درباره شیوع هپاتیت با منشا ناشناخته در بین کودکان چه می‌دانیم؟

افزایش موارد ابتلا به هپاتیت در کودکان با منشا ناشناخته
افزایش موارد ابتلا به هپاتیت در کودکان با منشا ناشناخته   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

سازمان جهانی بهداشت تایید کرده است که دست‌کم یک کودک پس از بیماری در اثر شیوع مرموز هپاتیت حاد که تاکنون علاوه بر ایالات متحده در بین کودکان ۱۰ کشور اروپایی شناسایی شده، جان خود را از دست داده است.

سازمان جهانی بهداشت تایید کرده است که دست‌کم یک کودک پس از بیماری در اثر شیوع مرموز هپاتیت حاد که تاکنون علاوه بر ایالات متحده در بین کودکان ۱۰ کشور اروپایی شناسایی شده، جان خود را از دست داده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل شنبه گذشته اعلام کرد تا ۲۱ آوریل (یک اردیبهشت)، دست کم ۱۶۹ مورد ابتلا با «منشا ناشناخته» در سراسر جهان وجود داشته است.

سازمان جهانی بهداشت گفت: «موارد ابتلا در سنین یک ماهگی تا ۱۶ سالگی هستند. ۱۷ کودک (حدود ۱۰ درصد) نیاز به پیوند کبد داشته‌اند و حداقل یک مورد مرگ گزارش شده است.»

هپاتیت بیماری التهاب کبد است. کبدها نقش مهمی برای تصفیه خون و مبارزه با عفونت‌ها در بدن دارند.

در حالی که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که علت ابتلاها همچنان در حال بررسی است اما اضافه کرد که پزشکان روی عفونت آدنوویروس به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل متمرکز شده‌اند.

این نهاد در بیانیه‌ای گفت: «ویروس‌های رایجی که باعث هپاتیت حاد می‌شوند (ویروس‌های هپاتیت A, B, C, D, E) در هیچ یک از ۷۴ مورد بررسی شده شناسایی نشده‌اند.»

موارد ابتلا در کجا شناسایی شده‌اند؟

۱۱۴ مورد ابتلا تا ۲۱ آوریل در بریتانیا، ۱۳ مورد در اسپانیا، ۱۲ مورد در اسرائیل، ۹ مورد در ایالات متحده، شش مورد در دانمارک، کمتر از پنج مورد در ایرلند، چهار مورد در هلند و ایتالیا، دو مورد در نروژ گزارش شده است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در فرانسه، رومانی و بلژیک نیز یک مورد شناسایی شده است. با این حال این نهاد اشاره‌ای به این موضوع نداشت که در کدام کشور مورد فوتی رخ داده است.

آدنوویروس‌ها چیست؟

آدنوویروس‌ها می‌توانند طیف وسیعی از بیماری‌های مختلف را ایجاد کنند، از خفیف تا شدید.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، افراد آلوده به آدنوویروس می‌توانند علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا، تب یا گلودرد و همچنین بیماری‌های شدیدتری مانند عفونت‌های حاد تنفسی مانند برونشیت یا ذات‌الریه را نشان دهند.

آدنوویروس‌ها همچنین می‌توانند باعث گاستروانتریت، التهاب معده یا روده شوند که اسهال، استفراغ، حالت تهوع و درد معده را ایجاد کند می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده می‌گوید که نوع ۴۱ آدنو ویروس، سویه خاصی است که احتمالا با موارد هپاتیت شناسی شده مرتبط باشد. این سویه معمولا در بیمار علائمی مانند اسهال، استفراغ، تب و همچنین علائم تنفسی را بروز می‌دهد.

با این حال سازمان جهانی بهداشت هشدار داد احتمال اینکه عفونت آدنوویروس پشت موارد حاد هپاتیت باشد تنها یک نظریه است.

سازمان جهانی بهداشت گفت: « گزارش‌هایی از وجود آدنوویروس در کودکانی با نقص ایمنی مبتلا هپاتیت وجود دارد اما آدنوویروس نوع ۴۱ دلیل هپاتیت در کودکان سالم شناسایی شده نیست.»

بریتانیا در حال بررسی پیوند آدنوویروس است

بریتانیا که ۱۱۴ مورد از ۱۶۹ مورد هپاتیت حاد شناسایی شده را گزارش کرده است، روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد در حال بررسی است که آیا تغییر در ژنوم آدنوویروس می‌تواند عامل عفونت‌های حاد هپاتیت باشد یا خیر.

دکتر میرا چاند، مدیر بخش عفونت‌های بالینی و نوظهور در آژانس امنیت سلامت بریتانیا گفت: «اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق تحقیقات نشان می‌دهد که این موضوع با عفونت آدنوویروس مرتبط است. با این حال ما به‌طور کامل در حال بررسی سایر عوامل بالقوه هستیم.»

بر اساس تحقیقات این نهاد، ۷۷ درصد از موارد هپاتیت حاد آزمایش شده، آدنوویروس مثبت داشته‌اند.

با این حال از آنجایی که مشاهده این الگوی بیماری از آدنوویروس معمول نیست ما در حال بررسی سایر عوامل احتمالی مانند عفونت دیگری از جمله کووید-۱۹ یا یک علت محیطی هستیم.
آژانس امنیت سلامت بریتانیا

آژانس امنیت سلامت بریتانیا گفت: «با این حال از آنجایی که مشاهده این الگوی بیماری از آدنوویروس معمول نیست ما در حال بررسی سایر عوامل احتمالی مانند عفونت دیگری از جمله کووید-۱۹ یا یک علت محیطی هستیم.»

این نهاد بریتانیا تصریح کرد: «این بیماری هیچ ارتباطی با واکسن کووید-۱۹ ندارد و تاکنون هیچ کدام از موارد تایید شده در بریتانیا واکسینه نشده‌اند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای گفت که پزشکان باید انجام تست آدنوویروس را در مورد کودکانی که به نظر می‌رسد مبتلا به هپاتیت با منشا ناشناخته هستند تجویز کنند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

کووید-۱۹