تامین مالی برنامه های اصلاحات، عمده ترین چالش یونان در قبال اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تامین مالی برنامه های اصلاحات، عمده ترین چالش یونان در قبال اتحادیه اروپا

دولت یونان موظف شده طی دو ماه آینده جزئیات طرح پیشنهادی اش را برای انجام اصلاحات در این کشور، به اتحادیه اروپا تسلیم کند. این کشور اعلام کرده آماده است این طرح را از اواخر ماه ژوئن به اجرا بگذارد.

گرچه پارلمان اروپا به این طرح به دیده تردید می نگرد، اما ديميتري پاپاديموليس، معاون پارلمان یونان نسبت به برنامه های آن خوشبین است و امیدوار است به این ترتیب صفحه جدیدی در تاریخ یونان باز شود. او گفت: «ما هم خوشبینیم و هم مصمم، که به دوران ریاضت اقتصادی پایان دهیم. بویژه برنامه ریاضتی که علیه فقرا و طبقه متوسط این کشور است.»

پارلمان اروپا بویژه با اجرای آن بخش از فهرست پیشنهادی که به موضوعات انساندوستانه می پردازد، چندان موافق نیست. الن لمسور، نماینده فرانسه در پارلمان اظهار داشته تنها درصورتی با این طرح موافق خواهد بود که یونان بتواند طرح های اجتماعی اش را از نظر مالی تامین کند.

او گفت: «اگر آنها می خواهند سیاستهای اجتماعی شان را برای کمک به افراد محروم اجرا کنند، این کار ممکن است اما باید این سیاستهای جدید را با افزایش سهم یونانی ها در پرداخت مالیات تامین کنند نه با افزایش سهم ما.»

مبارزه با فرار مالیاتی و تقلب مالیاتی از دیگر موضوعات این طرح است و یروم دایسلبلوم، ریس «یوروگروپ»، گروه وزیران دارایی کشورهای عضو واحد پولی یورو، تاکید کرده که این طرح را باید اولین گام از یک روند طولانی اجرای اصلاحات دانست.

بورکاد بالتس، نماینده آلمان در پارلمان اروپا نیز که به رسیدن به توافقی در پایان مذاکرات امیدوار است، اظهار داشت: «مهم این است که در پایان، همه به این توافق پایبند باشند. فکر می کنم اکنون زمانی است که دولت یونان خود را نشان دهد.»