نفت در ماداگاسکار؛ از اکتشاف تا بهره برداری

نفت در ماداگاسکار؛ از اکتشاف تا بهره برداری
نگارش از Euronews

مقامات جزیره ماداگاسکار اجازه حفاری در ۴۰ میدان نفتی دریایی و صد میدان نفتی روی ساحل را صادر کرده اند.

مدیریت اکتشاف نفت در ماداگاسکار را شرکت ملی معادن و صنایع استراتژیک در ماداگاسکار موسوم به «اومنیس»، بر عهده دارد. این شرکت در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد و کارش بررسی و انتقال تمام داده های زمین شناسی و ژئوفیزیک است که برای اکتشاف نفت ضروری است. احتمال وجود نفت در ماداگاسکار به اوایل قرن گذشته میلادی باز می گردد، زمانیکه زمین شناسان تشخیص دادند که در غرب جزیره ممکن است نفت سنگین وجود داشته باشد.

اولین اکتشافات نفت در ماداگاسکار در آغاز قرن بیستم و پس از آن شروع شد که زمین شناسان حوزه های رسوبی در غرب جزیره یافتند که گمان می رفت حاوی منابع غنی نفتی باشد. تا کنون پنج حوزه رسوبی با قابلیت بالای تشکیل هیدروکربن شناسایی شده است. مقامات جزیره اجازه حفاری در ۴۰ میدان نفتی دریایی و یکصد میدان نفتی روی ساحل را صادر کرده اند.

بوناونتور راسوآنایوو، مدیر شرکت «اومنیس» OMNIS می گوید: ماداگاسکار جزء استانهای نفتی شرق آفریقاست. احتمال قوی وجود دارد که در ماداگاسکار نفت پیدا بشود.

امکان استخراج میلیاردها بشکه نفت سنگین

در پایگاه داده هایِ نمونه های حفاریِ شرکت «امنیس»، صدها نمونه که از خاک ماداگاسکار برداشته شده وجود دارد.

مدیر بخش پایگاه داده های «امنیس» می گوید: «اهمیت این پایگاه داده این است می توان نمونه ها را ببینیم. بیرون این مرکز و در سایر پایگاههای داده فقط یک سری فایل دیجیتال داریم. اما این نمونه ها، واقعی و قابل لمس است.»

شرکتهای نفتی خصوصی و خارجی به آزمایشگاههای تجزیه و تحلیل شرکت دولتی «اومنیس» دسترسی دارند.

میهاجا مانانتسوآ، یکی از مسئولان آزمایشگاههای «اومنیس» می گوید: « نمونه ها وقتی به اینجا آورده شده است آنها را در آزمایشگاه پردازش و میکروفسیلها را از آنها استخراج می کنیم.با این میکروفسیلها می توان قدمت رسوبات را تعیین کرد و محیط دوران تشکیل آنها را بهتر شناخت. این کارها برای اکتشافات نفتی اهمیت دارد.»

بیشتر بخوانید:سرمایه گذاری بخش خصوصی برای استخراج معادن در ماداگاسکار

میزان ذخایر نفتی ماداگاسکار چقدر است؟ در این مرحله هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد: اکتشافات باید در لایه های عمیق تر زمین انجام شود، اما به گفته دولت ماداگاسکار تخمین زده می شود حداقل ۱۵۰۰ میلیارد بشکه باشد. البته نفت استخراجی از نوع سنگین با چگالی بسیار بالا و ماسه های نفتی است.

هزینه استخراج این منابع نفتی بیشتر از آن بود که استخراج نفت را سود آور کند. البته شاید کار استخراج در میدانهای نفتی موسوم به «تیمیرورو» در غرب جزیره انجام می شود، شرایط را تغییر بدهد.

شرکت موسوم به «ماداگاسکار اویل» که شرکت نفت و گاز در ماداگاسکاراست قصد دارد از نفت استخراج شده در میدانهای نفتی «تیمیرورو» برای تامین انرژی ماداگاسکار، تولید برق و جاده سازی استفاده کند.

بیشتر بخوانید:استخراج نفت و رشد زیر ساختها در ماداگاسکار#

مطالب مرتبط