دختر فرانسوی را به دلیل «زیادی باز بودن سینه‌ها» به موزه راه ندادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موزه اورسه پاریس
موزه اورسه پاریس   -  کپی رایت  AP Photo

یک دختر دانشجوی فرانسوی که برای دیدن موزه «اورسه» به این محل مراجعه کرده بود، با ممانعت کارمندان موزه مواجه شد زیرا آنها می‌گفتند که سینه‌های وی زیادی عریان و باز است.

این دختر جوان پاریسی که دانشجوی ادبیات است و «ژَن» نام دارد، روز چهارشنبه ۹ سپتامبر (۱۹ شهریور) با انتشار این خبر در توییتر نوشت کارمندان در ورودی موزه به او گفته‌اند که یقه لباسش زیادی باز است و او را وادار کرده‌اند که در دمای بالای ۲۶ درجه، یک کت هم بپوشد تا سینه‌اش معلوم نباشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ژن عکسی از خودش را که چهار ساعت پیش از این رویداد با همان لباس دکلته گرفته، در توییتر گذاشته و متن نامه سرگشاده‌ای را نیز در اعتراض به رفتار مسئولان موزه اورسه نوشته است.

او در نامه‌اش با عنوان «ما نمی‌توانیم این سینه را نگاه کنیم، بپوشانیدش»، نوشته در حالی که تابلوهای نقاشی زنان عریان از نقاشانی چون گوستاو کوربه و آگوست رنوار در همین موزه نمایش داده شده‌اند، راه ندادن او حرکت عجیبی بوده است. وی همچنین با انتقاد از نگاه و رفتار «جنسیت‌زده» مأموران در ورودیِ موزه نوشته است: «اگر سینه‌های من بزرگ نبود، آنها چیزی نمی‌گفتند.»

او در ادامه برای آن که نشان دهد لباسش عادی بوده و زنان دیگر هم آن می‌پوشند، عکسی از لباسی را که خریده در یک فروشگاه اینترنتی همرسان کرده است.

عذرخواهی موزه

پس از آن که انتشار پست توییتری این دختر فرانسوی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی جنجال بر پا کرد، مسئولان موزه اورسه بابت این رویداد عذرخواهی کردند.

آنها در یک فرسته که همان روز در صفحه توییتر موزه همرسان شد، نوشتند: «باخبر شدیم که برای یکی از بازدیدکنندگان در هنگام ورود به موزه اورسه مشکلی پیش آمده است. ما از این بابت عمیقا متأسفیم، از شخص مورد نظر عذرخواهی می‌کنیم و با خودش هم تماس خواهیم گرفت.»

موزه اورسه پاریس یکی از معروف‌ترین موزه‌های فرانسه و نیز یکی از مهم‌ترین موزه‌های نقاشی و مجسمه‌سازی در جهان است.