تونی چانگ، نوجوان هنگ کنگی به دلیل اهانت به پرچم چین زندانی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
former Studentlocalism leader Tony Chung
former Studentlocalism leader Tony Chung   -   کپی رایت  AP Photo

یک نوجوان هنگ کنگی روز سه‌شنبه به جرم توهین به پرچم ملی چین و شرکت در تجمعات غیرقانونی علیه چین، به چهار ماه زندان محکوم شد.

تونی چانگ، جوان ۱۹ ساله‌ای که پیش از این رهبر یک گروه طرفدار دموکراسی را که اکنون منحل شده بر عهده داشت، به دلیل پرت کردن پرچم چین روی زمین در جریانات اعتراضات می ۲۰۱۹ مقابل مجلس قانونگذاری هنگ کنگ، توسط دادگاه محاکمه و محکوم شد.

او همزمان با سپری کردن دوران محکومیتش، باید منتظر برگزاری جلسات محاکمه دیگری این بار به اتهام «جدایی طلبی» باشد و در صورت محکومیت در این دادگاه، با مجازات حبس ابد روبرو خواهد شد.

تونی چانگ اولین چهره سیاسی عمومی هنگ کنگ محسوب می‌شود که بر اساس قانون امنیتی جدید این ناحیۀ نیمه‌خودمختار تحت پیگرد قرار می‌گیرد؛ قانونی که از سوی چین به «شمشیری» برای بازگرداندن «نظم و ثبات» به این مرکز بزرگ مالی توصیف شده است.

این نوجوان ۱۹ ساله با اتهامات دیگری از جمله پولشویی و توطئه از طریق انتشار مطالب فتنه‌انگیز نیز روبروست. او در اواخر ماه اکتبر توسط مامورانی که لباس شخصی بر تن داشتند، مقابل کنسولگری ایالات متحده در هنگ کنگ دستگیر شد و از همان زمان در بازداشت به سر می‌برد.

گفته می‌شود مقامات از آن رو برای بازداشت او وارد عمل شده‌اند که احتمال می‌دادند او قصد درخواست پناهندگی از کنسولگری ایالات متحده در هنگ‌کنگ داشته باشد.