نوآوری شرکتهای تجاری کوچک و متوسط در بازارهای عمومی اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نوآوری شرکتهای تجاری کوچک و متوسط در بازارهای عمومی اروپا

بازارهای دولتی نقش مهمی در رشد اقتصاد داخلی دارند و فرصتهای بسیار خوبی در اختیار شرکتهای تجاری کوچک و متوسط که در صنایع نوآورانه فعالیت می کنند، قرار می دهند. در این گزارش با نمونه ای از این شرکتها در وین که در یک مناقصه دولتی برنده شده است، آشنا می شویم:

  • خریدهای دولتی در اتحادیه اروپا معادل بیست درصد تولید ناخالص داخلی است، اما هنوز از توان بالقوه این بازار برای تشویق و گسترش نوآوری در کالاها و خدمات، عمدتاً دست نخورده مانده است
  • خرید کالاها و خدمات نو می تواند دسترسی به بازارهای عمومی برای شرکتهای کوچک و متوسط تجاری را بیشتر کند و تمایل بازار به پذیرش نوآوری را افزایش دهد
  • سامانه مربوط به نوآوری در خریدهای دولتی در اروپا ایجاد شده است که با مجموعه نرم افزارهایش امکان استفاده از این توان بالقوه را فراهم می کند
  • برای قدردانی از خریدهای دولتی که به کالاها و خدمات نو میدان می دهد، جایزه ای به نام نوآوری و مناقصه های دولتی به وجود آمده است

لینکهای مفید

دسترسی به بازار دولتی، فرصتی مهم برای شرکتهای تجاری کوچک و متوسط است. در اروپا سعی می شود خریدهای دولتی و بازار بخش عمومی به سوی نوآوری شرکتهای تجاری کوچک و متوسط سوق داده شود.

به این منظور کمیسیون اروپا ابزارهایی برای سوق دادن خریدهای دولتی، و مناقصه ها به سوی نوآوری در خدمات و کالاها بوجود آورده است. شرکت «شل» (SCHELL) در وین، یک نمونه از شرکتهای تجاری کوچک است که بدلیل نوآوری توانسته به بازارهای بخش عمومی راه باز کند.

در ضرابخانه اتریش، هر سال۴۲۰ میلیون سکه ضرب می شود: علاوه بر ضرب سکه های یورو، سکه هایی هم برای کلکسیون و سکه هایی هم برای سرمایه گذاران هم در اینجا تولید می شود.

صنعت ضرب سکه به آب نیاز دارد در مرکز ضرب سکه در اتریش هم سالانه چهار میلیون لیتر آب مصرف می شود. شرکت تجاری خانوادگی «شل» برای کار با ضرابخانه اتریش، در مناقصه بازارهای عمومی (دولتی) برنده شده است و در مرکز ضرب سکه اتریش دستگاهی نصب کرده که بازیافت آب مصرفی را امکان پذیر کرده است. بازارهای عمومی بازارهایی است که با پول دولت اداره می شود.

سونیا شل، مدیر عامل اجرایی شرکت “شل” می گوید: «با دستگاهی که سیستم بازیافت آب مصرفی بر اساس تبخیر نام دارد، آب مصرف شده تمیز و به آبی تبدیل می شود که می توان بدفعات نامحدود دوباره از آن استفاده کرد. در این فرآیند هیچ ماده شیمیایی به کار نمی رود.»

مانفرد ماتزینگر-لئوپولد، مدیر اجرایی ضرابخانه اتریش می گوید: «شرکت شل را انتخاب کردیم چون خدماتشان از نظر کیفیت آب و قیمت مناسبترین بود. بعلاوه نصب این سیستم و نگهداری آن نیز ساده است.»

یکی دیگر از دلایل موفقیت شرکت شل این بود که بطور مرتب با بخش تحقیق و توسعه فنی ضرابخانه ارتباط داشته است.

شرکت شل، شرکت تجاری کوچک با ۲۰ کارمند است در زمینه نصب این نوع تأسیسات فعالیت می کند و قبلا هم در چندین کشور دنیا از جمله روسیه، لهستان، بلژیک، کار کرده است. مدیر عامل اجرایی این شرکت خانوادگی می گوید که کار با دومین موسسه بزرگ بین المللی تولید سکه برای شرکت شل بسیار مهم بود.

ضرابخانه اتریش سال گذشته میلادی جایزه بهترین نوآوری اروپا در مناقصه سفارش های دولتی را دریافت کرده است.