Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولین بار در جهان؛ بازیافت کامل پره‌های توربین‌های بادی ممکن شد

Wind turbines
Wind turbines Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انرژی باد سازگار با محیط زیست است اما توربین‌های بادی که تولید کننده این نیرو هستند را نمی‌توان تجهیزاتی سازگار با محیط زیست دانست. به همین دلیل کشورها در سراسر جهان با مشکل انباشته شدن پره‌های (تیغه‌های) توربین‌های بادیِ منقرض شده روبرو هستند.

آگهی

انرژی باد سازگار با محیط زیست است اما توربین‌های بادی که تولید کننده این نیرو هستند را نمی‌توان تجهیزاتی سازگار با محیط زیست دانست.

به همین دلیل کشورها در سراسر جهان با مشکل انباشته شدن انبوهی از پره‌های (تیغه‌های) توربین‌های بادیِ منقرض شده روبرو هستند.

عمر تقریبی هر کدام از این پره‌ها حدود ۲۰ سال است و به همین دلیل بسیاری از پره‌های قدیمی هم اکنون در اماکن دفن زباله در سراسر اروپا و آمریکا خاک می‌خورند.

برای حل این مشکل، برخی از سازمان‌ها به فکر استفاده مجدد آنها افتاده و به ابتکاراتی همچون استفاده از آنها در معماری شهری، افزودن آنها به مخلوط بتن و حتی ساخت پل روی آورده‌اند.

شرکت زیمنس گیمزا واقع در منطقه زامودیوی اسپانیا یک گام فراتر برداشته و برای اولین بار در جهان به فناوری برای «بازیافت کامل» پره‌های تورین‌های بادی قدیمی دست یافته است که RecyclableBlade نام دارد.

چرا پره‌های توربین بادی قابل بازیافت نیستند؟

برای ساخت پره‌های توربین‌های بادی، مواد مختلفی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. یکی از موادی که برای کامپوزیت این مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوعی رزین (صمغ) است که درنهایت، جداسازی دوباره و بازیافت این مواد را بسیار مشکل می‌کند.

به همین دلیل است که بسیاری از پره‌های تولیدی از دهه ۷۰ میلادی به اینسو، همچنان در محل‌های دفن زباله انباشته شده‌اند.

باید دانست که تنها در اروپا سالانه حدود ۳۸۰۰ توربین از سرویس خارج می‌شوند. بر این اساس تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۳۹.۸ میلیون تن از مواد استفاده شده در پره‌های دوربین‌ها در انتظار دفع باشند.

اکنون این امیدواری بوجود آمده که فناوری RecyclableBlade این وضعیت را تغییر دهد؛ اگرچه پیش بینی می‌شود که این فناوری نیز عملا در ۳۰ سال پیش‌رو به بهره برداری برسد.

در فناوری معرفی شده از سوی شرکت زیمنس گیمزا، پره‌ها را در محلولی قرار می‌دهند تا رزین‌های ترکیب شده با مواد سازنده پره‌ها، طی یک فرایند شیمیایی طولانی مدت حل و از این مواد جدا شوند.

به این ترتیب می‌توان قطعات تیغه توربین‌ها را از یکدیگر جدا کرد که البته برای این کار، تیغه‌ها را برای چند ساعت در یک محلول اسیدی داغ نیز غوطه‌ور می‌کنند.

ین محلول اسیدی هیچ تاثیری بر ماهیت تیغه‌ها نخواهد گذاشت و صرفا باعث می‌شود که بتوان پس از چند ساعت، مواد سازنده پره‌های توربین‌ها را جدا و از آنها در ساخت کالاهای مصرفی همچون تلویزیون و چمدان استفاده کرد.

بازیافت کامل پره‌ها یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت توربین بادی است زیرا در حال حاضر ۸۵ درصد از هر توربین بادی (به غیر از پره‌ها) قابل بازیافت است.

زیمنس گیمزا تخمین می‌زند که با این روش، تا سال ۲۰۵۰ میلادی حدود ۱۰ میلیون تن از مواد کامپوزیت موجود در مکان‌های دفن زباله جمع‌آوری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توربین‌های بادی شناور؛ راه بهره‌برداری از سواحل بادخیزِ عمیق

شیوه تازه دانمارک برای افزایش بازدهی توربین های بادی

کشاورزان هلندی از ربات ۱۸۵ هزار یورویی هوش مصنوعی در پرورش لاله‌های سالم استفاده می‌کنند