همزمان با افزایش دوباره قیمت نفت، گازپروم به فکر روبلی کردن گاز مایع افتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تانکر حامل گاز طبیعی مایع تولیدی شرکت گازپروم
تانکر حامل گاز طبیعی مایع تولیدی شرکت گازپروم   -  کپی رایت  AFP

قیمت جهانی نفت روز دوشنبه با وجود تشدید نگرانی‌ها نسبت به وقوع رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا تحت تاثیر ناآرامی‌ها در لیبی، تشدید تحریم‌های روسیه و عدم افزایش قابل توجه تولید صادرکنندگان بزرگ حاشیه خلیج فارس بار دیگر افزایش یافت. 

بهای هر بشکه نفت پایه برنت در جریان داد و ستدهای روز دوشنبه بازار جهانی ۱.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۱۳.۶۴ دلار رسید که بالاترین رقم در چهار روز گذشته محسوب می‌شود. 

افزایش قیمت جهانی نفت از اواخر فوریه گذشته و در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین سرعت بیشتری به خود گرفت و از مرز ۱۰۰ دلار گذشت. 

البته وضع تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه بخش انرژی روسیه و اقدام متقابل مسکو در کاهش عرضه گاز به بازار اروپا بهای جهانی نفت را به نزدیکی ۱۲۸ دلار نیز رسانده؛ رقمی که تنها ۱۹ دلار با رکورد تاریخی قیمت نفت در سال ۲۰۰۸ فاصله داشت.

در چنین شرایطی، خبرگزاری روسی اینترفاکس روز دوشنبه خبر داد که شرکت گازپروم روسیه در تدارک اجرای طرح الزامی کردن پرداخت قیمت گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از سوی مشتریان خود است. 

این طرح پس از آن مطرح شد که روسیه به دستور ولادیمیر پوتین اجرای پروژه تولید گاز مایع طبیعی در تاسیسات ساخالین-۲ را به طور کامل در اختیار گرفت و مانع از ادامه همکاری شرکت فرانسوی شل و دو شرکت ژاپنی میتسویی و میتسوبیشی شد. 

پروژه گاز ساخالین-۲ نزدیک به ۴ درصد از گاز طبیعی مایع جهان را تولید می‌کند و ۵۱ درصد از سهام آن متعلق به گازپروم است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

ولادیمیر پوتین در ماه مارس نیز از کشورهای اروپایی مخالف تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خواست تا هزینه واردات گاز روسیه از طریق خط‌ لوله را بر پایه روبل روسیه پرداخت کنند. او در مواجهه با امتناع برخی از بزرگ‌ترین مشتریان گاز روسیه دستور قطع جریان گاز ارسالی به لهستان، بلغارستان، دانمارک و فنلاند را صادر کرد.