Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موج انتقادات از قطع گسترده برق در شهرهای ایران

نیروگاه تولید برق
نیروگاه تولید برق Copyright عکس از حسین کزازی، ایسنا
Copyright عکس از حسین کزازی، ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطعی برق گسترده و بدون‌ اعلام قبلی در شهرهای مختلف ایران انتقاداتیرا به دنبال داشته است.

آگهی

قطعی گسترده و بدون‌ اعلام قبلی برق در شهرهای مختلف ایران انتقاداتی را در پی داشته است.

میزان مصرف برق در ایران روز دوشنبه ۱۱ تیرماه در آغاز فصل گرما رکورد ۵۶ هزار مگاوات را شکست. این درحالی است که مطابق اعلام مقامات ایران میزان ذخیره برق نیروگاهی کشور به صفر رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو درباره منشاء کمبود تولید برق و تاثیر کم‌آبی بر آن گفته است: «ظرفیت نیروگاه های برق آبی ۱۲ هزار مگاوات است که امسال تنها می‌توان از ۶ هزار مگاوات آن استفاده کرد.» ظرفیت اسمی نیروگاه‌های حرارتی ایران نیز حدود ۶۳ هزار مگاوات برآورد می‌شود اما در شرایط آمادگی کامل، این نیروگاه‌ها تنها قادر به تولید ۴۴ هزار مگاوات برق هستند.

استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، خراسان، خوزستان، فارس، مازندران و شماری دیگر از استان‌های ایران به دنبال این وضعیت با قطعی مکرر و بدون اعلام قبلی برق مواجه شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم گزارش کرده است که در پی قطعی‌های بدون اعلام قبلی برق، رکورد ۱۰۰ هزار تماس شکایت با سامانه فوریت های قطع برق (شماره ۱۲۱) در طی یک روز و در یک استان به ثبت رسیده است.

کارمند یکی از شرکت‌های خصوصی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است: «برای پیگیری دلیل قطعی برق با شرکت برق تماس گرفتیم که تلفن گویا بعد از چندین دقیقه انتظار، اعلام کرد که «از زمانی که برق رفته است دو ساعت خاموشی خواهید داشت.»

مسئله قطع مکرر برق به رسانه‌های مکتوب ایران نیز کشیده است

استان‌های سمنان و اصفهان با اعلام جدول خاموشی مقررات قطع برق را وضع کرده‌اند و مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کرمانشاه نیز با اعلام برنامه هفتگی خاموشی‌ها گفته است این وضعیت تا ۱۵ شهریورماه ادامه خواهد یافت.

از آن سو در پایتخت شرکت توزیع نیروی برق تهران طی بخشنامه‌ای اعلام کرده است اگر ادارات دولتی سیستم‌های سرمایشی خود را بعد از ساعت ١٣:٣٠ هر روز خاموش نکنند، برق این ادارات قطع خواهد شد. با این حال محمدحسین مقیمی استاندار تهران گفته است این ابلاغیه صرفا «پیشنهاد» است.

قطعی‌های روزانه برق زندگی شخصی شهروندان و خدمات عمومی را مختل کرده است. از کار افتادن پمپ‌های آبرسانی آپارتمان‌ها و آسانسور ساختمان‌ها انتقادات عمومی را در پی‌داشته است. از سوی دیگر خاموشی یخچال‌ها و وسائل سرد‌کننده در فروشگاه‌ها موجب از بین رفتن مواد غذایی شده است. 

روز دوشنبه خدمات الکترونیک بانک تجارت در نتیجه قطعی برق با اختلال مواجه شد. قطع برق همچنین باعث بروز مشکل در ارتباط مشترکان تلفن همراه در نقاط مختلف تهران شده است.

قطعی برق و اختلال در خدمات عمومی انتقادات شهروندان را در پی داشته است

شماری از کارخانجات ایران نیز در پی قطع برق بدون اعلام قبلی تعطیل شده‌اند. محمد احمدی، فرماندار رشت، با اعتراض به وضعیت جاری گفته است: «برق کارخانجات را بدون اطلاع به فرماندار قطع می‌کنند که در این‌باره رئیس اداره برق نتوانست پاسخ بنده را بدهد.»

در همین زمینه ناصر اسکندری، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز، در واکنش به شکایات شماری از شهروندان نسبت به قطعی برق در این استان گفته است: «خاموشی‌ها برنامه‌ریزی شده نیست و اگر مردم مصارف خود را کنترل و صرفه‌جویی را رعایت کنند خاموشی نخواهیم داشت. ضمن اینکه قرار نیست در فصل تابستان احساس گرما نکرد.»

عکس از داوود زیبایی، انعکاس بناب
قطعی برق سبب از کار افتادن یخچال‌ فروشگاه‌ها و فاسد شدن مواد غذایی شده استعکس از داوود زیبایی، انعکاس بناب

ایران در طول سال به کشورهای همسایه نظیر عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان برق صادر می‌کند.

کم‌آبی و قطعی برق پیش از این عمدتا در استان خوزستان رخ داده بود که ناظران آن را از جمله عوامل بروز اعتراضات خیابانی دانسته بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عوامل داخلی تاثیرگذار بر اعتراضات سراسری در ایران

تعطیلات اجباری در ونزوئلا برای صرفه جویی در مصرف برق

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد