پرتغال؛ ابتکار زنانه در تولید شراب برای راهیابی به بازارهای جهانی

پرتغال؛ ابتکار زنانه در تولید شراب برای راهیابی به بازارهای جهانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برنامه دنیای تجارت این هفته به جزایر «مادیرا» در پرتغال آمده تا از چالشی صحبت کند که بسیاری از کارآفرینان در اینجا با آن روبرو هستند.

برنامه دنیای تجارت این هفته به جزایر «مادیرا» در پرتغال آمده تا از چالشی صحبت کند که بسیاری از کارآفرینان در اینجا با آن روبرو هستند. چالش بسیار ویژه در این جزایر در واقع یافتن مشتری های جدید برای محصولات تولیدی در خارج از کشوراست.

شرکت های تولیدی کوچک و متوسط چگونه می توانند به بازارهای جدید بین المللی راه یابند؟

  • تنها تعداد اندکی از شرکت های کوچک تجاری محصولات و خدمات خود را به خارج از اتحادیه اروپا صادر می کنند. با این حال آمار نشان می دهد که شرکت های کوچک و متوسط فعال در سطح بین الملل بیش از بنگاه هایی که محصولات خود را تنها در داخل کشور عرضه می کنند ایده های مبتکرانه دارند و فرصت های شغلی بیشتری نیز ایجاد می کنند
  • برای یک شرکت تولید شراب در مادیرا صدور محصول به خارج از کشور بخشی مهم از پروژه تجاری محسوب می شود. شرکت مادیرا وینتنرز، تولید کننده شراب با میزان کم الکل (۱۷ درصد) از یک تیم کاملا زنانه تشکیل شده است. هدف آنها جلب توجه زنان در هر گوشه از دنیا و فروش محصول با کیفیت خود در سطح جهانی است
  • کل فرایند تولید از ارتباط با شراب سازان تا کنترل، انتخاب و نیز تکمیل مرحله تولید و فروش توسط زنان دارای مهارت های بالا انجام می شود
  • فروش محصولات این پروژه طی سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ افزایش صد درصدی داشته و شراب تولید شده تاکنون جوایز متعددی را در مسابقات بین المللی به خود اختصاص داده است
  • شرکت مادیرا وینتنرز Madeira Vintners توسط تعاونی کشاورزی شهر فونچال واقع در جزایر مادیرا پرتغال استارت خورد و بواسطه برنامه توسعه منطقه ای موسوم به پرودرام PRODERAM از کمک های مالی اتحادیه اروپا نیز بهره مند شد. این بنگاه کوچک تولیدی در سال ۲۰۱۷ یکی از منتخبین بخش «حمایت از بعد بین المللی شرکت ها» در فستیوال «ترویج روحیه کارآفرینی» کمیسیون اروپا بود
  • جایزه ترویج روحیه کار آفرینی کمیسیون اروپا هر سال به پروژه هایی در اروپا تعلق می گیرد که در رشد کار آفرینی و ارتقاء شرکت های کوچک و متوسط در سطوح ملی، منطقه ای و محلی نقش داشته اند

ژوزه آنتونیو، ریاست بخش تعاونی کشاورزی «فونچال» را برعهده دارد. نهاد تحت ریاست او از پنج سال پیش اقدام به تولید یک نشان جدید تجاری از شراب در مادیرا کرده است. او در باره نحوه شکل گیری این پروژه زنانه می گوید: «با مطالعه بر روی بازار متوجه شدیم امکان تولید و عرضه نوعی شراب ویژه در مادیرا وجود دارد. برای اینکار سعی کردیم بر روی ظرافت زنان مادیرا حساب ویژه ای باز کنیم تا توجه مشتریان جوان و نیز زنان را جلب کنیم.»

حال ببینیم این نشان تجاری چگونه در خارج از کشور با موفقیت همراه شد.

شش زن ماهر در پشت جوانترین نشان تجاری شراب در مادیرا قرار دارند. این در واقع نخستین مورد پس از هشتاد سال استیلای مردان بر بازار تولید و مصرف شراب در این جزایر است. این نشان جدید تجاری با بهره بردن از ابتکار و خلاقیت و نیز تولید محصولی نو اقدام به جلب مشتری هدف کرده است.

سوزان پدرو، مسئول امور مالی در شرکت مادیرا وینتنرز Madeira Vintners می گوید: «ابتکار اصلی در واقع همان تیم پشت این پروژه است که انحصارا آنها را زنان تشکیل می دهند. میزان پایین الکل، انتخاب دستی خوشه های انگور و ترکیب گونه های مختلف کشت شده در جزیره پورتو سانتو از جمله دیگر ابتکارات به کار رفته است.»

تولیدات این پروژه باید حداقل سه سال از قدمتشان گذشته باشد تا بتوانند نام شراب مادیرا را بر روی خود حمل کنند. نخستین محصول این پروژه در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد و به لطف شبکه توزیع تعاونی کشاورزی فونچال موفق عمل کرد.

این نوشیدنی جدید بارها در مسابقات بین المللی مورد تقدیر قرار گرفت و در سال ۲۰۱۶ به محض تجاری شدن کنجکاوی گردشگران را برانگیخت. پروژه اینک مسیر موفقیت خود را بازیافته است.

سوزان پدرو در باره موفقیت تجاری این پروژه می گوید: «میزان فروش ما طی سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به خصوص با توجه به افزایش تقاضا در آمریکا دوبرابر شد. امسال نخستین محصول پنج ساله خود را به بازار عرضه خواهیم کرد. این شراب هشتم مارس به مناسبت روز جهانی زن در بازار به فروش خواهد رسید.»

این پروژه ابتکاری که دو سوم آن از سوی صندوق های اروپایی تامین مالی مالی شده زمینه ایجاد شش فرصت شغلی تخصصی را فراهم کرده و چشم اندازهای جدیدی را نیز به روی صاحبان محلی صنعت شراب گشوده است؛ پروژه ای که در سال ۲۰۱۷ یکی از منتخبین بخش «حمایت از بعد بین المللی شرکت ها» در فستیوال «ترویج روحیه کارآفرینی» کمیسیون اروپا بود.

ژوژه آنتونیو در پاسخ به این سوال که گام بعدی برای این برند جدید چیست، می گوید: «نوآوری بیشتر، بازاریابی، فرهنگ و تاریخ سازی. این شراب مادیرا در پرتغال و خارج از کشور از بخت زیادی برای موفقیت نزد جوانان و مخاطبان زن برخوردار است.»

رئیس تعاونی کشاورزی فونچال همچنین در باره اولویت هایی که برای تکثیر و ترویج چنین پروژه ای باید مد نظر داشت، می گوید: «با وجود پروژه ای خوب، یک گروه با انگیزه و اعتقاد راسخ به کار و در صورت حمایت نهاد های محلی و ملی اگر نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی را نیز بدانیم همه چیز ممکن است. برای پیروز شدن باید ایمان داشت.»

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت یورونیوز فارسی و بخش دنیای تجارت مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاروان «بیداری وجدان‌های آگاه» حامی زنان یا پروپاگاندای دولتی؟

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند