پیروزی قاطع محافظه کاران در انتخابات بریتانیا رهبر حزب کارگر را از دور خارج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیروزی قاطع محافظه کاران در انتخابات بریتانیا رهبر حزب کارگر را از دور خارج کرد

پس از شکست حزب کارگر از محافظه کاران در انتخابات سراسری بریتانیا، اد میلیبند، رهبر دومین حزب قدرتمند این کشور از سمتش کناره گیری کرد.

حزب کارگر برخلاف پیش بینی ها و با فاصله زیادی از حزب محافظه کار، تنها به ۲۳۲ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام بسنده کرد.

اد میلیبند، رهبر حزب کارگر با اظهار تاسف از این شکست مسئولیت آن را پذیرفت و به هوادارانش گفت: « امروز مسلما همه شما مایوس و حتی سرخورده شده اید. درست است که این انتخابات را از دست داده ایم اما دلیل و هدف کارزار ما از دست نرفته است. بویژه مساله وجود نابرابری در کشور که چالش عصر ماست. مبارزه ادامه دارد. فارغ از آنکه چه کسی رهبر جدید حزب باشد، حزب کارگر باز هم برای کارگران کشور کار می کند.»

این سیاستمدار۴۵ ساله در کارزار انتخاباتی اش با انتقاد از دولت حاکم بر مبارزه با نابرابری تاکید داشت. با اینحال او نتوانست رای دهندگان مردد را با خود همراه سازد و از رسیدن به نتیجه مورد انتظار بازماند.

به نظر می رسد بخشی از این شکست نتیجه رشد گرایش های استقلال طلبانه در اسکاتلند باشد. حزب ناسیونالیست اسکاتلند که خواهان جدایی از بریتانیاست با کسب ۵۶ کرسی مجلس عوام بخش عمده ای از کرسی های حزب کارگر را ربود تا موفقیتی بی سابقه را در تاریخ سیاسی این سرزمین به ثبت برساند.

با پیروزی حزب محافظه کار در انتخابات سراسری و کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام، دیوید کامرون رهبر این حزب بار دیگر نخست وزیر بریتانیا خواهد شد و دولت بعدی را با خاطری آسوده و بی نیاز از ائتلاف با دیگر احزاب تشکیل خواهد داد.

این رویداد تاریخی جدا از حزب کارگر، در میان حزب لیبرال دموکرات و حزب استقلال بریتانیا نیز طوفانی به پار کرده و رهبران این دو حزب را به کناره گیری از مقام خود واداشته است.