نشست سالانه بنگاههای تجاری اروپایی در تالین برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نشست سالانه بنگاههای تجاری اروپایی در تالین برگزار شد

طی پنچ سال گذشته شرکتهای تجاری کوچک و متوسط حدود ۸۵ درصد مشاغل در اروپا، دو سوم مشاغل در بخش خصوصی را ایجاد کرده اند. فرصتهایی که بازارهای دولتی برای این بنگاههای تجاری فراهم می کنند یکی از موضوعات نشست سالانه بنگاههای تجاری اروپا بود که در تالین، پایتخت استونی برگزار شد.

تالین، پایتخت استونی، میزبان نشست بنگاههای تجاری اروپایی بود. کمیسیون اروپا این نشست سه روزه را که شامل کنفرانس و کارگاههای تعاملی برای کارآفرینان، اقتصاددانان و سیاستگذاران برگزار کرده است.

آندره میر، مدیر کل سیاستگذاری کمیسیون اروپا برای بازار داخلی، صنعت، کارآفرینی و بنگاههای تجاری در باره این نشست می گوید: «به نفع شرکتهای تجاری است که بتواننند بطور مستقیم با سیاستمداران، و افراد دیگر ذینفع ارتباط برقرار کنند.»

دسترسی بنگاههای تجاری اروپایی به بازارهای دولتی

کسب و کارهای کوچک اروپایی در این نشست با مسئولان اتحادیه اروپا در حوزه بازار داخلی و کارآفرینی درباره دسترسی بنگاههای تجاری به بازار دولتی بحث و گفتگو کردند. بدون در نظر گرفتن بخش مالی بیش از ۹۹ درصد شرکتهای اروپایی را کسب و کارهای کوچک تشکیل میدهد، اما تنها ۴۵ درصد این بنگاهها با بخش دولتی قرارداد دارند. اتحادیه اروپا می خواهد این میزان را به ۵۸ درصد برساند.

الیزابت بین کوفسکا کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت های داخلی اتحادیه اروپا می گوید: «با بازار وسیعی روبرو هستیم، سالانه بیش از دو تریلیون یورو به تدارکات دولتی اختصاص می یابد. به همین دلیل هم برای ما مهم است که شرکتهای تجاری به این بازار دسترسی داشته باشند.

به این منظور کمیسیون اروپا در ماه اکتبر گذشته ابتکاری را برای بهبود بازدهی خریدهای بخش دولتی آغاز کرد تا خرید ها حرفه ای تر و با شفافیت بیشتر به انجام برسند.

الیزابت بین کوفسکا می افزاید: «مهمترین نکته برای ما اروپایی ها افزایش بازدهی است: افزایش بازدهی پولی که خرج می شود و نه این که قیمت ها را به نازلترین حد برسانیم. دستورالعمل اتحادیه اروپا به ما امکان می دهد معیارهایی را به کار ببریم که ضمن محافظت از محیط زیست و بالابردن بازدهی انرژی و جنبه های اجتماعی هر پروژه با نوآوری در ارتباط باشد. در این زمینه ها همیشه بنگاههای تجاری بهتر عمل می کنند، زیرا به زندگی واقعی نزدیکترند.»

هدف تقویت این بازار واحد همچنین افزایش سرمایه گذاری در حوزه های حساس از جمله در حوزه صنایع دفاعی است.

جایزه کمیسسیون اروپا برای ترویج کارآفرینی به یک طرح هلندی اهدا شد

این نشست سالانه همچنین فرصتی است برای تقدیر از پروژها و ابتکارهایی که منجر به تشویق و ترویج کارآفرینی در اروپا می شوند.

جایزه بزرگ ترویج کارآفرینی در یازدهمین دوره جوایز به پروژه ای در هلند به نام «اینوفست» (Innofest) داده شد. ایده اصلی طرح «اینوفست» آزمودن نوآوریها و فناوریهای نوین در جشنواره ها و فسیتوالهای مختلف است.

آنا ون نونن، مدیر این طرح پس از دریافت پروژه گفت: «۹۰ درصد همه نوآوری ها به نتیجه نمی رسد چون اغلب پیش از به بازار آمدن آزموده نشده اند. اینجاست که Innofest وارد صحنه می شود. ما با هشت بازار در هلند همکاری می کنیم و این بازارها آزمایشگاهی زنده و حاضر برای آزمودن نوآوری های ماست. آماده کردن این برنامه مشکل بوده است زیرا برنامه ای کاملا جدید است. دریافت چنین جایزه ای پس از دو سال تلاش برای راه انداختن شرکتمان خیلی باعث دلگرمی است.»

در مجموع حدود ۱۸ پروژه مورد توجه هیات داوران اهدای یازدهمین دوره جوایز ترویج کارآفرینی قرار گرفت از جمله برنامه حمایت از گرایش های بین المللی در اتریش. نشست انجمن شرکت های تجاری متوسط در اروپا سال آینده در اتریش برگزار می شود.

جوایز «ترویج کارآفرینی» در اروپا به برنامه هاو پروژه های ابتکاری داده می شود که کارآفرینی و تأسیس شرکتهای کوچک را در سطح محلی، ملی، یا منطقه ای ترویج می کنند. از سال ۲۰۰۶ میلادی تا کنون ۳۴۰۰ پروژه نامزد دریافت جایزه شده اند. این طرحها در مجموع از خلق هزاران شرکت تازه در اروپا پشتیبانی کرده اند.

جایزه کمیسسیون اروپا برای «ترویج روحیه کارآفرینی» امسال به طرح ابتکاری «دهکده کارآفرینی» از استونی اهدا شد.

بیشتر بخوانید:استونی؛ آموختن مبانی کارآفرینی به کودکان همراه با تفریح و سرگرمی

نشست سالانه بنگاههای تجاری در تالین از ۲۲ تا ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۷ (۳۰ مهر ماه تا دوم آبان ۱۳۹۶) در تالین برگزار شد.