مراکش، الگویی برای بازار رو به رشد در آفریقا

Access to the comments نظرها
نگارش از Daleen Hassan
مراکش، الگویی برای بازار رو به رشد در آفریقا

مراکش گامهای مهمی را برای اعمال استراتژی بهبود رشد اقتصادی و حضور خود در بازارهای منطقه ای برداشته است. یکی از عوامل موفقیت این پروژه ها شرکتهای داخلی در مراکش هستند که در زمینه های پزشکی و تولید برق فعالیت می کنند و کشور را تبدیل به الگویی برای بازار رو به رشد در آفریقا کرده اند.

برای کمک به گسترش فعالیت این شرکتهای خصوصی در تمام قاره، سازمانی که کارش ترویج صادرات کشور است، و «صادرات مراکش» نام دارد، پروژه ای را با همکاری بانک توسعه آفریقا آغاز کرده است.

شرکت «فابری لک» که شرکت محصولات زیرساختی شبکه برق است از این همکاری بهره برده است. این شرکت در بورکینافاسو ۸۰۰ کیلومتر خط انتقال برق احداث کرده است.

مدیر عامل این شرکت معتقد است که پیوندهای فرهنگی راز موفقیت شرکت است. وی می گوید: «تجارت در آفریقا کار پر مخاطره ای است. فکر می کنم چون فرهنگهای ما، کشورهای آفریقایی به هم بسیار نزدیک است، فرصت های بیشتری برای ما وجود دارد. چون می دانیم چطور خود را با خواستهای طرف مقابل وفق دهیم. پروژه های ساخت و ساز ما شامل مطالعه و تولید است. اغلب از محصولات ساخت مراکش استفاده می کنیم، مثلا کابل و پایه و ترانسفورماتور. چون محصولات مراکش کیفیت خوب و توان رقابت با محصولات ساخت کشورهای دیگر را دارند.»

یکی از جاهایی که این محصولات با کیفیت را می تواند دید شرکت موسوم به «انرژی ترانسفو» است. این شرکت از حدود نیم قرن پیش، محصولات الکتریکی تولید می کند.

این شرکت با تمام شرکتهای توزیع برق در مراکش همکاری می کند و از شش سال پیش نیز محصولاتش را به دیگر کشورها صادر می کند.

مدیر عامل «انرژی ترانسفو» می گوید: «صنعت تولید برق در مراکش رشد قوی داشته است. این صنعت به بازارهای فرامرزی دسترسی دارد. شرکتهایی که محصولات الکتریکی متعدد می سازند طیف گسترده ای دارند و نیازهای مشتری های آفریقایی ما را برآورده می کنند. وقتی این مشتری ها به اینجا می آیند می توانند به خود بگویند که اگر مراکش در گسترش صنایع خود موفق بوده چرا ما نتوانیم در آینده کشور خود را صنعتی کنیم؟»

توسعه اقتصادی و اجتماعی

مراکش روی گسترش بخش بهداشت در اقتصاد هم حساب باز کرده است، به خصوص بخش داروسازی. تولیدات این بخش هم به بازارهای سراسر آفریقا صادر می شود.

شرکت داروسازی موسوم به «کوپر» یکی از قدیمی ترین شرکت های داروسازی در مراکش است.این شرکت برای صدور محصولاتش به کشورهای آفریقایی، بزودی کارخانه ای هم در رواندا به راه می اندازد. سرمایه گذاری بخش داروسازی مراکش در دیگر کشورهای افریقایی هم به رشد کل قاره کمک می کند وهم بر زندگی مردم تاثیرات اجتماعی دارد.

مدیر عامل شرکت «کوپر» می گوید: «بدون سرمایه گذاری در حوزه بهداشت عمومی، رشد اقتصادی به رشد اجتماعی منجر نخواهد شد. ما از شرکت های داروسازی می خواهیم در رسیدن به این هدف از طریق ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، افزایش دسترسی محلی و دسترسی به دارو، و همچنین آموزش و خلق مجموعه بزرگ افراد دارای شرایط کار در داروسازی، مشارکت داشته باشیم چون کار در شرکت داروسازی معیارهای بین المللی سخت تری از نظر کیفیت کار و محصول می طلبد.»