داشت.

زنان ژاپن با وجود سطح بالای تحصیلات و حضور پررنگ در محیط‌های کار در رده‌های بالای دنیای تجارت و سیاست این کشور حضور چشمگیری ندارند.