چرا زنان اروپایی برای باردار شدن اسپرم مردان دانمارکی‌ را انتخاب می‌کنند؟

جنین شناس، ریک اسلیفکین، برخی از اسپرم‌های منجمد ذخیره شده را نمایش می‌دهد
جنین شناس، ریک اسلیفکین، برخی از اسپرم‌های منجمد ذخیره شده را نمایش می‌دهد   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

برخی از کلینیک‌های باروری هلند می‌گویند که بیش از ۶۰ درصد از مراجعان بارداری آنها با اسپرم یک موسسه دانمارکی انجام می‌شود. در بلژیک کشور همسایه، ۶ کودک از هر ۱۰ کودک که از طریق اهدای اسپرم به دنیا می‌آیند، پدران بیولوژیکی دانمارکی دارند.

کیم، زن ۳۷ ساله هلندی در ژوئن ۲۰۲۰ تصمیم گرفت که به طور جدی به حس مادری‌اش پاسخ گوید. سن او مدام بالا می‌رفت و احتمالا باروری‌اش کمتر می‌شد. شریک زندگی‌اش هم قبلا بچه‌دار شده بود و تمایلی به فرزند دیگر نداشت.

از آنجایی که او وابستگی خاصی به خانواده از نوع «سنتی» اش نداشته، در نهایت تصمیم گرفت به یک کلینیک باروری در هلند برود. این کلینیک به کیم پیشنهاد کرد از بین بانک اسپرم هلندی یا از بانک‌های اسپرم دانمارکی یکی را انتخاب کند. او دومی را انتخاب کرد چرا که دانمارکی‌ها طیف وسیع‌تری از اهداکنندگان و اطلاعات بیشتری در مورد آنها ارائه می‌کنند.

او به یورونیوز گفت: «از آنجایی که بانک‌های اسپرم هلندی تنها به شما اجازه می‌دهد چهار ویژگی خارجی مانند رنگ مو و چشم، قومیت و وضعیت بدنی را انتخاب کنید، بانک‌های اسپرم دانمارکی پروفایل‌های بسیار گسترده‌تر و با جزییات بیشتر از جمله تصویر کودک، دست خط و نوع صدا را هم در اختیار شما قرار می‌دهند.»

این جزییات در مجموع تصویر خوبی از شخصیت فرد اهداکننده اسپرم می‌دهد، موضوعی که کیم برای داشتن فرزند آینده‌اش مهم می‌داند.

پس از یک فرایند تصمیم گیری، کیم در نهایت یک اهداکننده اسپرم با تبار پرتغالی را از پایگاه داده‌های «کرایوس اینترنشنال» دانمارک انتخاب کرد. جایی که به اعتراف او بزرگترین بانک اسپرم در جهان است.

او این سفارش را روز سه‌شنبه ثبت کرد و روز پنجشنبه این کلینیک باروری به او اطلاع داد که ۳ پایوت حاوی اسپرم با انجماد بالا در دسترس است.

سلطه دانمارک

در سراسر اروپا، زنان بسیاری از اهداکنندگان اسپرم از طریق بانک‌های اسپرم دانمارکی بچه‌دار شده‌اند.

برخی از کلینیک‌های باروری هلند می‌گویند که بیش از ۶۰ درصد از مراجعان بارداری آنها با اسپرم یک موسسه دانمارکی انجام می‌شود. در بلژیک کشور همسایه، ۶ کودک از هر ۱۰ کودک که از طریق اهدای اسپرم به دنیا می‌آیند، پدران بیولوژیکی دانمارکی دارند.

 تقریبا یک پنجم اسپرم‌های اهدایی موجود در بریتانیا نیز از دانمارک وارد می‌شود. نشریه «آیریش تایمز» حتی ادعا کرد که ۹۰ درصد اسپرم دانمارکی‌ها به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هم می‌رود.

خود بانک‌های اسپرم دانمارکی ترجیح می‌دهند به دلایل استراتژیک، آمار دقیقی از میزان اهدای اسپرمی که صادر می‌کنند ارائه ندهند، اما مشخص است که آنها در اروپا غالب هستند.

دو بانک بزرگ اسپرم «کرایوس اینترنشنال» دانمارکی و بانک اسپرم اروپا وجود دارند که دفتر مرکزی آنها به ترتیب در آرهوس و کپنهاگ است.

