فیفا مجارستان را به دلیل رفتارهای نژادپرستانه تماشاگرانش محروم و جریمه نقدی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هواداران تیم ملی فوتبال مجارستان در دیدار با انگلیس
هواداران تیم ملی فوتبال مجارستان در دیدار با انگلیس   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

فیفا روز سه‌شنبه ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) فدراسیون فوتبال مجارستان را به دلیل «رفتار نژادپرستانه بسیاری از هوادارانش» در بازی مقابل انگلیس در ابتدای سپتامبر در بوداپست جریمه و محروم کرد.

در جریان پیروزی پر گل انگلیس مقابل مجارستان (چهار بر صفر) در دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲، رسانه‌های بریتانیایی از سر دادن شعارهای نژادپرستانه در ورزشگاه از جمله درآوردن صدای میمون با هدف قرار دادن جو بلینگام و رحیم استرلینگ بازیکنان انگلیسی خبر دادند.

کمیته انضباطی فیفا که تحقیقات خود را از تاریخ سه سپتامبر آغاز کرد، فدراسیون فوتبال مجارستان را ۲۰۰ هزار فرانک سوئیس (معادل ۱۸۴ هزار و ۷۰۰ یورو) جریمه کرد و همزمان این تیم یک بازی خانگی خود را بدون حضور تماشاگر برگزار می‌کند. البته در حکم کمیته انضباطی، برگزاری یک بازی دیگر بدون تماشاگر به مدت دو سال تعلیق شده است. یعنی اگر هواداران این تیم در دو سال آینده بار دیگر مرتکب این اقدام شوند، این حکم تعلیقی اجرایی می‌شود.

فیفا در بیانیه‌ خود به استفاده از اشیای آتش‌زا، مسدود کردن پله‌ها و همچنین پرتاب اشیایی به داخل زمین اشاره کرد.

فیفا اعلام کرد که «هرگونه نژادپرستی، خشونت و همچنین هر نوع تبعیض یا سواستفاده» را محکوم می‌کند.

فدراسیون فوتبال مجارستان در ماه ژوئیه از سوی یوفا نیز به سه بازی بدون تماشاگر محکوم شده بود. دلیل این جریمه «رفتارهای تبعیض‌آمیز هواداران» این تیم در بازی‌های یورو بود.