در حالی که «کرایوس اینترنشنال» ادعا می‌کند بیش از هزار اهداکننده در دسترس دارد، بانک اسپرم اروپا می‌گوید بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ اهداکننده همیشه آماده هستند تا توسط گیرندگان موجود انتخاب شوند. 

محبوبیت آنها را می‌توان تا حد زیادی به انتخاب گسترده اهداکنندگان اسپرم نسبت داد که به مادران آینده پالت متنوعی از «فنوتیپ»‌ها را ارائه دهد. عرضه آنها بسیار گسترده و متنوع است زیرا هر دو شرکت در سایر نقاط اروپا مانند قبرس، انگلستان، آلمان و هلند شعبه دارند.

سنت دیرینه

پس چرا این کشور دقیقا در مورد اهدای اسپرم چنین جایگاهی را در سراسر اروپا به دست آورده است؟

این وضعیت را می‌توان به سنت دیرینه دانمارک در درمان باروری و همچنین مقررات اولیه در سال ۲۰۰۶ ردیابی کرد که به زنان مجرد و لزبین‌ها اجازه داد با اسپرم اهدایی بچه‌دار شوند. در حال حاضر تنها در ۱۲ کشور اتحادیه اروپا این کار مجاز است.

به گفته «آنمت آرندال-لوریتزن» مدیرعامل بانک اسپرم اروپا، این نه تنها بحث در مورد اهدای اسپرم را گشوده، بلکه موجی از کودکان اهدایی دانمارکی تازه متولد شده به راه انداخته است. او ادامه داد: «امروزه بیش از یک درصد از کودکان متولد شده در دانمارک با اسپرم اهدایی متولد می‌شوند. این بالاترین درصد در بین کشورهای اروپایی است. این واقعیت که بچه‌های زیادی در دانمارک از طریق اهدای اسپرم به دنیا آمده‌اند تابو را در این کشور از بین برده است.»

مارتین لاسه، مدیر بازرگانی «کرایوس اینترنشنال» اینچنین استدلال کرد: «اهدای اسپرم در فرهنگ دانمارکی بسیار عادی است، زیرا زمان زیادی است که وجود دارد. بنیانگذار ما اولین بانک اسپرم دانمارکی را ۳۵ سال پیش راه اندازی کرد. از آن زمان، دانمارکی‌ها به تبلیغات بانک‌های اسپرم برای اهدای اسپرم عادت کرده‌اند و بخشی از فرهنگ ما شده است.»

روند استخدام چگونه است؟

برخلاف اکثر کشورهای اروپایی، قوانین دانمارک به بانک‌های اسپرم اجازه می‌دهد تا آنها آزادانه در میان مردان دانمارکی تبلیغ کنند. به عنوان مثال، دانمارکی‌های جوان از طریق تبلیغات اینستاگرام یا یوتیوب هدف این شرکت‌ها قرار می‌گیرند.

لاسه می‌گوید: «ما سرمایه‌گذاری زیادی برای جذب اهدا کنندگان انجام می‌دهیم.» در ازای هر اهدای اسپرم، اهداکنندگان علاوه بر پول، هزینه اشتراک برای فعالیت های مرتبط با تناسب اندام را نیز دریافت می‌کنند.

 البته بُعد مالی اهدای اسپرم برای اهداءکنندگانی همچون «هالدروپ» مهم است. او که دانشجو است می گوید: «من به ازای هر اهدا، ۴۰ یورو دریافت می‌کنم و حدود دوبار در هفته هم اسپرم اهدا می‌کنم. برای من یک موقعیت برد-برد است. من نیازی به کار جانبی ندارم و به دیگران کمک می‌کنم بچه‌دار شوند.»

سرمایه‌گذاری جدی در استخدام برای اهدای اسپرم باعث شده بسیاری از دانمارکی‌ها برای اهدای اسپرم درخواست دهند.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید
**

با این حال، مدیرعامل بانک اسپرم اروپا می‌گوید: «با توجه به تعداد زیاد متقاضیان ما موارد زیادی برای انتخاب داریم. این تضمین می‌کند که می‌توانیم اسپرم با کیفیت بالا ارائه دهیم. با این حال آزمایش‌های بهداشتی متعددی انجام می‌شود و در نهایت، تنها ۵ درصد از متقاضیان به عنوان اهداکننده اسپرم تایید می‌شوند.»

مطالب مرتبط